6 Nisan 2009 Pazartesi

Bedava yolculuk

Rixos Otelleri’nin davet ettiği blog yazarlarından biri olarak Rixos Premium Belek’te, 4 gün tatil taptım.

Friendfeed’de yer yerinden oynadı. Kendi cebinden finanse etmeden yolculuk yapmanın sırlarını yazmaya karar verdim. Ne de olsa, Rixos Premium Belek yolculuğu, benim cebimden ödeme yapmadığım ilk yolculuğum değil.  Birçok kere, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, tatil köylerinde kaldım.

Kendim finanse etmeden daha önce nerelere gittim… Yurt dışında:

 • Atina (Yunanistan), Cagliari (Sicilya – İtalya), Brüksel (Belçika), Amsterdam ve Rotterdam (Hollanda),  Londra (İngilere), Edinburg (İskoçya), Lizbon (Portekiz), Madrid (İspanya) Paris, Nice ve Paris yakınlarında bir şato (Fransa), Monte Carlo (Monaco), Santa Cruz ve Orlando (ABD). Bazılarına çok kereler gittim üstelik.

Yurt içinde:

 • Hatırlayamadığım kadar çok. Aklımda kalan çok yıldızlılar… Robinson Maris, Letonya – Fethiye, Çeşme Sheraton…

Bunca seyahati cebimden ödemeden nasıl yaptım:

 • İş yolculukları
 • Şirket toplantıları
 • Eğitim, seminer ve konferanslar
 • Sponsorlu faaliyetler
 • Satıcı şirketlerin davetleri

İlk üç madde zaten orta ve üst yönetim kademelerinde olağan. Öncelikle profesyonel olmak gerekir. Profesyonel… (O seviyeye ulaşmanın bazı kurallarını ben onlarca yazıda belirttim. Tunç Kılınç’ın da değerli bir yazısı size yardımcı olabilir.)

Gelelim son 2 maddeye… Sponsorlu faaliyetler ve Satıcı şirketlerin davetleri… Birçok kişi böyle davetler alabilir. Ama, bunlara gidip gitmeyeceğinize patronunuz karar verir. Patronunuzun onaylaması için, sizin karar verme yapınıza ve ahlakınıza güvenmesi gerekir. Ne de olsa, onun sorumluluğu altındasınız. Patron, kimilerine gelen davetleri kabul etmez, kimilerini de çoğunlukla onaylar. Ben hep ikinci grupta idim.

Özetlersek, bedava yolculuk yapmanın en önemli kuralı neymiş: bilgi birikimiyle ve ahlakı ile iyi bir profesyonel olmakmış.

Bunca açıklamadan sonra, şunu da eklemek isterim. Rixos Premium Belek’e gittiğimiz için olumlu veya olumsuz yorum yapan arkadaşlar hakkında görüşlerimi de yazdım.

Derler ya, “yediğin içtiğin senin olsun…”  Rixos’da kaldığım süre içinde, Web Pazarlama Müdürü Sayın Eyüp Kaplan ile birçok sohbet yaptık. Onları da yeri geldikçe yayımlayacağım.

Bir atasözü ile noktalayayım: “Başkasını nasıl bilirsin?” diye sormuşlar; “kendim gibi” diye yanıtlamış…

😛

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Bedava yolculuk” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Üstad;
  Müthişsin. Bu kadar nazik bir üslüpla dayak atabilmene çok özendim doğrusu. Daha çok fırın ekmek yemek gerek 🙂 Teşekkürler yazdığın ve paylaştığın için.
  Sevgi ile kal…

 2. Amacım, genç arkadaşlara “bedava yolculuk” yapmanın bir amaç değil de bir sonuç olduğunu anlatmak. Onlarca olumlu / olumsuz sonuçtan sadece bir tanesi…
  Çeşitli özelliklerinden ötürü hiçbir zaman “bedava yolculuk” yapamayacak olanlar için ise, bir önerim yok. O özellikler benim bilgi birikimimin, tavrımın ve tarzımın dışında…

 3. Alanında uzman, profesyonel ve ahlaklı bir insan olduğunuzu anlatan gayet güzel bir yazı yazmışsınız. bilen, bahsettiğiniz yerleri ve deneyimleri yaşamış kişilerin kolayca anlayıp göz kırparak “işte bu” diyerek onaylayacağı bir yazı olmuş; sizi kutluyorum. Ancak unutmayalım, şeytan ayrıntıda gizlidir. Bu kadar kolay ve rahat bir üslupla yazılabilen bir yazıyı okuyucuların da aynı düzeyde bir algılamayla karşılayabilmesi önemli. Gören göz, işiten kulak durumu.

 4. Hocam, üslubuna hayranım.

  Konu ile ilgili yorum yapmanın hiç bir alemi yok, ama yaşadığınız deneyimler ile ilgili olumlu ve olumsuz yazılarınızı bekliyorum.

  Selamlar

 5. Özhan,
  “Dinleyen söyleyenden arif gerek” diye eski bir söz var. Tamamen haklısın. Okuyucunun başarısıdır.
  🙂
  Volkan,
  Rixos’un Web Pazarlama Müdürü Sn. Eyüp Kaplan ile 2 kere uzun söyleşiler yaptım. Elden geldiğince not aldım. Yakında “müşteri tecrübesi yönetimi” açısından söylediklerini ve gördüklerimi yazacağım. Elbette birçok küçük yazı biçiminde olacak.
  Okuyucuyu sıkmamak için…
  🙂

 6. Merhabalar sitenizi Tunç abinin blogu sayesinde gördüm. Hemen listeye aldım. 🙂 Deneyimlerinizi böyle benim gibi okumaya devam eden insanlarla paylaşmanız çok güzel. Teşekkürler. Başarılar.

 7. Eray,
  Okuduğun ve beğendiğin için ben teşekkür ederim. Faydalı olursam, ne mutlu bana.

Yorum Yazın