5 Nisan 2009 Pazar

Bir özelleştirme masalı

İki ayrı holding, aynı sektörde birer şirket satın almış.

A Holding, şirketin başına kendi merkezindeki adamları geçirivermiş. Çoğu finansmancı… Eski personelden neredeyse kimse kalmamış. Sadece üst yönetimde değil… Tüm kurumda birkaç tane eski kamu çalışanı kalmış.

B Holding ise bir dönemler politik nedenlerle yerinden edilen eski saygın üst düzey yöneticileri bulmuş. Onları getirmiş.

Aradan yıllar geçmiş…

A Holding’in satın aldığı firma ile iş yapanlar, “Özelleştirmeden bu yana 5 – 6 yıl oldu. Ama kamu kuruluşu gibi düşünmekten kurtulamadı” diye şikayet etmişler.

B Holding’in satın aldığı firma ise verimini artırmış. Dünyadaki ve ülkedeki gelişmeleri daha yakından izlemeye başlamış. Müşterileri daha memnun olmuş.

Masal bu kadar.

Özetle… Birine eski kamu yöneticileri gelmiş ama firma verimini artırmış. Diğerine özel sektörden gelmişler ama küçülmeye başlamışlar…

Kıssadan hisse nerede derseniz, o kadar çok ki… Nedenleri tartışmalıyız bence…

😮

Etiketler: , , ,

Kategori: İş hayatı

“Bir özelleştirme masalı” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. İşi bilene vereceksin desek ne kadar doğru olur ?

 2. Zannedersem B holdingi şirketine lider ve onu takip eden ekip üyelerini kazandırmış. Yani bir otobüse doğru kişileri almışlar. A holdingide sadece yönetici almış.

  Şirketlerde liderlerin kısa sürelerde efqm ödülü alacak kadar başarılı işler yaparken, iyi yönetici sahibi olan şirketlerde maksimum kar odaklı çalışırken küçülmeyi en büyük karar olarak alıyor gibi.

 3. Mehmet,
  Yanıtım: Çok doğru olur.
  Aslında, “alınca ne yapacaksın” diye soruyorlar. Ama bu ayrıntıların olduğunu zannetmiyorum. Üstelik, “politik nedenlerle uzaklaştırılan saygın yöneticileri geri çağıracağım” deyince, kabul etmeyebilirler.

 4. Salih,
  Bildiğim kadarı ile amaçları verimi artırmak için küçülmek değildi. Ama “holding’deki hesap çarşıya uymadı”…

Yorum Yazın