23 Temmuz 2009 Perşembe

Deneme… Yanılma…

Bu yazıyı dün yayınlayacaktım. Ama siteme EL KOYULMUŞTU. Bugünü beklerken Tuğçe Esener‘in güzel bir yazısını da gördüm.

Birbirimizden habersiz olarak işe yeni başlayanlar konusunda yazacakmışız. Önce Tuğçe’nin yazısını okuyun.  Sonra da aşağıdaki satırları…

😀

Askerlik hizmetinden hemen sonra… Deniz acenteliği işine yeni girmiştim. Girmeden önce, askere giderken bazı kitapları almış ve fırsat buldukça okumuştum. İşe girince de yoğun bir eğitime tabi tutuldum.

 • Bazı konşimentolar tek asıl (orijinal) ile düzenlenir. Bunların üzerine “1/1  – one/one” diye de yazılır. Malın teslimini sağlayan Ordino belgesi sadece bu tek asıl konşimentoyu getirene verilir.

O günlerden birinde…

15 yıldan beri şirkette çalışan Ordino Servisi Müdürü yanıma geldi. “Müşterinin elinde konşimentonun kopyası var. Üzerinde aslı gibidir yazılmış ve gönderen tarafından kaşelenmiş. Ordinoyu vereyim mi?” diye sordu.

Kesinlikle yapılmaması gerektiğini benden iyi biliyor. Amacı yeni gelen genç adamı açık düşürmek. Sonra da alay konusu yapmak.

“Canın isterse verebilirsin elbette!” diye yanıtladım. O “işte yakaladım” ifadesi ile dinlerken devam ettim… “Biri sorarsa VERME dediğimi söyleyeceğimi biliyorsun değil mi? Zaten bunu bana sormanın bile doğru olmadığını da biliyorsun… İstersen bir daha böyle deneme yapma…”

🙁

Bazıları, yeni gelenleri küçük düşürmeye meraklıdır. Onlar kolay unutulmaz. Çömezlere öğretenler ve destekleyenler de daima hatırlanır. Siz ikincilerden olun.

Sizi örnek alırlar ve onlar da çömezlerine bilgi ve destek aktarırlar…

😛

Etiketler: , ,

Kategori: İş hayatı

“Deneme… Yanılma…” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. İlker Öz... :
  23 Temmuz 2009
  8:16 am

  İş hayatıma başladığım birinci haftanın sonunda, çalıştığım yerin bölüm müdürü ve genel müdür yardımcısı olan şahıs bana gelip nasıl gittiğini sormuştu. Ben de teşekkür ederek bölümdeki tecrübeli ağabeylerimin bana işi çok güzel anlattıklarını söylemiştim. Aldığım yanıt ise şuydu “Onlar anlatır da sen anlıyor musun?” :S
  Bir de yanında, etrafından destek arayan iğrenç bir gülümseme.
  Şimdi yeni gelenlere de benzer şeyleri yaparken o iğrenç gülümsemeyle benden destek bekliyor. 🙂

 2. Böyleleri var maalesef.

  Hep aynı cümleyi söylemeyi de şiar edinmiş… İnsanın “Arkadaş kendisine anlatılanı hemen öğrenecek kapasitede… Yeter ki iyi ifade edilsin” diyesi geliyor değil mi?

  Hele ki adamı sen seçtiysen…

Yorum Yazın