6 Şubat 2009 Cuma

Ekip olmak

Ekip olmak, herkesin bir bütünü birlikte tamamladığı duygusunu taşımayı gerektirir.

Yani, bir kişi bile oyundan çıktığında, diğerlerinin daha huzursuz olmasını, bir eksiklik olacağını düşünmesini sağlar. Bu koşulda diğerleri, gidenin eksikliğini kapatmak için daha fazla çalışırlar.  “Angarya” diye görmezler, ekip olmanın doğal koşulu olarak algılarlar.

Yıllar önce, ekip çalışması konulu bir eğitimde futbol maçına ilişkin video izlemiştim. Son derece zor bir pozisyonda, muhtesem bir pas… Ardından GOOOOL… Herkes, golü atana değil pası verene koşuyordu. Golü atan oyuncu dahil… İşte ekip olmak, takım olmak budur.

Eğer iş arkadasınız veya patronunuz herhangi bir nedenden ötürü (iş seyahati, tatil, hastalık, vb.) işe gelemediğinde, diğer çalışanlar mutlu ve huzurluysa, durum kötüdür. Bir ekip arkadaşı, hele ki takım kaptanı olmadığı zaman sevinenlerin sayısı artıyorsa, hiç zorlamayın. Ortada ekip falan yoktur.

🙁

Not: “Biz bir ekibiz” adlı yazıdan kısa bir bölüm idi. Tamamı için

Etiketler: , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Ekip olmak” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Uğur ağabey teşekkürler. Sanırım bundan sonra kendi kendime sık sık muhasebe yapacağım bu konuda.

  2. Ofislerde malesef beceremediğimiz en büyük sıkıntılardan birisi bu, yahu daha bir arkadaş odadan çıkar çıkmaz arkasından dedikoduyu engelleyemiyoruz buna sıra ne zaman gelecek bakalım.

  3. Uzun süre uğraştık bu sıkıntının aşılması için, sonunda biraz olsun mesafe katedebildik. Zaten eğitimlerimizde de bunun üzerinde çok duruyoruz. İş verimliliğini çok olumsuz etkiliyor.

  4. Çalıştığım şirkette ki insanların o huylarından cok rahatsızım. Daha beni kabullenemediler gitti:(

Yorum Yazın