13 Şubat 2009 Cuma

Fevkalade gizli

Yeni mezun olmuştum. Dünyaca meşhur bir danışmanlık şirketinin İstanbul ofisinde işe başladım.

Bir öğleden sonra “hemen ertesi sabah ilk uçak ile” İzmir’e gitmem söylendi. Re-organizasyon isteyen bir firmaya “teklif yazısı” için gerekli bilgileri toplayacaktım. Şirkette böyle şehirler arası görevler, genelde acil olurdu ve bir gün önce kimsenin haberi olmazdı.

Gittim, görüşmeleri yaptım, İstanbul’a döndüm. Sonraki gün, konuşmaları temize çektim ve bir rapor haline getirip Genel Müdür Sekreteri hanıma verdim. “Rapor yazıldıktan sonra, bir kopyasının bana verilmesini” rica ettim. Sekreter hanım, bu isteği Genel Müdür’e ileteceğini söyledi. Yanıt sekiz gün sonra geldi.

– Genel Müdür Bey’e istediğinizi söyledim. Artık okulda okumuyor, kendisi için değil firma için hazırladı. Tüm raporlarımız gizlidir.” dedi…”   diye konuştu.

İş hayatında yeni idim. Benim yazdığım raporun neden benden gizli olduğunu anlamamıştım.

🙁

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Fevkalade gizli” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Genel Müdür Asistanı olarak çalıştığım bir şirkette ise, bugün kendisi Genel Müdür olan, o zaman satış departmanında çalışan bir arkadaşımız, benden GM için randevu almak istedi. Bir müşteri ile olacak bu randevu’yu doğru not alabilmek amaçlı, kiminle olduğunu sordum. Yanıt: “Confidential”… hala gülerim GM’in sağ kolundan bu bilgiyi saklamak isteyen satış temsilcisine.

 2. Bir kopyasını kendiniz almamış mıydınız?

 3. Hocam,
  Gizliden alsaydınız da keşke istemeseydiniz 🙂

  Saygılarımla.

 4. Gerçekten trajikomik bir hikaye! Elinize sağlık.

  Uğur bey bir de ricam olacak. Acaba RSS beslemenizi tam açar mısınız. RSS okuyucudan blogunuzu takip etmek zor oluyor. Yazılarınızın sadece başlangıcını görebiliyorum. Blogunuzun RSS’si kullanıcı dostu değil 🙂

 5. Teşekkürler,

  Cengiz, RSS okuyucunun nasıl tam açılacağını bilmiyorum. Bu işle ilgilenen arkadaş ile görüşüp gereğini yapmaya çalışacağım.

 6. Kemal Yücetin :
  14 Şubat 2009
  3:25 pm

  Uğur Bey merhaba, RSS’ten sizi takip etmekteyim. Beslemenin tamamının verilmemesi sadece başlığım verilmesi siteye dönüş oranlarını ciddi bir şekilde arttırmakta. Olaki reklam alırsınız çok faydası olur yada diğer eski yazılarınıza bakılması için fırsat da doğuyor böylece 🙂

 7. Biz de her şey çok gizlidir ama nedense herkes bilir 🙂

  Zamanında maaşlarımızın çok gizli olduğu bir şirkette, sevgili sekreterin çektiği fotokopinin koyu çıkmaması sonucu maaşların yazılı olduğu kağıdı sol tarafta arkası kullanılacaklar kutusuna koyması sonucu ayyuka çıkan maaşlar.

  Kendimize ne gülmüştük üç kuruşa çalışıyormuşuz 🙂 da fark etmemişiz.

 8. Uyarı için teşekkürler Kemal.
  ..
  Cumhur, bu arada dikkatini de çekmek isterim. Sekreter kelimesi “secret” (gizli) kelimesinden gelmektedir. Eskiden, krallıklar döneminde kralın gizli işlerini yürüten kişilere bu isim verildiği için… 🙂

 9. Uğur bey, blogunuzun ayarlarında, tercihler kısmından “okunma” kısmını tam yaptığınızda sorun çözülüyor. Ayrıca blogunuzun hiti sadece tıklanarak değil, rss ile takip edilerek de artabilir. Olayı 360 derece düşünmek gerekiyor. RSS ile blog takip eden çok sayıda kişi var. Ve birbirlerine rss okuyucu üzerinden veya friendfeed üzerinden tavsiyede bulunabilirler. Web 2.0 diyoruz ve artık tıklanmaya odaklanmamak gerekiyor. Saygılar

Yorum Yazın