8 Nisan 2011 Cuma

Girişimcinin ölçütü – 2

Girişimcinin ölçütü yazısındaki anıyı bir arkadaşa anlattım. “Genel Müdüre o parayı vereceğime 10 tane işçi alırım” diyen patronu.

O da bana şunları anlattı.

🙂

Türk girişimcisi, “düzgün çalışmıyorsa, daha iyi makine alalım” diye düşünüyor. Türkiye’de dünyanın sayılı matbaa makineleri var. Ama bir türlü, dünyanın en iyi gazetelerini yapmayı beceremiyoruz. .

Nedeni şu: Gazeteyi matbaa yapmıyor.  Muhabir, yazar, resim seçici, editor, yayın kurulu, bilgi birikimi, sayfa tasarımı, dünyayı izleme, gelişmelere açık olma, halkın nabzını tutma, tarafsızlık, vb. bir gazeteyi iyi yapıyor.

Genellikle, en az kaynakla ne kadar yürüdüğümüze bakarız. Bir sonraki krize kadar. Piyasanın okumayı beceremediğimiz tepkilerini “yeni yatırım = makine” diye yorumlarız.

😉

İnternet öncesi girişimcilerle, internet dönemi girişimcileri arasında, sizce büyük fark var mı?
Eleman yetiştirme ve profesyonellik konusuna bakış açıları değişmiş mi? Ne dersiniz?

😀

Resim, Charlie Chaplin’in Modern Times (Modern Zamanlar) adlı filminden bir kare.

Etiketler: , , ,

Kategori: İş hayatı

“Girişimcinin ölçütü – 2” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. En nitelikli mühendisleri işe alıp, 300$ hesabı yaptığından yavaş ve ergonomik olmayan bilgisayarlarla iş yapmalarını bekleyen işletme sahiplerini de çok gördüm, milyon dolarlık ekipman, şirket satın alıp, başına niteliksiz, yetersiz adamlar yerleştirenleri de. Doğrusu, hem insana, hem makinaya yatırım yapmaktır

  2. Yaşamım boyunca çok sayıda girişimciyle çalıştım. Bazen onlara rağmen şirketlerini daha iyi duruma getirmeye çaba sarfettim.

Yorum Yazın