9 Ağustos 2011 Salı

Her şeyi bilmek

Bazı meslek erbabı her şeyi bilir. Örneğin cerrahlar…

Sadece tebabet ilmini değil, kesinlikle her şeyi en iyi onlar bilir. Alt yapı kablolama da bilirler, inşaat temelinin ne kadar kazılması gerektiğini de… Güneş enerjisi de bilirler, otel yönetimini de…

Kendilerine bahşedilmiş bu nimetten çevrelerini yararlandırmayı da ihmal etmezler. CRM, nükleer fizik, beyzbol, tsunami… sen sor, onlar anlatsın.

🙂

Ne var ki, bu nimet sadece onlara özgü değildir.

Bankanın internet şubesi açılacak. Tüm ekipler yoğun çalışmışlar. Ürün yönetimi ve pazarlama ekibi, her bir kelimeyi dikkatle seçmiş. Müşterinin en iyi anlayacağı duruma getirmiş.  IT ekibine vermiş.

IT’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı beğenmeyip hepsini değiştirmiş. Onun dediği olmuş. Pazarlamacılar, aksi koşulda internet şubesini açamayacaklarını anlamışlar.

Suyun başını tutanlar, nedense her zaman her şeyi bilir. HBBA ne yaparsa yapsın, onlar kazanır.

😛

Etiketler: , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Her şeyi bilmek” yazısına şu ana kadar 7 yorum yapılmış:

 1. HBBA larin disinda, baska tip adamlar var gayesi herseyi bilmek cabasi olan adamlar.. Aslinda herseyi degil de daha cok seyi bilmeye cabalamak..

  Hangi kitapta oldugunu hatirlamiyorum net olarak, muhtemelen “shantaram” olmali, orada okudugumda bu cumle hosuma gitmisti..

  “Herseye baglanmaya calismaktan hicbir seye baglanamak”

  Halen bu durumu (belki sorunu?) kendime aciklayabilmis degilim.. Hangisi ya da hangileri ?

  1-birseyi en iyi bilenlerden olmak
  2-bircok seyi iyi bilenlerden olmak
  3-bircok seyi bilenlerden olmak

 2. Uğur Hocam,

  Şu benim nickin aslında neye eleştiri olduğunu anlayıp da yorumlayan nadir insanlardansınız. Mutlu oldum. Saygılar sevgiler.

 3. Eray,

  “Herşeyden biraz anla, bir şeyi çok çok iyi bil” demişti büyüklerim bana.

 4. Herşeyi bilmek yazısının devamı

 5. Sakın ha sakın birileri senden biraz daha fazla bişeyler bilebiliyorlarsa da onları ciddiye alma. Olur da yeni bişeyler öğrenip konuya farklı açılardan falan bakarsın da kafan karışır, vizyonun değişir falan. Karşındaki kişiyi sustur ona konu hakkında ne kadar cok bilgili olduğunu sonuna kadar göstermek için sözü sen başla sen bitir. Daha sonra derhal başka konuya başla ki karşındaki kişi ne diyeceğini de unutsun. Olur da buna rağmen sözüne devam ediyor unutmuyorsa konunun çok ta önemli olmadığına senin bu konuları artık aşmış olduğunu da göster karşındaki kişiye!

 6. Ekrem,

  Mesajının kimi hedeflediğini daha açık yazarsan ben veya bir başkası görüşünü söyleyebilir.

 7. Sadece sık karşılaştığım bir tarzı ifade ettim. “İsyanım kendime” yani 🙂

Yorum Yazın