17 Ocak 2010 Pazar

Kan, ter ve gözyaşı (2)

Kan ter ve gözyaşı yazısında bahsettiğim iş adamı arkadaşımı biraz anlatayım.

Babasının görevi nedeniyle ailece ABD’deyken 5 yaşında okula başlamış. Sonra Ankara’ya gelince TED İlkokuluna gitmiş. Sonuçta 16 yaşında ODTÜ İşletmecilik’e girip 20 yaşında mezun oldu.

Okurken çalışıyordu. Mezun olunca İzmir’de bir mümessillik firmasında işe başladı. Türkiye’ye kağıt ve selüloz ithal ediyorlardı. Firmadaki tüm işleri o kotarıyordu. Ziyarete gittiğim zaman gördüm. Baş ucunda kağıt ve selüloz yayınları vardı. Konusundaki yabancı yayınların hepsini takip ediyordu.

😛

Firma zaten 3 – 4 kişi. Genel Müdür, patronun yakın akrabası… Aydan aya maaş almaya geliyor. Aradan 1 – 2 yıl geçti. Arkadaşım terfi etmek istedi. “Sen daha küçüksün” dediler. Biraz daha sabretti. Sonra yine… “Küçüksün…”

İşten ayrılıp İstanbul’a geldi. Kendi mümessillik firmasını kurdu. Temsil ettiği şirketlere durumu bildirdi. Büyük çoğunluğu, onun peşinden geldi.

Eski patron, kurmayları ile Avrupa seyahatine çıkıp şirketleri ziyaret etti. Teker teker… “Onun hiç birşeyi yok. Biz kocaman bir holdingiz…” söylemleri ile… Şirketleri yeniden kazanmaya çalıştılar.

Bu ziyaretlerin bazılarında, bir kağıdı yırtıp gelenlere sormuşlar. “Bu kağıdın nasıl yapıldığını, lif uzunluğunu vb… biliyor musunuz?”

Kurmay kadro “biz büyüğüz” demeyi biliyor ama, mümessil olduğu konudan anlamıyor.

O biliyor!…” diyorlar, ziyaretçilere…

Patronun ziyareti bazılarını geri almayı sağladı. Ama büyük çoğunluğu arkadaş ile kaldı.

😛

Nasıl oluyor da her gün 50,000 dolar kar etmek zorunda olan bir şirket olunuyor diye sorarsanız…

O çabaya bizzat şahit oldum.

🙂

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Kan, ter ve gözyaşı (2)” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. sevdim bu hikayeyi….

  2. Berna mutlu aytekin + cihan kaloğlu. Liked “Kan, ter ve gözyaşı (2)” http://ff.im/-eqc5S

  3. Sürüden ayrılanı kurt kapar” diyenlere inat, yürekten (taa derinden) farklılaşmak emek istiyor. Kan, ter ve gözyaşı gerekiyor, bedel ödeniyor… Üstelik bedel karşılığında ödül,  pek de garantili değil.

  4. Türkiye’nin en iyi 10 kırmızı şarabının 9 tanesini üretmiş… Size tanıdık geliyor mu? Kan, ter ve gözyaşı’nın karşılığı böyle oluyor işte…

  5. Başarılı ekipler, hep daha iyi olmaya çalışanlardan oluşur.

Yorum Yazın