3 Mart 2009 Salı

Kriz bize koymaz

Ben de krizden bahsetmeye karar verdim. Teğet mi geçti, çizgiye mi değdi, içeriye mi düştü?… Sayı mı, aut mu?… Aslında yok ama biz var mı zannediyoruz? Psikolojik mi, sosyolojik mi, ekonomik mi? Yoksa epistomolojik bir betimleme mi?…

Bunlardan hiç bahsetmeyeceğim. Adım Uğur… Güzel şeylerden söz edeceğim.

Coca Cola, Microsoft ve Oracle… MasterCard, VISA ve Western Union… Bunlar gibi niceleri var. Ortak noktaları nedir biliyor musunuz? Hepsinin çok uluslu şirketler olması mı? Başka?… Hepsinin ABD kökenli olması mı? Başka?…

Soruları uzatmayayım. Zaten yazının başından beri cümlelerin yarısından çoğu “soru işareti” ile bitiyor.

Bunların ortak noktası şu: Türkiye’deki ofisleri, Doğu Akdeniz (artı) Orta Doğu (artı) eski Rus Cumhuriyetleri bölgelerinden de sorumlu. Yani, etrafımızdaki neredeyse tüm komşu ülkelerdeki ticari faaliyetler Türkiye’ye bağlı yönetiliyor.

Bunların hepsinin başında Türk yöneticiler var. Hatta MasterCard, VISA ve Western Union’daki Bölge Genel Müdürleri çocuklu kadınlar…

Biliyor musunuz, bunların bir çoğu burada yabancı Genel Müdür’ler görevlendirdi. Başarısız oldular. Sonra Türk Genel Müdürler göreve geldi. Sonuç = başarı… Başarıyı görünce, birer ikişer komşu ülkeler de Türk yöneticilere bağlandı. (Daha önce kendi ülkelerinden, bazen de Avrupalı yöneticilerden atama yapmışlardı.)

Biliyorum, yukarıda saydığımdan çok daha fazla sayıda şirketin, bu bölgedeki 10 – 15 ülkeyi yöneten ofisleri Türkiye’de… Başlarında da bir Türk var.

Nasıl oluyor? diye soruyorsanız… Bunlar, sürekli kriz yaşayan bölgeler. Global kriz olmasa bile, kendileri ufaklı büyüklü krizler icat ediveriyorlar… Sık aralıklarla iktidar krizleri çıkarıyorlar… İşler düzgün olmaya başlayınca toplumsal ayrılıkları kaşıyorlar… Hatta zaman zaman birbirlerinin topraklarına giriveriyorlar…

Buralarda, ABD ve Kıta Avrupası kökenli yöneticilerin başarılı olması zaten mümkün değil. Neredeyse 40 yıldan beri 2 haneli enflasyon görmemişler. Politik krizlerin iç ve dış tahribatını yaşamamışlar. Hiç birinin cebinde 4 ayrı bankanın kredi kartı yok. Her bankanın ayrı taksit yapacağı bir ortamı hayallerinde bile yaşamıyorlar. Sürekli değişebilen pazar koşullarını hiç görmemişler.

Karar vermek için uzun süreye ihtiyaçları var. İnce eleyip sık dokuyacaklar… Verdikleri kararları kolayına değiştirmiyorlar. Bunu “tutarlılık” olarak adlandırmışlar.

Ani karar vermek, çabuk hayata geçirmek, çabuk geri bildirim almak, gereğinde çabuk değiştirmek, sürekli kriz yönetimi içinde yaşamak gereken koşulları hiç görmemişlerdir.

Onlar, bankada hesabı yokken GSM telefonuna gelen bir şifre ile ATM’den para çekilmesini hiç anlayamaz (isterseniz anlatmayı deneyin) 🙂 . Buzdolabının taksitli kredi kartı ile satılmasını da kavrayamaz…

Doğduğu andan beri krizler içinde büyüyen, giderek bağışıklık kazanmış Türk yöneticiler için bu kriz bir fırsattır.

Karar verme ve uygulama becerilerimizi, aldığımız sorumlulukların doğal sonuçları ile birlikte yürütmeyi becerebilirsek… Raporlamayı düzgün yaparsak, bilançoyu iyi yönetirsek, bahaneleri başkalarında değil de kendimizde ararsak başarılı olmamak için bir neden kalmaz.

Bu krizler sayesinde, uluslar arası şirketlerdeki Türk yöneticilerinin yeri ve değeri de artar. 8 – 10 sene sonra, “iyi ki kriz oldu” bile dersiniz.

🙂

Not: Bu yazı Project House – Smart Marketing Journal’ın Şubat sayısında yayımlanmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Kriz bize koymaz” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Özlem Kılıç :
  3 Mart 2009
  9:59 am

  Uğur hocam, tatsız ve sıkıntılı olan bu konuya ince ve esprili yaklaşmışsınız yine 🙂
  Türk insanın doğal bir bağışıklık mekanizması var ekonomik krizlere karşı aslında şunu belirtmeden geçemiyceğim biz krizlerle doğduk ve büyüdük özetle kriz çocuklarıyız!

 2. Güzel bir tespit…

  Yurdum insanının sentezleme yeteneği müthiş, sorunlara karşı çok farklı çözümler üretebiliyoruz. Pense ile vida sıkma, kamyon karoseri üzerine otobüs kaportası oturtma vs… Tepe yöneticiler de bizden olduğuna göre, onlarında krizler için olmadık çözümler üretmesi doğal…

  Lisede yaklaşık 13 sene önce psikoloji dersi almıştım. Aklımda kalan nadir şeylerden birisi de zekanın tanımı, birisi zekayı “değişen şartlara uyum yeteneği” olarak tanımlamıştı. Kısmen bile doğru olsa, bahsettiğiniz sürekli değişebilen pazar koşulları, bizim yöneticilere (insanımıza) piyasa şartlarında 10 kaplan gücü kazandırıyor.

  Bir de işin acı gerçeği var. Herkes tepe yönetici olmadığı / olamayacağı için kriz bizi üzdü, üzüyor, üzecek…

 3. Kıta Avrupası’nın sahip olduğu bir şirkette çalıştım.
  Yağışlı havada sokağın ortasına paspas serseniz, “Geçerken mutlaka ayakkabılarınızı silin” diye yazarsanız, insanların büyük çoğunluğu dediğinizi yapacaktır. Hiç soruşturmadan…
  Ama bir kriz yaşadıklarında, karar veremeyeceklerdir. Ya da en yanlış kararlardan birini vermeye kalkacaklardır. Bu yazıyı http://ugurozmen.com/pazarlama/kulaga-kupe-cumleler-3 öyle bir kararı hatırlayıp yazmıştım.

  Kriz bize fırsatlar sunuyor. Buna tüm beynimle inanıyorum.

Yorum Yazın