20 Ocak 2009 Salı

Liderlik kolay değil

Bankada şube müdürleri toplantısı yapılıyordu. Genel müdürlük bölümleri şubelerden, şubeler de genel müdürlük bölümlerinden şikayetçi idi.

Genel müdürlük şikayetlerini rahatça söylüyordu. Ama şubeler çekiniyorlardı. Yakındıkları takdirde genel müdürlük birimleri onların hayatını zindana çevirebilirdi.

Genel Müdür toplantı yöntemini değiştirdi. Genel müdürlük bölümlerinden temsilcileri için sahneye sandalyeleri sıraladılar. Şubeler bir kağıda şikayetlerini (kendi isimlerini belirtmeden) yazacaklar ve genel müdürlük bölüm yöneticileri yanıtlayacak.

Şikayetler akmaya başladı. Yakınmalar gruplanıyor ve benzerleri bir araya getirilerek sahnedekilere veriliyordu.

“Genel müdürlük bizden sürekli olarak rapor istiyor. Üstelik her bölüm aynı sayıları ayrı biçimlerde istiyor. Oysa tüm raporlar zaten genel müdürlükteki IT faaliyetleri sayesinde üretiliyor. Kendi raporlarını kendileri alsınlar” en çok taraftar bulan şikayet oldu.

Genel Müdür sahneye çıktı.

– Kaç kişi bu fikirde?..” diye sordu.

Tüm şube müdürleri parmak kaldırdı.

– Şu andan itibaren genel müdürlük için rapor gönderilmesini yasaklıyorum” dedi. “Israrla isteyen bölüm olursa, mesajı bana yönlendirin”.

Birkaç tane daha şikayet oldu. Ama çekingenlik devam etti. Açıklanması gereken konular olduğunda, arka taraflardan ses geliyor, ama kimse ortaya çıkmıyordu.

Genel Müdür tekrar sahneye çıktı.

– Buraya gelip şikayetini söyleyen kişi, ahlaksızlık ve dolandırıcılık yapmadıkça iki sene kovulmayacağının garantisini veriyorum” dedi. “Yan gelip yatsa da, bugün burada doğruları söylediği için kovulmayacak.”

Böylece genel müdürlük doğru geri bildirimleri almaya başladı. Banka sektöründe lider duruma geldi. O gün şikayetleri dile getirenlerden bazıları sonraki yıllarda Genel Müdür Yardımcısı oldular.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Liderlik kolay değil” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Yapı kredi diye tahmin ediyorum :=) ama orada yabancılar var şimdi, o yüzden yapı krediyi soylemekten vazgeçiyorum.

Yorum Yazın