5 Eylül 2009 Cumartesi

Marjinal kar, kar değildir

Bu cümleyi, doktora dersleri sırasında Sayın Ege Cansen ‘den dinlemiştim.

  • Muhtemelen internet’in bu kadar yaygın olmadığı dönemde, gazetede de yazmıştır. Yenilerde aradım, bulamadım. Bir yerlerde kayıtlı olması için yazmak istedim.

Verdiği örnek şöyleydi.

30 – 35 yıl önce Gazanfer Bilge Otobüsleri Firması vardı. İstanbul – Ankara arasında her saat başında sefer kaldırırlardı. Zamanla sıklaştı… Her yarım saatte bir… Giderek her 15 dakikada bir… Sonra her 10 dakikada bir

Otobüsler firmaya değil, şoförlere aitti. Gidip Gazanfer Bilge şirketi’ne yazılıyorlar… Yazıhane’nin sattığı her bilet için para ödüyorlar.

Yoldan topladıkları ördekler için ise, yazıhaneye para ödemiyor, tüm para cebe kalıyor.  (İşte size marjinal kar…)

Yoldan binenler de bunu bildikleri için pazarlık ediyorlar. Otobüs şoförü, “ne toplarsam kardır” diye düşünüyor… Oysa yolcunun aklından da, “bu otobüs ile anlaşamazsam, sonraki zaten 10 dakika içinde gelir” diye bakıyor.

Benim de aşk-meşk uğruna her hafta sonu İstanbul’a geldiğim yıllar. (Yakından şahidim tüm olanlara…)

İstanbul – Ankara arası bugünün parası ile 15 – 20 liraya kadar düştü. Kimse yazıhaneye gitmemeye başladı. Herkes yolda bekliyordu…

😛

Sonuçta hem Gazanfer Bilge Firması ortadan kalktı, hem de otobüs sahibi şoförler zarar etti.

Sadece marjinal kar üzerine giderseniz kar edemezsiniz. Önce yatırımlarınızı geri almaya odaklanmalısınız. Sonra “marjinal” düşünün…

😛

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Marjinal kar, kar değildir” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Enfes bir örnek, Gazanfer Bilge’nin hatanın farkına varıp baştan kurgulaması gereken bir kurguymuş. Küçük hamlelerle ya şoförleri ya da “ördek”leri, acenteden almaya yönlendirebilirdi, zaten birini yönlendirince işleyiş düzelebilirdi. “Kervan yolda düzülür” derler, mutlaka iş modeli en baştan %100 verimli çalışacak diye bir kural yok, yolda da ufak revizelerle kurtarabilirsiniz.

  2. Hakikaten güzel bir örnek. Bu durumda marjinal kârı, öngörüyü engelleyen bir uyuşturucu gibi görebilir miyiz? 🙂

  3. Marjinal kar, “marjinal” zamanlarda hayatı idame ettirmeye yarayabilir. Ancak, gelir modelinde sadece marjinal kara odaklanmak, kesinlikle uyuşturucu etkisi yapar. Özellikle sabit maliyetleri ve kayıp maliyetleri iyi hesaplamıyorsanız. (Teşekkürler Barış).

Yorum Yazın