22 Eylül 2016 Perşembe

Mobbing ve Bumerang

Bankada üst yönetim değişti. Bazı “henüz kişiliği oturmamış” kişiler apar topar GMY yapıldı.

“Yeni üst yönetim”in bazı marifetlerini dün yayınlamıştım. Bugün devam edeceğim.

😉

Haftalardan beri benimle boş yere uğraştığını anlayan GMY yeni bir numara denemeye karar verdi. Doktoradan sınıf arkadaşım olan iç denetimci aracılığıyla yemeğe davet edildim. “Yanlış anlama olmuş“, “Beni tanımıyorlarmış“, “Sehven hatalı değerlendirilmişim“,  filan…

Tike’ye gittik. GMY, muhasebe müdürü, iç denetimci (doktoradan sınıf arkadaşım) ve ben. Dört kişi.

Garson gelip ne yiyeceğimizi sordu. GMY bana “şu ve bu yemeğe karşı bir itirazım olup olmadığını” sordu. Sadece “Buyrun” diye yanıtladım. Sonra “ortaya” birkaç şey söyledi ve “Bu kadar” diye bitirdi. Garson “Arkadaşların da farklı bir isteği…” diyecek oldu. GMY “Bunlar herkese yeter!” diye yanıtladı. Böylesine görgü, edep, ikram…

Yemekte ilk sohbet “Sizin gibi değerli biri neden bu bankaya geldi?“.  Bunlar, daha önce Taksitkart’ı çıkardığım için söyleniyor. Art niyeti görmemek mümkün değil. Yemeğin, benim açımdan son derece gereksiz, ancak sürekli iğne üstünde konuşarak geçtiğini tahmin edebilirsiniz.

rafi1

İki hafta içinde diğer (aynı kadrodan yine kişiliği oturmamış) bir başka GMY’nin yaptıkları nedeniyle o bankadan ayrıldım. Başka bankaya geçtim.

6 ay olmadan meşhur bankacılık krizi yaşandı. O banka ilk teslim olanlardan biriydi. Satın almak üzere teklif veren bankalardan biri de benim çalıştığım bankaydı. Bireysel portföyün değerini hesaplamak da benim işimdi. O bankaya “değerlendirme” yapmaya gitmem gerekti.

Eksi 2’inci kattaki toplantı salonlarından birinde ekibim (ve diğer odalarda teklif veren diğer bankaların ekipleri) çalışıyorduk. Bir ara, henüz o bankada çalışmaya devam eden bir arkadaşımı görmek için üst kata çıkmak istedim. Asansöre bindim. Hemen 2 kat sonra malum GMY de bindi.

Beni görünce dondu kaldı. İçeri adım atmış olduğu için geri dönemedi. Ne yapacağını bilemeden duraladı.

 • O saniyeden kısa süre içinde aklımdan bana çektirdikleri, söyledikleri, yazdıkları, yaptığı davranışlar geçti. Asansörde iyice bir dikleştim. O ise zaten Napolyon ebatlarında… Daha da büzüldü.

Muhtemelen gözüme bakmamak için kafasını önüne eğdi. Ayaklarının ucuna bakarak “Merhaba Uğur bey” dedi.

 • İlk anda aklımdan”Ayakkabılarınıza mı söylediniz, yoksa bana mı?” demek geldi. Söylemedim. Kendimi sakinleştirmeyi başardım. Fazlasını hak etmişti ama…”Nerede o burnu yere düşse almaz haliniz?” de demedim.

Asansörün içini dolduran gürül gürül bir sesle “Merhaba, nasılsınız?” diye yanıtladım. “İşte biliyorsunuz…” gibi bir şeyleri ağzında yuvarladı.

İneceğim kata gelmiştik. “İyi günler” diyerek indim.

.

Etiketler: , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Mobbing ve Bumerang” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Bu ve diğer mobbing yazınızı okuyunca “Unvanı mesleği sanmak” yazınız aklıma geldi. Çünkü bütün bu dik duruşları becerilerinize güvenerek yaptığınızı düşünüyorum.

 2. Behcet Tolga :
  23 Eylül 2016
  8:31 am

  Anlatılan stereotip kişilik buradan kendine bir lessons-learned çıkaramaz bence. Keşke “keser döner sap döner..” tarzı bir cevap verseymişsiniz. Bazılarına malumun ilanı gerekir diye düşünüyorum 🙂

 3. Haklısın sevgili Uğur,

  Birikim ve beceriler sayesinde dik duruluyor.
  Bu nedenle “İnsanı patronu köle yapmaz. Kölelik bir tercihtir” diyorum. Kölelik yapmamak için farklılaşan bir birikim ve beceriye sahip olmaya çalışırım (ki birlikte çalıştığımız yıllardan, bu tarzımı zaten bilirsin.)

  Özeleştiri olarak, beceri ve birikim sayesinde bu kadar küstah olmamak iyi olabilirdi. Maalesef, bu konuda becerikli değilim 😉

 4. Kesinlikle katılıyorum Behçet Tolga,
  O streotip kesinlikle bir ders çıkarmaz. Onu geçelim, “keser döner sap döner..” tarzı bir cevaptan bile ders çıkarmaz.
  Sorun da o gibi tiplerin dönüp dolaşıp yine iyi kazanan işler yapmasıdır. Bu durumda Sinarit Baba’nın Gördüğünü http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/sinagrit-babanin-gordugu biz hiç göremediğimiz için kaybediyoruz.

 5. Facebook Yorumları:
  .
  .
  Murat Erdör
  Hayat 😉 kimin ne zaman önünüze çıkacağı belli olmuyor
  .

  Evrim Funda İnkaya Horoz
  Buna bir örnek de benden…
  Aylarca kişiliğine saldırarak daha profesyonel hayatının başında bir satış kariyerini sona erdiren bir direktörün CV sinin 2 sene sonra o kişinin önüne gitmesi. Kızcağız satış bölümünde fazlasıyla mutsuz olduğu için İK ya geçmiş ve iyi bir İK cı olmuştu. Sonuç mu? Sevgili direktörümüz değerlendirilmeye bile alınmadı.
  .

  Latif Çakıroğlu ·
  İK’cının kişisel geçmişi şirketin profesyonel kararlarını etkiliyor mu yani? Değerlendirmede etkisi olabilir ama değerlendirmeye bile alınmamak?
  .

  Ali Cevat ünsal
  takdiri ilahi =)
  .

  Oncel Koca
  İntikam soğuk yenen bir yemektir

Yorum Yazın