22 Aralık 2010 Çarşamba

part time / right time

Bankada aynı katta çalışan arkadaşlar saat 20.00’ye kadar kalırken, ekibim işini bitirdiyse normal mesai saati bitince çıkardı. Fazladan oturulmasını hiç anlamam.

Genel Müdür bir akşam geç saatte katları dolaşarak indi. Kattaki tüm çalışanlar yerinde otururken, sadece benim ekip yok.

– Ne oluyor? Seninkiler part-time mı çalışıyor? diye sordu.

– Benimkiler right time çalışıyor. Aslında part time çalışıp, full time gibi yapanlar, diğerleri…” diye yanıtladım.

😀

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“part time / right time” yazısına şu ana kadar 20 yorum yapılmış:

 1. hocam, süpper cevap ! :))
  bir an olsun içimin yağları eridi ..

 2. Sanırım, deneyimli bir ekip liderinin yönetiminde çalışmak çok farklı oluyor. :)) Güzel bir cevap olmuş hehe.

 3. Uğur Bey gerçekten bu cevabı tüm üst düzey yöneticilere hitaben yılbaşı kartına yazıp iyi yıllar dilemek istiyorum. Anlayana tabi 🙂

  Saygılarımla,

 4. iyimiş 🙂 eski müdürüm (hatta sanırım sınıf arkadaşınız oluyor kendisi) bazı firmalarda insanların geç saate kadar çalışıyormuş izlenimi vermek için bilgisayarlarını açık bırakıp, ceketlerini masaya koyup öyle çıktıklarından bahsederdi. Buda farklı bir yaklaşım 🙂

 5. Onder Arslan :
  22 Aralık 2010
  7:55 am

  🙂 süper ötesi , bayıldım.

 6. Hocam yazdıklarınız pek çok şirkette rasladıklarımıza güzel bir özet ve örnek olmuş. Ben de, konu hususunda yeri gelmişken bir örnek vermek istedim.

  Grup müdürü, zaman zaman tüm ekibini “Hafta sonunda geliyorsunuz, mutlaka yetiştirmemiz gereken iş var.” diyerek çağırır. Ekibin tamamının bu yapılacak işle ilgisi olmayabilir ve bu kişiler haklı olarak “Benim bu işle ilgim yok, dolayısıyla beni mazur görürseniz sevinirim.” diye izin ister. Ancak müdür, “Olsun, siz yine de gelin, işin bir ucundan tutarsınız, önemli olan takım ruhudur.” diye cevaplar. Sizin de içinizden, “Madem öyle siz neden her gün şirketin size tahsis ettiği araçla, hem de daha geç bir saatte işe geliyorsunuz da bizimle “takım ruhunu” hissettirmek adına şirket servisi ile çok daha erken bir saatte sıcak yatağınızdan kalkıp gelmiyorsunuz.” demek gelir. Onlar bir de akşamları daha erken çıkma lüksüne sahiptirler, trafiğe kalmamak için.

  Yazdıklarım sakın yanlış anlaşılmasın, genelleme yapılmasın. Bunlar gerçekten takım ruhuna uygun davranan eser miktardaki müdürler için geçerli değildir.

  Futbolda da durum benzeridir. Her zaman topu daha uzun süre ayağında tutan değil, enerjisini verimli kullanıp, topu akıllıca “right time” da “right kick” le ağlara gönderen takım sonuca gider.

 7. Şule Özmen :
  22 Aralık 2010
  2:32 pm

  Eşimin yazılarını takip etmeme rağmen pek yorum göndermedim şu ana kadar. Fakat, burada altyazıda saklı duran ve Uğur’un profesyonel yaşamına ilişkin bir ipucunu sizlerle paylaşmadan edemedim.
  İş yaşamı boyunca saat 6:30’da evden çıkıp çalıştığı işyerine güvenlik görevlileriyle birlikte girmiştir. Yazıda belirttiği gibi ekibi gittikten sonra büyük patronla muhatap olduğu an ise yine mesai saati dışında bir saattir.

 8. Sevgili SR,

  Dediğin gibi çalışan patronlar için http://www.ugurozmen.com/wp-content/biz_bir_ekibiz.pdf ‘yi yazdım.

  Yazdığından fazlasını yapan bir patronum vardı. Bana epey bir malzeme çıkarmıştır.

 9. Biz diğer tip insanlar için “tribüne oynayanlar” deyip çıkıyoruz işin içinden.

 10. İşini yaptığı sürece, mesaiye erken başlaması umurumda değil. Ama buna sığınıp işini uzatanı ne yapmalı?.. (Devamı bu link’te)

 11. Bazen siz böyle örnek vakalar yazdıkça kıskanıyorum sizinle çalışanları…15 yıllık profesyonel iş hayatımda 3 Türk 3 de yabancı müdür ile çalıştım. 6 kişide bir tane örnek davranış/lar sergileyemez mi !!!… ilerde işinizde personel ihtiyacınız olursa memnuniyetle sizinle çalışmak isterim.. koşullar hiç önemli değil… zira artık işyerlerinde kişisel tatminler olmasa durulacak yerler değil…. 🙂

 12. “Sizi köleleştiren patronun değil kendi bakış açınızdır.” dizisinin bir yazısı.

 13. […] Doğru zaman içerisinde, doğru işleri yaparak, doğru performansla  sonuca gitmek önemlidir. Bu konuda Uğur Özmen Hocamın yazdığı çok güzel bir anısı vardır: “Part time değil, right time çalışmak”. […]

 14. “İnsanı köle yapan patronun değil kendi bakış açısıdır” yazılarından biri

 15. Yeni çağın kitapları da “Geç saatlere kadar çalışmanın ve çalıştırmanın anlamsızlığını” vurguluyor. (Kesinlikle aynı fikirdeyim.)

 16. “İnsanı köle yapan patronun değil kendi bakış açısıdır” konusunda başka bir yazı

 17. Hocam,

  Ben kurumsalım diyen ve ya kurumsallaşma iddiasında bulunan her şirketin bütün kademedeki yöneticilerine bu algıyı aşılayabilirsek mükemmel olur herşey.

  Süper bir yazı olmuş gene. Elinize sağlık.

 18. Obcektif Yorumcu (evet C ile) :
  23 Aralık 2012
  1:19 pm

  Bu cevabı ekip lideri değil de liseli bi delüğanlı vermiş olsaydı “ahahaha ne laf koydu” lan derdim güler geçirdim. Ama şu durumda tebessüm bile etmedim. Fuck the time!

 19. Zaman ile sorununu akıl yoluyla değil de başka türlü çözenlere http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/yeni-isin-hayirli-olsun almasını öneriyorum.

 20. Her zaman gururla söylerim “Profesyonelim” diye. Ne ekibimi geç saatlere kadar mesailerde bıraktım, ne yalakalık yapana hoşgörülü davrandım, ne de kovulmamak için kendime bir arka bulmaya çalıştım.

Yorum Yazın