14 Şubat 2009 Cumartesi

Temel zayıfsa

Şirketlerde “türkilizce” konuşulmasını ben de sevmiyorum. Ama faydalı olduğu durumlar da yok değil.

Elemanın adı Funda idi. (Sadece örnek isim olarak seçilmiştir. Kimse ile ilgisi yoktur.) Yönetim Kurulu’nun bile üstünden torpili vardı. İşleri küçük parmağının ucuyla tutuyor, yanlış üstüne yanlış yapıyordu.

Bir sözleşmenin sonuna 48 aylık ödeme planı girilmişti. Ayın 8’i ve Cuma günü idi. Müşteri sözleşmeyi imzalayamadı. Ben de Funda’ya “İlk ödeme Pazartesi günü yapılacak. Bu tarihleri 8’i değil de ayın 11’i olacak şekilde değiştir” dedim.

Word’un “bul – değiştir” işlevini kulanıp, tüm sözleşmedeki 8’leri 11’e değiştirmişti.

 • Sözleşme maddeleri .. 6 – 7 – 11 – 9 – 10 – 11 – 12 … 16 – 17 – 111 – 19 …  26 – 27 – 211 – 29 …diye gidiyordu. Bütün diğer maddelere atıf yapan maddeler de değişmişti.
 • Müşterinin para yatıracağı hesap numarası 23456789 yerine 234567119 olmuştu. Bankada böyle bir numara da olmadığından, sözleşme gereği müşteri para yatırmayabilirdi.
 • Elbette ödeme tarihleri de… 11/06/19XX – 11/07/19XX – 11/011/19XX – 11/09/19XX diye değişmişti.

Ben çıldırdım ve söylendim. Yarım saat geçmeden Genel Müdür fırçasını yedi. Büyük Torpil onu aramış ve “senin pazarlama müdürün yeğenime ne hakla söyleniyor” demişti.

Funda’nın hataları bitmiyordu. Genel Müdür gereğinde kullanmak üzere “birkaç örnek” istedi. Bir klasör dolusu örnek verdim.

Baktık ki Funda’ya kızmak yasak… Ortamı keyif alacak duruma getirdik.  O hata yapmaya devam ettikçe kızmıyor, kendi aramızda Türkçe okunuşu ile  “yine funda-mental bir hata olmuş” diye avunuyorduk.

Not:Anlamları şöyle:

 • mental = akıl, zekâ, zihinsel, ruhsal;
 • fundamental = temel, esaslı, mühim, birinci
 • Funda-mental = Siz nasıl anlarsanız…

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Temel zayıfsa” yazısına şu ana kadar 6 yorum yapılmış:

 1. Torpilsiz biri hata yaptığında: ufak bile olsa, göze batar bizi zarara uğratıyor düşüncesi yer alır.

  Torpilli biri hele ki bu kişi yakınıysa: hata büyük bile olsa, daha öğreniyor. Tabi hata yapacak. Siz müdürleri neden oraya oturttuk. gözüyle bakılır.

  Her ne kadar yalnış bir düşünce de olsa, insan psikolojisidir. Asıl gözüme çarpan bu durumlarda, “Ortamı keyif alacak duruma getirdik” durumu. bu gerçekten büyük bir başarı…

 2. Handem’in sorusuna yanıt bu yazıda…

 3. Temel bilgilerden (fundamentals) başladık. Devam ediyoruz

 4. […] Funda-mental günlerim… Pazarlama bölümü güçlü torpili olanlarla dolu… Elemanlarla bir türlü birlikte çalışamıyoruz. […]

 5. Funda-mental günlerimin başında… (bu link’te)

 6. Ben de başlarda bunlara sinirleniyordum. Sadece firmalarda karşılaştığım “funda-mental” lara değil; devlet dairelerinde, STK’larda.. Şimdi ise: ‘Kifayetsiz muhterisler heryerde kaç…’ 🙂 deyip uzaklaşıyorum, zira bu insanları düzeltmenin olanağı galiba yok.

Yorum Yazın