29 Mart 2011 Salı

Tencere kapak olayı

Yatırımcı projeyi dinlemeden “gelir modelini” sorar. Girişimci projeyi kafasında oluştırmadan önce exit‘i düşünür.

😉

Her ikisi de diğerinin ilk olarak bunu ortaya atmasından rahatsız olur. Açıkçası, kendisini doğrulayan kehanet mi,   tencere yuvarlanıp kapağını bulmuş olayı mı, yoksa yumurta – tavuk sarmalı mı bilemedim.

Bilen varsa bana da anlatabilir mi?

😀

Not: Meraklısına okuma malzemesi:

😀

Etiketler: , , ,

Kategori: İş hayatı

“Tencere kapak olayı” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Merhabalar Uğur Hocam,

  Yatırımcıyım diyen insanın “Buffet: The Making of an American Capitalist” ( Roger Lowenstein) kitabını okuması haddim olmayarak tavsiye ediyorum. Sadece para yatırıp hiçbir işine karışmadığı şirketleri bile nasıl arkadaş/dost seçer gibi seçtiğini, seçerken fiyatı dışında nelere dikkat ettiğini çok güzel anlatıyor, adam hisse alıp satıyor yani hayatı al sat ama çıkış stratejisi yok, iyi mi 🙂 . Siz alırken satmayı düşünüyor diye yazınca aklıma geldi. Galiba hiç satmayacakmış gibi almak, yarın satacakmış gibi bakmak lazım 🙂

 2. Ben birine böyle bir fikir anlattığımda hemen “Gelir modelin nedür yavrucuğum?” diye ejderlik yapanlara, iyice gıcık olsunlar diye “AdSense reklamlarından günde 1 dolar getirse kârdır, Allah bereket versin.” diyorum.

 3. Murat Demir :
  29 Mart 2011
  10:32 pm

  Uğur Hocam, projelerimizi dinlemeden gelir modelini sormaları güzel oluyor, bir çeşit doğal seleksiyon 🙂

 4. Osman Ozmen :
  19 Nisan 2011
  7:10 am

  Sonunda soyledin baba cok memnunum. Daha uzun bir yazida bekliyorum bu konuda. Dragon’s Den Turkiye programini izleyen (sektor disi) arkadaslar neden yatirimcilarin bir cok kimseye yatirim yapmadiklarini soruyor. Ben (ileride yatirimci olmak isteyen biri olarak) kimi zaman girisimciyi suclasamda, yurt disindaki Dragon’s Den’i izledigimde sorulan sorular ve pazarlik o kadar farkli ki. Buradaki durum hakkaten: tencere yuvarlanmis, kapagini bulmus.

Yorum Yazın