26 Mart 2011 Cumartesi

Türkiye’de bir ilk

morhipo.com izleminlerimi anlatırken söylemiştim. Kaan Dönmez ile çok önceden tanışırız diye.  Birlikte yaptığımız bir proje Türkiye’de (belki de dünyada) bir ilk idi. Onu anlatayım.

2000’li yılların başında. Bankada çalışıyorum. Bireysel Bankacılık pazarlama projelerinden sorumluyum. Bir mesaj aldım. Kredi Kartı Operasyon ekibinden birileri Perşembe saat 16.00’da hepsiburada.com’a gidecekmiş. Operasyoncular bana, hazır gitmişken “Hediye kataloğu için ucuz ürünler pazarlığı yapmayı” teklif ediyorlar.

Saat 15.45’de (toplantı satinden 15 dakika önce) hepsiburada.com’un merdivenlerden çıkıyordum.   O zamanki Genel Müdür Oğuz İşiten ile tanıştım. “Basılı puan kataloğunu ortadan kaldırmak istediğimi” söyledim.

Müşteri hediye karşılığı puanı biriksin diye beklemeyecek, ne kadar puanı varsa onu paraya çevirip, üstünü kredi kartı ile tamamlayacaktı. Katalog için ürün seçimi de yapmayacaktık. Matbaada bastırıp müşterilere posta ile göndermeyeektik. hepsiburada.com’da kaç tane ürün varsa, müşteri istediğini alabilecekti.

Oğuz İşiten, “birkaç bankaya bunu teklif ettiğini, ama kabul edilmediğini” söyledi

Kaan Dönmez, Teknoloji’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı idi. Toplantıya o da katıldı. Bu işi en çabuk nasıl kotaracağımızı konuştuk. Anlaştık. El sıkıştık.

Toplantıdan çıkıp merdivenlerden inerken bankanın Operasyon Ekibi’ni gördüm. “Sakın puan kataloğu ile ilgili birşey konuşmayın. Ben onu hallettim” dedim. Geleli daha 15 dakika olmamıştı.

Ofise geldim. “iyi olacak hastanın…” durumu var. Bankanın IT Ekibinden 2 değerli arkadaş, Şinasi ve Serkan masanın başında. Bir toplantıları varmış, geçerken bana uğramışlar. Durumu onlara anlattım. “Güzel fikir. Hemen yapalım” dediler.

😉

Bir yandan iki tarafın IT ekipleri iyi niyetle ve gerçekleştirme isteğiyle çalışırken, diğer taraftan aramızdaki sözleşme sorununu çözdük.

15 gün geçmeden gazetelerde yandaki reklam vardı.

😀

Kaan Dönmez’i, Türkiye’de (belki de dünyada) ilk olan bir fikrin hayata geçiriliş aşamasında, projeyi olağandışı bir hızla gerçekleştirirken tanıdım.

Aynı keyifli başarıları, morhipo.com‘da da dilerim.

🙂

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Türkiye’de bir ilk” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

  1. Surukleyici ve ilham verici kisaca projeler icin gaza getirici 🙂

  2. Dışbank sonra Fortis ve şimdi TEB.
    talihsiz bankaymış.

  3. Kağıda basılı katalogların ortadan kalkmasından önce ne olduğunu merak ediyorsanız, bu link’e bir göz atın.

  4. Bu projeyi yaparken harika bir IT ekibiyle çalıştım.

  5. Demirbank’ta göreve başlayınca kataloğun sorumluluğunu da üstlendim.
    Belki orada çektimlerim nedeniyle kataloğu ortadan kaldırmaya karar vermişimdir.

Yorum Yazın