25 Mart 2009 Çarşamba

Unvan'a odaklı olanlar

Ayşe çok dertli… Yıllardır ünvanı değişmemiş. Artık tek konusu unvan olmuş. Her önüne gelene dert yanmaya başlıyor. “Merhaba” diyorsun, “unvan” diye başlıyor, “terfi” diye bitiriyor.

Şirket içinde kendi amiri olmayan bir Genel Müdür Yardımcısı’na da içini döküyor. Genel Müdür Yardımcısı ona soruyor.

– Son 2 – 3 sene boyunca şirkete senin katkın mı çok, Ahmet’in katkısı mı?

– Ahmet’in katkısı… Ama…”

– Ahmet terfi diye tutturmuyor. Sana ne oluyor?…”

Ayşe, Genel Müdür Yardımcısı’nın odasından çıkar çıkmaz Ahmet’i buluyor.

Birçok başarılı proje yapmış olmasına rağmen terfi peşinde koşmadığı için onunla kavga ediyor.

😛

Etiketler: , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Unvan'a odaklı olanlar” yazısına şu ana kadar 10 yorum yapılmış:

 1. Bir örnek daha…

 2. Duygu Güzer :
  25 Mart 2009
  11:59 am

  Mezar taşı çok abartılı tabiki 🙂 ama hastanede bu kelimeyi o kadar çok kullanıyorum ki artık dilime yapışıp kendi cep telefonumu defalarca eczacı duygu diye açtığımı hatırlıyorum malesef :)) Bu sıfatlar -diğer etmenleri bilmem ama- bence en çok ‘bakın ben kimim ‘ diye diğerlerinin dikkatini çekmek amacıyla isteniyor.

 3. Ünvan odaklı olan tüm iş arkadaşlarım “ünvan, masa, koltuk, araba, sekreter, vb… peşinde koşmuyorsan hakkını aramıyorsun” diye düşünürlerdi. Bu tecrübe ve düşünceyle yazdığım bir yazı.

 4. Bu yazılara bayılıyorum 🙂 Çok değerliler benim için. Psikoloji derslerinde de böyle sorular sorarak mantık ölçümleri yapardı hocamız 🙂 Bu arada Ayşe’ nin durumu için ben Ahmet’ e sabır diliyorum 🙂

 5. Bu yazıdaki Ayşe ve Ahmet konusunda bir yorum

 6. Unvanlar konusuna ilginç örneklerle devam…

 7. Unvan ya da maaşa odaklı olmak, bizleri gerçek galibiyetlerden uzaklaştırıyor diye düşünüyorum. Ayrıca sadece bunlara odaklı olmak Uğur Özmen’in de belirttiği diğer bozuklukların da göstergesi.

 8. Önce kendinizi göstermeniz gerek. Siz önce maaş veya unvan diye tutturup, sonra da “patron bana yeterince fırsat vermedi” derseniz, sadece kendinizi kandırırsınız.

 9. Bir unvan yazısı

 10. Unvan’a odaklı olmak üzerine yazdığım son yazıya friendfeed’de yorum ekleyen hal2k, unvan çılgınlığını örneklemiş. “Hatta mezar taşlarına böyle yazdıranlar var” diye belirtmiş.

Yorum Yazın