11 Mayıs 2011 Çarşamba

Yatırım arayan girişimcilere – 1½

Devrim Demirel Yatırım arayan girişimcilere – 1 başlıklı bir yazı yayınlamış.

Bendeki yansımasını yazmak zorunda hissettim kendimi. Huysuz ihtiyar olarak, burnumu sokacağım. Yazının sadece internet için değil, her türlü girişimci için faydalı olmasına katkı yapacağım. Bu nedenle adını koydum.

😉

Devrim’in başlıklarından ilk 6 tanesini ele aldım.

1 – Misyon: Sakın ha strateji kitaplarındaki sloganvari misyon cümlelerini düşünmeyin. Kendi inanmadığınız cümlelere başkası da inanmaz. Hedefinizi anlatın. Uçmayın.

2 – Ürün deyince, mal veya hizmeti değil, müşteriye sağladığı faydadan bahsedin. Çoktan beri, ürünün tanımı değişti. Örnek şurada.

3 – Hedef kitle: Gözünü kapatınca elinle dokunacakmış gibi tanımlayammıyorsan, hedef kitleni bilmiyorsun demektir. Örnek şurada.

4 – Rekabet: Doğru tanımlayın. Çoğunlukla yanlış bilinir. Bazen, çeşitli aşamalarda birden çok firma / sektör rakibiniz oluverir. Örnek şurada.

5 – Rekabet avantajınız: İşte zurnanın zırt dediği yer. Patent bile sizi korumayabilir. “Neden sana gelsinler?” sorusuna anlamlı bir yanıtınız olmalı. “Neden olmasın?” diyenlere 2 yazı birden. Şurada ve burada.

6 – Pazara giriş:Fikrim bana yeter, ağızdan ağıza pazarlama, duyan koşarak gelecek, her biri 1000 kişiye anlatacak, 8’inci günde dünyada herkes duyacak” gibi bir yönteminiz varsa… Sahneye çıkmadan evvel, son günlerde başarılı olan girişimleri bir kez daha inceleyin. Ayrıca yazmadım, örnek her tarafta.

Elim varırsa, ‘ü de yazacağım. Daha önce ekip oluşturmayla ilgili bazı kuşkularımı ortaya dökmek istiyorum da…

😀

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: İş hayatı

“Yatırım arayan girişimcilere – 1½” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Ekip oluşturma yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum!

Yorum Yazın