17 Eylül 2011 Cumartesi

5 ağaçlık orman

Geçenlerde bir kurumsal sosyal sorumluluk projesini sosyal mecralarda takdir ettik. İş Bankası 81 ilde 81 orman için her 100 beğen (like) karşılığında bir fidan dikiyormuş. “Sanal tarlada değil, gerçek fidan” diyerek, gerçekçiler oyuncuları uyardı.

Bir anda twitter ekranım o mesajlarla doldu.

😀

Bir süre sonra, 42 bin beğen’in geçildiği yazıldı. “420 fidanımız oldu” diye sevincini paylaştı twitter’cılar.

Basit bir hesap yaptım. 420 fidanımız olmuştu. 81 ile böldüğümüzde her il için 5 ağaçlık ormanımız olacaktı. Hani, saklambaç bile oynanmaz. Sadece köşe kapmaca

😛

Geçen yıl bir yakınımız evlendi. Nikah şekeri yerine herkese birer fide vermiştik. 200 civarında fide dağıttık. Yani biz ailecek, koskoca bankanın 42 bin küsür beğen (like) için yaptığının yarısına yakınını verebiliyoruz.

Diyeceğim şu: 81 ile 81 orman yapacak olan banka, bu kadar cimri olmamalı. Gerçekten 81 ile 81 orman diyorsanız bari her 10 beğen için bir fidan dikseydiniz de köşe kapmaca oynamasaydınız.  Hiç değilse saklambaç

😉

Diğer yandan, sosyal mecra etkinlikleri için daha önce yayınladığım bir yazının bir paragrafına tekrar  atıf yapacağım.

Dijital ajansların sosyal medyadakileri konumlandırması üzerine biraz tartışmamız gerekiyor. “Bindikleri dalı kesmek” mi desem, henüz “marka konumlandırması konusunda yeterince çalışmamak” mı desem bilemedim.  Geleneksel ajanslarda işe  başlayıp dijital ajanslara geçmiş / geçecek arkadaşların temel marka iletişimi kavramlarını diğerlerine hatırlatmalarını bekliyorum.

🙁

EKLEME:

Yukarıdaki yazıyı Facebook profilime eklemiştim. Can SungurUğur Hocam, sayaç uygulama ile birlikte başladı. Uygulamayı, beğeni ve fidan sayısını buradan görebilirsiniz” diye yazmış. Anlaşılan sitenin sol tarafında yer alan (şu anda 54500‘ü geçen) sayı Twitter’cıları kandırmış.

Baktım, daha 215 fidan olmuş. Bir de altında bir not. “Arkadaşlarını da duyarlı olmaya çağır, daha çok fidan olsun.” Biz duyarlı olalım da, Banka sen neden biraz daha …

Düşünsenize, 21500 beğen (like) için, 215 fidan. Her ile 2 – 3 ağaç. Köşe kapmaca da oynanmaz. Ancak salıncak, hamak… İyi uykular İşbankası, iyi uykular SMU’lar.

😛

Etiketler: , , ,

Kategori: interaktivite, pazarlama

“5 ağaçlık orman” yazısına şu ana kadar 6 yorum yapılmış:

  1. Fidan dikmek için istedikleri Like’lar onların söylediklerinden çok neye önem verdiğini gösteriyor. İnsanlar beğenmesini beklemeden bu ağaçları dikmeleri gerekir.

  2. Adı geçen banka “Biz firma olarak her ile 500 (toplam 40500) ağaç diktik.” desin mesela. O daha beğenilesi bir şey.

  3. 5 milyon beğen çantada keklik diye düşünmüşlerdir. Facebook nüfusu ve yayınlanan istatistiklere dümdüz bakılırsa 30 milyonluk Türk nüfustan (!) iştah kabartmıştır.

  4. Caner beye katılıyorum, kampanyanın boyutlarını tahmin edemeyen ufak bir sm ajansı düzenlemiş olmalı. Çaktırmadan, buralara düşürmeden metinde oynamalarla düzeltebilirlermiş. Tabi iş işten geçmiş.

  5. Yukarıdaki yazının devamı bu link’te…

  6. İş bankası’nın yaptığı dışında, başka sosyal medya kazaları da oluyor. Bu yazıda bir kısmını bulabilirsiniz.

Yorum Yazın