28 Kasım 2014 Cuma

5 Saniyelik Reklamlar

Cambridge’de Aralık 2013’de yapılan odak grup (focus group) çalışmalarında 14 – 22 yaş arasındaki gençlere Youtube reklamları konusunda ne düşündükleri sorulmuş.

Büyük çoğunluğu “reklamı geç” süresi olan 5 saniyeyi sabırsızlıkla bekliyormuş. İçlerinden biri “Nefret ediyorum” demiş. Biri “5 saniye bile beklemiyorum” demiş. Biri de “İlk 5 sn. içinde dikkatimi çekerse reklamın tamamını izliyorum. Ama çoğunlukla ben de reklamı atlıyorum demiş.

Bir de “reklamı geç” seçeneği olmayan reklamlar var. Youtube’un seyretmek zorunda bıraktığı bu reklamlar için ise… Gençlerin bir kısmı reklamı seyretmek zorunlu olunca, videoyu da seyretmekten vaz geçiyormuş. Bazıları zamanı başka bir yerde geçiriyor (yeni bir web sayfası açıyor) sonra videoya dönüyor. Bu sırada video ilerlemişse, başa alıp seyrediyor.

Katılanlardan biri “Reklamlar, pazarlama iletişiminin en az etkin biçimi… TV’de de olsa, radyoda da, sinemalarda veya Youtube’da da olsa hiç fark etmez” demiş. Hepsi bu görüşe katılmış.

Reklamlar ne derse desin, arkadaş gruplarının sözünü dinlediklerini söylemişler.

Kaynak Build For Change kitabı

WOMM_050905.wom_n 1Ağızdan ağıza pazarlamanın gücü (Tom Fishburne)

Alınacak çok sayıda uyarı mesajı var. En azından:

 • Yakın geleceğin tüketicilerinin dikkatini çekmek için reklamların biçimi değişmeli.
 • Müşteri deneyimini öne çıkarmak gerekiyor.

Reklamın ustaları elbette daha fazla ve daha doğru yorumlayacaklardır.

Ben süre hakkında yazacağım. Demek ki, iyi ihtimalle 5 saniyeniz var.

Geçenlerde Sadi Tekin‘in Facebook’da bu yönde bir cümlesi vardı.”Reklamı geç süresi geldiği halde, henüz konu hakkında hiç bir fikir vermeyen” bir reklamı eleştirmişti. Sadi Tekin 14 – 22 yaş arasında değil ama, yine de o 5 saniyenin değerini hatırlatmak istemiş.

AVM’de yürür merdivenden inerken ekranda reklam gösteriyorsunuz. Yine en çok 5 saniyeniz var.

Ayrıca, mağaza içi reklamcılıkta da daha fazla süreniz yok. O sırada mağazada gezen müşteriyi tanıyacak ve teklif sunacak. Süre en çok 4 – 5 saniye

Bu 14 – 22 yaş kuşağı, “yanlış teklif e-posta kutusuna geldiğinde, zamanımı boşa harcadın” diye tepki gösteren kuşak. O birkaç saniyeyi bile konu ediyor.

Bu arada dünyada

😉

Bahsettiğim focus group’dan benim çıkardığım dersler şunlar:

 • Reklam filmleri uzadıkça değil, kısaldıkça değerli oluyor. Prodüksiyon ajanslarından çok, yaratıcılık önem kazanıyor.
 • Pazarlamanın da veri odaklı olmaktan başka çaresi kalmıyor. Aksi koşulda parayı boşa harcıyorsunuz.

Sizin görüşlerinizi öğrenmek isterim.

🙂

EKLEME: 3 Aralık 2014

Şahin Seçil’in verdiği örneği mutlaka izleyin.

Audi-5-sn

5 saniyede reklam nasıl yapılır hakkında kısa film.

Teşekkürler Şahin Seçil.

😉

Etiketler: , , , ,

Kategori: pazarlama

“5 Saniyelik Reklamlar” yazısına şu ana kadar 7 yorum yapılmış:

 1. Sadık Yahşi :
  29 Kasım 2014
  8:37 am

  Her sabah üye olduğum YouTube Kanalları ile ilgli güncellenen videolara göz atarım. Yazıyı okuduktan sonra ilgimi şu ana kadar çekebilen bir reklam olduğunu hatırlamadığını farkettim. (Eminim çok değerli olan reklamlar var içerilerinde ama algı seviyeme bunu sunmayı başaranı yok ) Ben de ilk beş saniye bitsin de atlatanlardanım .. Belki ilk beş saniyeye verilen reklamlardan video içeriği ile aynı segment te olmalı ?

 2. Bir de internet sitelerine görüntüleme/ tıklama üzerinden para kazandıran reklamlar var. Sırf bu sebeple haber sitelerinden haber okumak işkenceye dönüşüyor ve gerçekten ilgilendiğim bir bilgi değilse sayfayı kapatıyorum ben dayanamayıp.
  Burada müşterilerin site tıklama hareketleri, süreleri ve siteden kaçışları takip edilebildiği için reklam sahibinin değil ama site sahibinin ciddi analizler yapması gerekiyor bence.

 3. Uğur hocam elinize sağlık,

  Youtube, reklam 10 saniyenin altındayken “skip”, “reklamı atla” butonlarına basan kullanıcılar için ücret talep etmiyor bu yüzden firmalar Youtube’a reklam vermeye çok meyilli oluyor tarzına bir bilgi dolaşıyor.

  Firmalar hem birçok kişiye ulaşıyor ( Tabii sizin bahsettiğiniz gibi ne kadar nitelikli bir ulaşma tartışılır.) Hem de az bir ödeme yapıyor Youtube’a. Bu bilginin gerçekliğini derin araştıramadım ama eğer öyleyse firmalar çok da haksız sayılmaz. Reklamı 10 saniyeden fazla izleyen çok az kişi olacağından sadece o kişiler için para ödenip geri kalanlar yanına kısmen kar kalıyorsa bilinirlik yaratma açısından bile tercih edilebilir.

  Tabii bu bilgi doğru olsa bile ilk 5 saniyeyi çok iyi bir şekilde kullanmak, izleyene dokunmak önemli belirttiğiniz gibi ama ya videoyu çok sevip 10 saniyeden fazla izlerlerse ne olacak ? Maliyet artacak, ulaşılan kişi sayısı görece çok çok daha az olacak =)

  Ben bilginin doğruluğuna net erişirsem, sizi de bilgilendireceğim. Sizin bu konu hakkında bir bilginiz varsa da lütfen bizlerle paylaşın.

  Teşekkürler,

  Sıkı takipçiniz Onur

 4. Kullanıcılar artık “AdBlock” “ABP” ve benzeri eklentiler ile ne internet sitelerinde ne de Youtube gibi video sitelerinde reklam izlemiyorlar.

 5. Normalde PC de adblock var ama telefon ve tablet kullandığım için oralarda yok. O yüzden oradan izlerken reklam görüyorum.

  Benim açımdan aynı 3. şahıs örneği gibi eğer reklam ilgi çekici ise ki bu 10/1 anca oluyor. İzliyorum. Baktım aşırı uzun ve sıkıcı olmaya başladı onuda bırakıyorum.

  1,5 dakika reklam yapıyorlar. Yahu izlediğim video 10 dk bir şey neyin kafasındasınız. Herçi biliyorum neyin kafasındalar. Televizyon kafasıyla reklam yapıyorlar. Bunu yapan TR ajansları aklını başına almalı.

  Yandex’in milyonlarca dolarını böyle yedi bitirdiler. Yazık oldu.

  Akılları yoksa gelsinler Uğur abimizin blogunu okusunlar bari ne diyim.

  Güzel yazı hocam.

 6. Müşteri deneyiminden bu kadar mı uzak olunur? Zamanı ve müşteriyi anlamamakta neden ısrarcı olunmaz

 7. Hakan Yılmaz :
  22 Ekim 2018
  10:18 am

  “1 saniye lütfen” bir tezgahtar/satış danışmanı/agent için çok mu?

  Müşteri 1 saniye bekledikten sonra, bu 1sn.’nin hakkını veren bir hizmet bekledi hep bizden.

  Biz de hakkını verdiysek, helal…

  Şimdi hem kullanıcının hem de ajansların hayatında 5sn. mi var?

  Bence 5sn müşteriyi anlayana fazla bile…

  Umarım yakında ulus olarak bizler de öğreniriz.

  Bir de 5 dk’da Beşiktaş var, hala var…

Yorum Yazın