29 Ocak 2011 Cumartesi

Akademik tebliğ sunmuştum

Merenİmece Usulü Bilim Cinayeti Konferansları” diye yazmış. Sadece akademik camiaya girmek isteyenlerin değil, üniversite okumak isteyen ve çocuğunu hangi okula göndereceğine karar veremeyenlerin de okuması gereken bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.

Meren’in yazısını okuyunca, bir anı geldi aklıma.

Bir okul Pazarlama Sempozyumu düzenliyordu. Amaç, öğretim üyelerinin tebliğleri olsun, onların da akademik puanı artsın.

Eşimle birlikte tebliğ sunduk. Ama sunumu ben yapmaya karar verdim. Üstelik o sıralarda akademik ortama dönmeyi düşünmüyordum. Ortamdaki tek akademik-dışı kişi benim.  (Haddini bilmezlik bende hep vardı.)

😉

Benim sunumum öğle yemeğinden önceki son sunumdu. Saatlerce genç öğretim üyelerinin “bir tebliğ olsun” diye sade suya tirit sunumlarını izledik. Büyük çoğunluğu bilimsel araştırma yöntemlerinden uzaktı. 20 dakikada tamamlamaları gerekirken 30 dakikayı geçenler de vardı.

Sıra bana geldi. Daha konuşmaya başlamadan önce meşhur Kemal hoca “Kısa tutun lütfen” dedi.

“Onu, benden öncekilere söyleyecektiniz. Ben 20 dakikayı aşmayacağımı söyleyebilirim sadece” dedim. Ortalık buz gibi oldu. Hiç böyle yanıt almazmış. O da şaşırdı.

Ben 20 dakikada sunumu tamamladım. Kürsüden ayrıldım.

😉

Daha sonra bana “İyi ki akademisyen değilsiniz. Yoksa kariyeriniz bitmişti” diyenler oldu.

Ne diyeyim… Hele Meren’in yazısını okuduktan sonra… İyi ki…

😀

Etiketler: , , , ,

Kategori: pazarlama

Yorum Yazın