1 Eylül 2018 Cumartesi

Amazon – Sears İşbirliği

Hafta sonunu fırsat bilip, hafta içinde okuyamadığım bazı e-dergilere göz attım.

Amazon’un araba lastiği konusunda Sears ile işbirliği haberini gördüm.

Amazon’dan satın alınan araba lastikleri Sears Auto Center’lardan teslim alınıp arabaya taktırabiliyormuş. Yılın başlarında 47 merkezde denemeler yapılmış; şimdi tüm (450’ye yakın) Sears Auto Center’larda hayata geçirilmiş.

Lastik takma adet başına 19.99 dolardan başlıyormuş ve bir hata olursa, Amazon’un “Mutluluk Garantisi” hizmeti doğrultusunda ya ücretsiz düzeltiliyor, ya da para iade ediliyormuş.

Amazon’dan araba lastiği satın almak istendiğinde, uygulama yakınlardaki Sears Auto Center’ları gösteriyormuş.

😉

Ben işin tamamen başka bir tarafındayım.

Büyük uluslararası perakende ağları karşısında küçük mahalle esnafının yanında olduğunu vurgulayan sosyal mecra ahalisi, “Amazon gelse de Türkiye’deki e-ticaret siteleri ve pazar yerleri günlerini görse” gibi söylemler yazıyor.

“Amazon geldiğinde, mevcut pazaryerlerine verdiği zarardan fazlasını yerel esnafa verebilir mi?” diye düşünen var mı acaba?

Sadece meraktan soruyorum.

.

Etiketler: , , , , ,

Kategori: interaktivite, pazarlama

“Amazon – Sears İşbirliği” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

 1. Linkedin Yorumları:
  .

  Kutadgu Arslan Director of Sales, Retail Solutions at LOGO Business Solutions

  Küçük esnaf aslında birçok iş kolunun teslimat noktası gibi düşünülebilir mi Uğur Hocam? Tabii ki maharet bu bağlantıları gerçekleştirebilecek ve herkes için kazançlı olabilecek modeli ortaya koymakta.
  .

  Ugur Ozmen

  Küçük esnaf, ancak ustalaştığı konuda bir teslimat noktası olabilir. Bu durumda bile, onlarla teker teker anlaşmak yerine çok sayıda ustayı kapsayan bir ağı tercih edebilir. Örneğin İKEA – TaskRabbit işbirliği https://www.cnbc.com/2018/03/13/ikea-rolls-out-nationwide-assembly-services-with-taskrabbit.html
  .

  Kutadgu Arslan

  Ugur Ozmen Ikea’dan alınan mobilyaya montaj yapmak üzere, TaskRabbit’e üye mobilya ustasının Über kullanarak gitmesi ve müşterinin Apple Pay ile ödeme yaparak Pisano ile memnuniyet belirtmesi Nereye gidiyor bu işler
  .

  Ugur Ozmen

  Aralık 2010’dai bir konuşmamda http://ugurozmen.com/pazarlama/yasar-uni-2010 “Herkes Web 3.0’a hızlıca gidersek müşterinin daha iyi hizmet alacağını iddia ediyor. Oysa ben aynı fikirde değilim. Veriyi kim daha iyi yönetirse o kazanır. Bu nedenle Web 2.0 müşterilerin şirketlerden daha güçlü olduğu son dönem olarak tarihe geçecek” demiştim.

  Bireyin bireyselliğini, KOBİ’lerin de ufaklarını ortadan kaldıran bir yola doğru evrildiğini gözlüyorum. Umarım benim karamsarlığımdır, yanılıyorumdur.
  .

Yorum Yazın