26 Eylül 2010 Pazar

Ben garson değilim

Arkadaşlarımız bizim oralara geliyorlarmış. Aradılar. Yarım saatlik bir sohbet zamanımız vardı. Hemen yakınımızdaki yerel tatlı gıda zincirlerinin birinde buluştuk.

Dükkanın iç dekorasyonunu yenilemişler. Süslü bir menu hazırlamışlar. Resimler insanın iştihasını artırıyor.

Son zamanlarda atak yaptığından bahsettik. Kimi dükkanları çok genişletmişler. Pek kurumsal kimlik kalmamış. Ama anlaşılan durumları iyi… diye konuştuk.

Yanımızdan geçen bir görevliye, “sipariş verelim mi?” diye sorduk. “Ben garson değilim” bakışı ile birlikte öyle “Bir dakika” dedi ki… Yaramaz çocuğuna “dur bir dakika” der gibi… Gitti, kasaya geçti.

Eldeki bu” dedik.

😀

Rixos’da yanınızdan geçen komi, garson, şef, hatta başka bir görevli hemen masadaki boşları alıveriyor. Hepsinden üst olan, ortamı denetlemekle görevli olan kişinin bir masaya hizmet ederken, gözleriyle garsona diğer masayı işaret ettiğini defalarca izledim.

😀

Dalaman Havaalanında bir ailenin işlettiği kafeterya var. İki cici (sanırım büyüğü 12-14, küçüğü 8-9 yaşlarında) kız çocuğunun, oradan yüzünüzde gülücükle ayrılmanız için verdiği mücadeleyi görün.

😀

Sonra da yerel gıda zincirinin bir dükkanında çalışan bu arkadaşa, hizmet sektöründe en zayıf halkanın tüm kalitenin belirleyicisi olduğunu anlatın.

😛

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama

“Ben garson değilim” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Benzer bir durumu Leman Cafe Kızılay/Ankara şubesinde yaşadım. Hesap vermek istedim ve yanımdan geçen görevliye bunu belirttim. “ben garson değilim” dedi. “O zaman garson bul bana burada çalışmıyor musun” dedim. Kimseyi göndermedi 🙂 Sonra, şeflerine şikayet ettim. O da “yeterli çalışanımız yok, idare edin” diyerek olaya son noktayı koydu 🙂

 2. memuriyet hayatında başarılı olabilecek bir arkadaşmış. ya da şirket o kadar kurumsallaşmış ki o arkadaşın yazılı görev tanımının haricinde bir bit r şey yapması kati suretle yasak 🙂

 3. Problem herkesin patron olmak istemesi ve kimsenin garson olmak istememesi.

 4. Bir unvan yazısı

 5. Egemen Eroglu :
  8 Aralık 2013
  10:54 am

  Sorun, hizmet etmekten hoslanmayanlarin hizmet sektorunda calismasi sanirim. Bu sorunu Ankara’da ‘yapisal sorunlar’ nedeniyle cok daha yogun gozlemleyebiliyoruz.

Yorum Yazın