17 Şubat 2009 Salı

Çapraz satış için…

Yurt dışında süpermarketlerde gördüğüm bir uygulama… Veri tabanı, CRM gibi karmaşık da değil. Türkiye’de uygulayan firma ile karşılaşmadım.

Yazarkasa fişinin arkasının her  3 – 4 santimetresi bir kupon gibi… O dönemde (yaklaşık 1 ay süre için) hangi ürünlerde promosyon varsa, kuponlarda onlar yazıyor.

Bir ürün için “bu kupon ile gelirseniz % 5 indirim”; diğeri için “3 al 2 öde”; bir başkası için “yanında bu bedava”… Kaç tane promosyonlu ürün varsa…

Ne kadar çok alışveriş yaparsanız, yazar kasa fişiniz o kadar uzun oluyor. Dolayısıyla sonraki alışverişleriniz için o kadar çok promosyon kuponunuz oluyor.

Beğendiniz mi?… Buyrun, uygulayın…

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: pazarlama

“Çapraz satış için…” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Özgür Acar :
    19 Mart 2009
    11:19 am

    bunu ben de görmüştüm yurt dışında ve dekontların arkasını reklam malzemesi olarak kullanmayı düşünen bankacıların ülkesinde, bankacılara örnek gösterilen parekendecilerin neden hala bunu yapmadığını düşünmüştüm. hatta aklıma vergi iadesi kalktığı için bununla paralel bir tanıtım yapılabileceği falan da gelmişti. vergi iadesi devam ediyor: bu fişle gel % 8 indirim al vb. gibi. enver beyin yorumunu okuyunca tutarmış bu fikir diye düşündüm şimdi:-) bu sistem bence farklı ağları olan şirketlerde işe yarar. aynı marka altında sadakat programları, kartlar vb. daha iyi çalışır sanki. paro konusuna gelince, migros kartı ykb kartı ile birleştirmelerinden sonra umutlanmıştım tekrar, ama bana özel indirimlerini kiosklardan bastırdıkları kuponlar ile kullandırtan, buna bir son kullanma tarihi koyan zihniyeti görünce biraz daha bekleme kararı aldım. bu kuponları hiç üşenmeden bastırdım, cüzdanımda sakladım ama skt den 3 gün sonra ancak hatırladım. yanmıştı. topu topu 2-3 liralık bir şeydi. ama bende yarattığı duygu çok kötüydü ve evime yürdüğüm güzergahta anlamlı bir rakipleri olursa onları tercih edeceğim kesin:-)neden ortada paro kart/ migros kart/ kredi kartı var ve bunlar birleşmişken böyle birşey yaparlar? bunu yapmak yapmamaktan daha zorken?

Yorum Yazın