11 Ekim 2016 Salı

İlla ki Spam

Yıılar önce Denizbank’ta hesap açtırmaya karar vermiştim. Hemen evimin yanındaki apartmanın zemin katındaydı.

Şubeye gittim. Denizbank beni bireysel müşteri almamak için direnince (öyküsü şurada), KOBİ bankacılığına başvurdum. Orada da (öyküsü şurada) müşteri yapmamak için uğraştılar. Maalesef bir bankaya ihtiyacım olduğu için, “komşu adresteki şube” diye ısrar ettim.

CRM Danışmanlığı teklifi verdiğim kamu kuruluşu “Teminat Mektubu” şartı koştuğundan, teminat mektubu tutarından %10 daha fazla parayı bloke ettim ve karşılığında teminat mektubu talep ettim. Denizbank yine iyi hizmet vermemek için (öyküsü şurada) elinden geleni yaptı. Aslında zaten yapmaları gereken işi torpil kullanarak yaptırdım.

Aradan bir yıl geçti. Teminat mektubunun süresi bitti. Denizbank’a gittim. Süresi sonunda hükümsüz olduğuna dair madde olmasına rağmen, teminatımı çözmediler. Hiçbir mantıklı açıklama yapamadılar (öyküsü şurada) ama işi sürekli yokuşa sürdüler.

 • Bu sayede onlarca bankacının mantığını test ettim. Hemen hepsi çuvalladı. Çok sayıda çömezin, üstad bankacıların bilgi birikimini ve mantığını sorgulamasına vesile oldum. Bazıları ustadların mantıksızlığını sınıfta, toplantılarda aktardılar. Ben tüm bunları genç bankacılara anlatmaya devam ediyorum.

Sonunda gerekli ve fuzuli tüm bürokratik işleri yaptım ve Denizbank’taki hesaplarımı kapattım.

Hesaplarımı kapatırken, “Denizbank’tan hiç bir şekilde SMS, e-posta, adrese broşür, vb. istemediğimi, bunu gerekli yerlere iletmelerini” söyledim. Şubedekiler “Bu konuda ellerinden bir şey gelmeyeceğini” söylediler.

🙁

Sonra da Denizbank’ın spam mesajları başladı.

Hemen her mesajlarına “reply” yapıp “”Denizbank’tan hiç bir şekilde SMS, e-posta, adrese broşür, vb. istemediğimi” yazıyordum ama fayda etmiyordu.

Nihayet “İzinli Pazarlama Yasası” diye adlandırılan yasa çıktı.

izinli_Fatmanur

Yasaya rağmen birçok şirket anlamamakta direndi.

Denizbank da bunlardan biri. Onlardan gelen her mesajını engellemeye çalışıyorum.

Ben SMS ile gelen mesajları engelemek için işlem yapıyorum. Onlar şöyle bir e-posta gönderiyor.

denizbank-spam

Bu e-postaya yanıt olarak, “Sizden hiçbir mesaj almak istemiyorum” diye yanıt veriyorum ama maalesef geri dönüyor.

Arada (hiç talep etmememe rağmen) bana kredi kartı gönderiyorlar. “Mesaj almak istemiyorum” ısrarıma rağmen sürekli taciz eden bankanın kredi kartı ile neler yapabileceğini düşünüp endişeye kapılıyorum.

Bir kampanya e-postası geliyor, ben yine “Kampanya mesajı almak istemezseniz …” kısmını tıklıyorum. Bu sefer de şöyle bir e-posta geliyor.

denizbank-spam-2

 

Yani Denizbank bana “Seni taciz edecek bir yolu mutlaka bulacağım” mesajı gönderiyor.

🙁

Burada tekrarlıyorum.

EYYY DENİZBANK,

SİZDEN SMS, E-POSTA, MMS, BROŞÜR, TELEFON ARAMASI, NORMAL POSTA, KREDİ KARTI, BLA BLA KARTI, SSK BİLDİRİMİ UYARISI, (aklıma gelmediği için burada yazamadığım) HER HANGİ BİR KANALDAN İLETİŞİM VE/VEYA HER HANGİ BİR ÜRÜNÜNÜZÜ ALMAK İSTEMİYORUM.

Bilmem şimdi anlatabildim mi?

🙂

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: pazarlama

“İlla ki Spam” yazısına şu ana kadar 7 yorum yapılmış:

 1. Canan Onat :
  11 Ekim 2016
  8:42 am

  Değerli hocam, inanın sıkıntınızı çok iyi anlıyorum. Yıllar önce ben başka bir bankanın tacizinden kurtulmak için Genel Müdür’lerinin okul arkadaşım olduğunu, hangi yıl, hangi okul ve hangi öğrenci numarasıyla mezun olduğunu, iki gün içinde tacizi kesmezlerse doğrudan kendisini arayıp, çok kötü konuşacağımı söyledim. 1 yılda yapmadıklarını yapıverdiler.

 2. Merhaba hocam. Bende Denizbank’ın bu probleminden müzdaribim. Tuttuğum takımın taraftar kredi kartını alıp 1 sene kullanıp ardından iptal ettirdim. Denizbank ile hiç bir bağım yok artık, ancak kurtulamadım maillerinden. BTK’a izinsiz reklam gönderimi için şikayet edersen çözülür mü acaba?

 3. Utku
  Bu blog yazısı (sanırım) sorunumu çözdü.
  Arayıp “kesinlikle artık hiç mesaj almayacağımı” söylediler.
  😉
  Bence sen de sosyal mecralarda dillendir.

 4. Merhaba hocam. Sizin tivitinizi alıntıladıktan sonra (https://twitter.com/utkukali/status/785757312073994240) Denizbank direkt benimle iletişime geçti. Çok garip ancak, DM’den telefon numaramı vs. istemediler. (https://twitter.com/DenizDinliyor/status/785758925085896704) Telefonla aradılar, güvenmedim ilk başta sonra gerçekten onlar olduğunu anladım. Ardından müşterileri olmama rağmen yasak zorunluluğu bulunan maillerin tüm müşterilerine gönderildiğini söyledi ve bana Yenibosna’da (demiştim ya yıllar önce açmıştım diye) hesabımı kapatabileceklerini söylediler. Yenibosna yada bir başka şubeye gitmek istemediğim için dillendirmeye korktum ama içimden telefonla gerçekten hesabımı, müşteri numaramı silebilecekler mi acaba dedim.. Şu ana kadar herşey yolunda gözüküyor, bugün öğlen sırf merak ettiğim için yakınımdaki şubeye giderek gerçekten hesabımı kapatıp kapatmadıklarını sorgulayacağım. Bu durumu sizde yaşadığınız için minnettarım! Siz bu sorunu dillendirmeseydiniz, gelen her mail ve sms’te söylenecek unutup gidecektim. Sizin yazınız sayesinde sanırım kurtuldum.
  Teşekkür ederim, sevgiler.

 5. Facebook Yorumları:
  .
  Serdar Sualp
  Bankalar ile ilişki Katolik evliliği gibidir. Asla boşanmazsin.
  Geçmiş ola 🙂 🙂 🙂
  .

  Fikret Akin
  Hesaplarımın kapalı olduğu banka halen bana da mail atıp duruyor. Bankaya gidip talimat vermeme rağmen halen geliyor. Yakında X bankasının mail sistemine sızdı tüm mail listesine X Banka battı diye mail attı diye bir haber çıkarsa biliniz ben olabilirim. az kaldı çıldırmaya.
  .

  Uğur Özmen
  Türkiye’de banka ilişkileri
  – Sabıka gibidir. Devamlı karşına çıkar.
  – Katolik evliliği gibidir. Boşanamazsın.
  – Mafya yemini gibidir. Sen vazgeçsen de peşini bırakmaz.
  – Fare kapanı gibidir. Bir kere girince çıkamazsın.
  😉
  Eklemeleriniz hoş gelir, kahkahalar getirir
  🙂
  .

  Uğur Özmen .
  Denizbank’dan aradılar. “Bir kez daha hiçbir şekilde e-posta, SMS, vb. almayacağımı” söylediler. Sorunun benimle ilgili kısmını çözdük.

  Bundan sonrası şu konularda geliştirmeler olmalı:
  – Müşteri olmaya gelenleri hızla içeri olmak ve müşteri kazanma maliyetini azaltmak için yapılması gerekenler
  – Teminat mektubu prosedürlerinde gereksiz bürokrasinin ortadan kaldırılması
  – Müşteri iletişim tercihleri alt-yapısının gözden geçirilmesi
  .

  İlker Utlu
  10-15 yıl kadar önce hiç kullanmadan sahip olduğum ve kullanmadığım için iptal ettiğim bir kredi kartı geçen ay beliriverdi öylece. Hayırlara vesile olsun dedim, izliyorum
  🙂
  .

  Savaş Alparslan
  Histriyonik kişilik bozukluğu https://eksisozluk.com/histriyonik-kisilik-bozuklugu–343600

  En şaşırtıcı benzerlik de şu: Bu bankaların tacizlerine bir şekilde “peki tamam” dediğinizde bu sefer alabildiğine soğuk davranmaya başlarlar
  🙂
  .

  Mevlut Ustundag ·
  Biz CRMden bahsederken kurumsal firmalarin daha kritik hatalari sasirtiyor bizi.
  .

  M Alp Arslan
  Hocam aynı durum bende de var kaç sene önce Citibank kartım vardı, bireysel kısmını Denizbank aldı yanlış hatırlamıyorsam. Hesaplar Denizbank’a geçince bende gidip şubeden ıslak imzalı dilekçe ile hesabımı kapattırdım. Ama hala müşterimiz mailleri gelmeye devam ediyor. Link var tıklıyorum listeden çıkmak için, onay ekranı çıksa da aynı durum devam ediyor. Sanırım yeterli altyapıları yok. İşlem çok basit ancak hala aynı devam ediyor.
  .

  Ümit Erinç
  Bankalar, tel soran şirketler için ayrı bir hattım var. Sessiz modda yıllardır durur her telno sorana veririm. 702 okunmamış sms var şu anda. hergün 5-6 cevapsız arama olur.
  🙂
  .

 6. Yazının devamı

 7. Mümine Akşit :
  17 Ekim 2016
  10:21 am

  Merhaba Hocam,

  Bankaların bu konuda hassasiyetine bir örnek de benden; Yapı ve Kredi Bankası’dan benimle hiç bir ilgisi olmadığı halde hemen hemen her gün düzenli olarak, hiç bir özel işimde kullanmadığım, herhangi bir yere kaydını yaptırmadığım, 7 yıldır kullandığım şirket hattıma ‘Yasal Takipte olan borcunuz…..’ konulu mesajlar geliyor. Yapı ve Kredi Bankası ile kredi borç ilişkim olmadığı gibi hesabımda yok. Mesajlar yaklaşık 8-10 aydan bu yana geliyor. Bir kaç defa aradılar, benimle ilgisi olmadığını, bu hattın şirket hattı olduğu bilgisini paylaştım. Not alacaklarını ama mesajlar için yapacakları bir şey olmadığı, müşteri hizmetlerini aramam gerektiği bilgisini verdiler. (Buna rağmen iki defa daha arandım. )Malum müşteri hizmetlerine ulaşabilmek için müşteri olmak gerekiyor, ben bankanın müşterisi değilim. Bir şubeye giderek kendilerinden yardım istedim, bilgileri verdim, bundan sonra mesaj almayacağım bilgisini verdiler 4 aydır mesajlar sistemli olarak her gün gelmeye devam ediyor. Merak ettiğim iki konu var, bu nasıl müşteri ilişkileri ve daha önemlisi nasıl alacak takibi ?

Yorum Yazın