21 Ağustos 2012 Salı

Dijital nesil ve reklam

Sabah Twitter’a göz atarken, Sadi Tekin‘in şu cümlesini gördüm.

Son zamanlarda okuduğum ve bazılarını [1] , [2] paylaştığım birçok makalede aynı konu işleniyor.

Reklam ajansları birkaç saniyede insanı yakalayacak ve mesajı verecek şekilde reklam yapamıyorlar. Dizi filmlerdeki 30 – 60 saniyelik reklamlara takılıp kalıyorlar. Müşterinin karar verme anında muhteşem fırsatları harcıyorlar.

🙁

Kendime soruyorum. Hepsi dijital nesil olduğunu iddia eden ve eski nesil reklamcıları beğenmeyen bunca dijital ajans ortağı veya çalışanı, bunca sosyal medya uzmanı ne yapıyor.

Dijital nesil interneti (ve dijital dünyayı) anlamıyor mu acaba?  O balıklar ki, denizde yaşarlar denizi bilmezler.

😉

Etiketler: , , ,

Kategori: interaktivite, pazarlama

“Dijital nesil ve reklam” yazısına şu ana kadar 6 yorum yapılmış:

 1. Hocam, Sadi işin biraz teknik tarafına takılmış. Yayıncılık açısından ele alındığında haklı.

  Bir de işin yaratıcı tarafı var. Ben de geçen sene buna kafayı takmıştım. Sosyal Medya Reklamcıların Yaratıcılığını da fazlasıyla etkiledi.

  “demeğe de dilim varmıyor ama
  kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!”

  İlgili yazım burada: http://www.yicit.com/2011/03/sosyal-medya-ve-yaratici-reklamcilik/

 2. Yiğit,

  Sosyal medyada yaratıcılık dediğin zaman senin kadar olumlu değilim. http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/yaraticilik-nerde en basit konularda bile yaratıcılıklarının süründüğünü düşünüyorum.

  🙁

  Ayrıca henüz 5 saniyede yakalayan reklamı yapan bir dijital ajans da görmedim. Fan sayısı ve viral konusuna takmış olduklarını gözlüyorum. Yaratıcılık, teknolojinin getirdiği yöntemleri kullanmak değil, teknoloji sayesinde değişen müşteri algısını ve deneyimini yönetmektir. Bu konuda çok başarılı bulduğun 5 tane Türk reklamı önerir misin?

 3. Bence sorun klasik reklamları yapan ajansların piyasadaki pastayı hiç bir yere kaptırmak istemeyişidir. Ortada bir pazar var ama rekabete yer yok. Tabi aynı kafada adamlar aynı yerde oldukça aynı reklamları görmeye devam ediyoruz.

 4. Sinan,

  Bildiğin gibi ortalık SMU’dan ve/veya dijital ajans elemanlarından geçilmiyor. Ama 5 saniyelik video banner bile göremiyoruz.

  Asıl kampanyayı dijital ajansların yürüttüğü, geleneksel ajansların sadece çigi üstü (above the line) reklam yaptığı bazı kampanyalar biliyorum. Onlarda bile birkaç saniyede müşteriyi yakalayacak etkiyi bulamadık. Suçun tamamını geleneksel ajanslara atmadan önce Türkiye’de yapılmış ve başarıya ulaşmış 5 – 10 saniyelik reklam videosu örneği bulmalıyız diyorum.

 5. Müşteri deneyiminden bu kadar mı uzak olunur? Zamanı ve müşteriyi anlamamakta neden ısrarcı olunmaz

 6. Şu reklamı görmeden geçmeyin.

  5 saniyede mesajını veriyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=ABJYQhNW2f8

Yorum Yazın