1 Eylül 2008 Pazartesi

Esneklik

NATO soğuk savaş yıllarında stratejisini “değişen koşullara esnek mukabele” diye tanımlamıştı. (Nedense, bu cümle beni gülümsetir)

Yetişmemde büyük emeği olan Prof. Osman A. Ataç hocam, “esneklik” kelimesi için “uyum yeteneğinden omurgasızlığa, hatta yalakalık’a kadar giden geniş bir yelpazeyi içerir” derdi. Kesinlikle doğrudur.

Kişiler için geçerli olduğu kadar, kurumlar ve şirketler için de geçerlidir bu söylem. Değişen piyasa koşullarına göre davranmak gerekir. Bu kaçınılmaz. Ancak ana kararlar sürekli değişiyorsa, stratejik olan ile taktiksel olan birbirine karışıyorsa, kurum oradan buraya savruluyorsa  şunu söyleyebilirim.

Sürekli karar değiştirmek, esnek olmak değildir. Kararsızlık ile esnekliği birbirine karıştırmayın.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama, yaşamın içinden

“Esneklik” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

  1. Peki esnek olmak nedir ?

  2. Can, bu sorunun yanıtını ayrı bir yazıda vereceğim. (Aslında geçmişteki birkaç yazıda – İdeal’imin ölümü – Kulaktan kulağa oyunu – Belirsizlik ve planlama – kısmen tartışmıştım.)
    Bu yeni yazıda “esnekliğin ne olduğunu” kurumlar ve bireyler için kendimce ayrı ayrı tanımlayacağım.

  3. :))) Çevremde o kadar çok kişi görüyorum ki omurgasız lafını hak eden… Tabi prensipleriniz varsa bir çatışma yaşıyorsunuz;sonra genelde bu kişiler -yalakalık- bağlantısında üslerden destek aldıklarından-bizde doğu kültürünün genlerimze vurduğu sıkıntı- size (bana) geri dönüşü ;konu şuna dayanır:”Biraz esnek ol canım!”

  4. Bazı kurumlar, plansızlığı esneklik sanıyorlar.

Yorum Yazın