29 Ocak 2009 Perşembe

Finansman mevsiminde pazarlama

Satış / Pazarlama farkı” isimli yazının yorumlarında, pazarlamacı’ların finansman bilgisi ve sorumluluğu üzerine tartıştık.

Bir arkadaşımın anlattığı olayı anımsadım. Bir suni gübre firmasının İcra Komitesi toplantısı. Gübre mevsimi bitmiş. Genel Müdür ve yardımcıları toplanmış. Önlerindeki dönemi konuşuyorlar.

Finansman’dan sorumlu Gen. Müd. Yard., Pazarlama’dan sorumlu arkadaşına soruyor:

– Depolarımızda, şu cins gübrelerden bu kadar var. Bunları kaça satabilirsin?

– Biliyorsun, mevsimi geçti. Mevsiminde olsaydık şöyle olurdu, böyle yapardık, ederdik, …caktık, …cektik.

– Anladım. Ben bunları “şimdi” kaça satabilirsin diye soruyorum.

– Ama mevsimi geçti. Keşke… olsaydı… Eğer… yapabilseydik… Ama… Hay Allah…

Finansmancı dayanamıyor:

– Yahu mevsiminde dükkanlara UCUZ GÜBRE VAR diye branda gererdik, elimizi öpene satardık. O zaman sana ve ekibine ne gerek vardı ki?

Bu sözü işitmek istemeyen pazarlamacı, sizce ne kadar finansman bilmeli.

.

Etiketler: , , , , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama

“Finansman mevsiminde pazarlama” yazısına şu ana kadar 6 yorum yapılmış:

 1. Soru belli, cevap da kısa ve öz olmalı. Finansman bilgisine ne gerek var. Belli ki adam elindeki stoğu bitirmek istiyor 🙂

  Ya da ben mi yanılıyorum?

 2. Mehmet,

  Eğer dediğin gibi olursa, o şirkette pazarlama hep finansmana bağlı yönetilir. Finansmancı sorar, pazarlama yanıtlar. Gereğini de yapar…

  Burada önemli olan, pazarlama ustasının o yanıtı vermeden önce “neleri düşünmesi gerektiği” konusudur.

  * Finansmancı bu soruyu neden soruyor. Yeni bir nakit girişi olmayacağı dönem boyunca ne kadar kaynak sağlanacağını merak ediyor. “Finansman yükünü (indirim sayesinde) satın alanlardan karşılayabilir miyim” diye düşünüyor olmalı. Muhtemelen bu soruyu sormadan önce, çalışmasını yapmıştır. Başabaş noktasını hesaplamıştır.

  * Pazarlama ustası’nın verdiği her yanıtın kabul edilmesi mümkün değil. Belli bir tutarın altındaysa, “gelecek sezona kadar bekleyelim, öyleyse” yanıtını alması mümkün.

  Diğer düşüneceklerini ve nasıl bir yanıt vermesi gerektiğini söylemiyorum.

  Şimdi sence, finansman bilgisine gerek var mı, yok mu?

 3. Finansman değil de malı satmasını beceremiyor bu sözde pazarlamacı arkadaş.

 4. Mevsimsel bir ürün için mevsimsel taktik uygulamaya gerek yok. Ancak farklı bir dönemde elimizde bu üründen kaldıysa mevsimine yönelik kampanyalarla dikkat çekilebilir. Gerekirse aynı fiyata daha fazlası önerilir, ya da fiyat düşülür. Ya da o mevsime ait bir ürünün yanında belli bir fiyat eklemesiyle stoklamasına yönelik promosyon verilebilir. Yani pazarlamacı kendi alanında çözümlerle finansmana cevap verebilir. Finansmanın beklediği bir pazarlamacı yorumu ve bu cevabı şartlı almak istemiyor. Bugünü konuşuyor ve yarını planlıyor. Her pazarlamacı biraz finans bilmeli ki satış planlarında doğal olarak satış odaklı düşünebilsin. Yoksa stratejilerin ne önemi var. Finansman bilgisine kesinlikle gerek var, geliştirmeye de…

 5. Halil Yıldız :
  30 Ocak 2009
  5:55 pm

  Kesinlikle finans bilmesi gerekiyor pazarlamacının… En azından ürünün maliyet yapısını bilmesini gerekiyor ki bir fiyat çıkarabilsin.

 6. Yüzlerce kez söyledim, defalarca yazdım. Finansman bilmeyen pazarlamacı, ancak “PAZARLAMACILAR GİREMEZ” afişinin muhatabı olabilir.

Yorum Yazın