17 Ekim 2012 Çarşamba

Fortune 500

Bilirsiniz, bazı yazılım ve donanım şirketleri (Oracle, SAS, IBM, Salesforce.com, vs.), hizmet firmaları (DHL, UPS, AVIS, vs.) “Fortune 500 şirketlerinin şu kadarı bizi kullanıyor” diye reklam yaparlar.

Ne zaman bir yemek sitesi (örneğin yemeksepeti.com), bir çiçek sitesi (örneğin 444cicek.com) ve tamamen web üzerinde iş yapan şirketler de bunu söylemeye başlayacak acaba?…

😉

Hımm… Internet nesli için bir tercih meselesi midir?

Aslında, onu da merak ediyorum.

🙂

Resim şuradan alıntıdır.

Etiketler: , ,

Kategori: pazarlama

“Fortune 500” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Bence internet nesli için bir tercih meselesi değil. İnternet şirketleri, müşterilerini zor kazanan ama kolay kaybeden bir yapıya sahip. Hepsinin birçok alternatifi var. Müşteri, hizmeti beğenmediği zaman kolaylıkla çekip gidebilir. Bu yüzden de internet firması “Fortune 500’deki şu kadar firma bizi tercih ediyor.” diye reklam “bence” yapmaz.

  Bir GSM şirketi ya da bir yazılım şirketi müşterisi kolay kolay tercih değiştiremez. Bu şirketlerde müşteri ömrü daha uzundur internet firmasına göre. Bu yüzden bu tarz firmaların bu reklamları yapması pek de hedefe yönelik olmaz gibi geliyor bana.

 2. kısa yazmışsınız, anlamak için bile iki kez okudum. üçüncü okuyuşumda mevzuyu kavradım. güzel bir konuya değinmişsiniz. ben de merak ediyorum :). Ayrıca Berkay beye de katılıyorum.

 3. Berkan ve Ekrem,

  Buradan bir sürü bilgi çıkar. Bunlar espriyle sunulabilir.

  😀

  Örneğin yemeksepeti.com şöyle diyebilir: “Fortune 500’deki firmaların çalışanları gece mesai yaparsa, önce bizi arar”. Veya 444çiçek “Fortune 500’deki firmaların çalışanları iş değiştirdiğinde, arkadaşları önce bize başvurur”.

  Sosyal mecraların ruhuna daha uygun reklam geliştirebileceklrine hiç kuşkum yok.

  😉

  Özetle, aslında B2B ile B2C’yi karıştırmamak gerektiğinde sizinle aynı fikirdeyim. Ama güzel bir şekilde kullanılabilir, yaratıcılığın sınırı yok.

 4. İlk defa bir yazınıza katılmıyorum.

  Web üzerinden hizmet veren çoğu şirketin hedef kitlesi Fortune 500 şirketleri veya bu şirketlerin çalışanları değil. O zaman neden böyle bir reklam yapma ihtiyacı duysunlar anlayamıyorum?

  Böyle bir reklam için o segmente hitap etme ihtiyacının doğması gerekmez mi?

 5. Başar,

  Dediğin gibi “Fortune 500” kavramı B2B için geçerli. Oysa bahsettiğim siteler B2C siteler. Dolayısıyla Fortune 500 ağırlıklı reklam kampanyası düzenlenemez. Burada aynı fikirdeyiz.

  🙂

  Lakin, Fortune 500 çalışanları da insan. Bu şirketlere (plazalara) hergün binlerce koli gidiyor. Özellikle “private shopping” girişimlerini plaza kadınları http://www.uzaktancrmegitimi.com/4324/plaza-kadinlari-segmentasyon ayakta tutuyor.

  İşe yeni başlayan veya iş değiştirenler için; akşam geç saatlere kadar mesaiye kalıp çalışırken yemek ısmarlayanlar için; vs. aklıma birçok viral etkisi yapacak reklam geliyor. Yine internette yayılabilecek, esprili, eğlenceli şeyler.

  😉

  Bunun dışında sana katılıyorum. Fortune 500, B2C’nin hedef kitlesi değil.

Yorum Yazın