22 Mayıs 2010 Cumartesi

Hastane kartı

Selim Tuncer’in kulakları çınlasın. Marka deyince, her yerde ve her koşulda geçerli olacağını zannedenlere birçok mesaj vermeye çalıştı. Bu da benden…

😛

Biliyorsunuz, yine sadakat kartı çıkarma furyası başladı. Birçok projede bulunduğumdan, bana da danışılıyor. Geçenlerde bir görüşmede şu örneği anlattım.

😀

Sadakat kartlarının azalıp, bankalar ile ortak kart (co-branded) çıkarıldığı dönem idi. Bir hastaneler grubu da banka ile ortak kart çıkarmak istiyordu. Benzer projelerde çok defa bulunduğum için görüşmede ben de vardım. Kart çıkarsa projeyi bizim ekip yürütecekti…

Şube müdürü ilişkileri iyi tutmaya çalışıyor. Üstelik, yeni kredi kartı müşterisi gelecek diye hevesli de… Hastane zinciri de üstünde kendi adının olduğu ortak kart konusunda ısrarlı… Visa mı, MaterCard mı olsun diye tartışıyor.

Ben ise, kredi kartı olarak kullanılmayacağını anlatmaya çalışıyorum. “Başka kart programlarımızda, size uygun teklifler oluşturalım” diyorum. Tüm ilgili taraflar, işi yokuşa sürüyorum diye bana olumsuz bakıyor.

Hastenenin Kurumsal İletişim Müdürü’ne “Her alışveriş yaptığınızda birileri size “geçmiş olsun, neyiniz var” diye sorsa, o kartı kullanmak ister misiniz?” diye sordum. “Mahalle bakkalından, giysi mağazasına kadar herkese hastane ile ilişkinizi anlatmak ister misiniz?

Ne de olsa insanımız, acıma duygusunu belli eder ve teselli etmek ister. Tartışma bitti. Sonunda proje şekil değiştirdi.

😛

Markanıza aşık olmanızı anlarım ama… Her şeyin yeri var…

😛

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: pazarlama

“Hastane kartı” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

  1. Cenaze hizmetlerine kadar giderse bu iş, sonrasını düşünmek bile istemem ‘Toprağınız bol olsun efendim’ 🙂

  2. Ortak kart uygulamasında önlerindeki tek engel yukarıdaki durumsa, hastane adı yerine hastaneyle ilgili bir konsept oluşturulup veya Lance Armstrong’un sarı bileklikleri gibi sosyal bir projeyle çıkıp kartlarını bununla ilişkilendirip ortak kartı hayata geçirebililerdi diye düşünüyorum. Örneğin; sarı bileklik üzerinden gidelim her yerde dikkat çeken sarı bir kredi kartı yapılan alış verişlerlerde kanserle karşı mücadeleye destek sağlıyor.

  3. Önder 😀
    .
    Görkem,
    Eğer çok emek harcanırsa bir projeye döner. O da hastanenin aradığı şey değil. Hastane markasını öne çıkarmaya çalışıyor.

Yorum Yazın