21 Nisan 2010 Çarşamba

"Hate mark" vakası

Friendfeed’e “Milletin “Love mark“ı var. Benim “hate mark“ım Turkcell” diye yazmıştım.

Aşağıya nedenlerini yazayım da, gazeteci sendromu* olmasın.

Turkcell bağlantılı Blackberry kullanıyorum.

Neden Blackberry… Serdar Kuzuloğlu’nun belirttiği gibi internet hesabını telefona kuramayacak kadar teknik bilgiden yoksun ama e-postalarını okumadan edemeyecek kadar internetle (ya da e-postayla) haşır neşir yöneticilerin harcı” olduğu için…  Bu cümle beni tarif ediyor.

😉

20 Mart gibi, mesajlarım Blackberry‘ye gelmemeye başladı. Geçmişte benzeri olmuştu. Pili çıkarıp taktım… Durum değişmedi. Turkcell‘i aradım. Blackberry aboneliğim bitmiş.

 • Faturamı (ki otomatik ödemede) bildiriyor, AtlasJet, AVIS, DAMAT, HOTIC, vb…’den indirimleri bildiriyor, ama aboneliğimin bittiğini bildirmiyor.

Çağrı merkezine “neden aboneliğimin bitmek üzere olduğu bildirilmedi” diye sordum. “Bildirmiyoruz” dediler.

 • Daha sonra “bildiriyormuşuz. Ben yanlış biliyor muşum” diye viraj…

“Madem bildiriyormuşsunuz… Bana gelen mesajları en iyi siz biliyorsunuz, bakın bakalım uyarı göndermiş misiniz?” diye rica ettim.

 • Yanıtlar ilginç… “Baz istasyonda takılmış olabilir, cihaza ulaşmamış olabilir, teknik arıza olabilir” (Ben yardımcı olayım… Hakem rakip takımı tuttu, güneş gözüme girdi, rüzgar bizim kaleye doğru esiyordu, deplasmandaydık, yan yattı, çamura battı.)

Menu’den bazı sorular sordular. IMEI numarası gibi… “Blackberry  kulağımda olduğunda bunları yapamıyorum. Normal telefondan arayayım, gözlerimin gördüğü bir şekilde işlemleri tamamlayayım” dedim.

 • Platinium hattını normal telefondan aradım. Bana, beklemenin zaten işkence olduğunu bildiğimiz çağrı merkezini aramamı söyleyen bir robot ile karşılaştım. Yani Platinium hattı sadece GSM telefonundan ararsam geçerli idi.  O telefonum bozulunca, Platinium müşterisi değilim. Ama bana “bozulursa… arayın” diye verilen numaralar Platinium numaraları.
 • Çok ciddi bir süreç tasarımı hatası olduğunu düşünüyor musunuz? Ya da “Blackberry’yi kulaklıkla kullanın, özellikle Platinium üyesiyseniz” mesajı mı veriliyor.

Blackberry aboneliğinin devamı konusunda fiyatları öğrenmek istedim. “2MB 24.95 TL; 4GB olursa 42 TL.

 • Dikkat etmemişim.  “4GB olursa 42 TL; 2 GB olursa 24 TL” anlamışım. Zaten friendfeed’e de o şekilde yazdım.  (Hatta “Aslında “0,5 GB bile olsa yeter” durumdayken 2 GB dayatması ve (Blackberry’nin server’ı ayrı) bahanesi bana inandırıcı gelmedi.” diye de vurguladım.)  Aradaki fiyat farkı, 2 katı için anlamlı göründü.
 • Oysa 2000 katı için sadece %75 fiyat farkı varmış. Bu durumda ya biri fahiş, ya diğeri çok ucuz, ya da arada başka bir numara var diye düşünüyorum.
 • Yukarıdaki mavi yazılı cümleyi telefon konuşmaları sırasında Turkcell’e de defalarca söyledim. Ben konuşurken “2 cigabayt” diye konuşuyorum. “cigabayt değil, megabayt” diye düzelten olmuyor.

Bana 4GB teklif edildi. Benim zaten 4GB aboneliğim olduğunu söyledim.

 • “AAA, EVET… NEREDEN ALDINIZ” diye soruldu. “Bilmem, siz bulun” dedim.
 • Turkcell’in 3G dolayısıyla 31/07/2010 tarihine kadar geçerli olmak üzere hediye ettiği 4GB kullanım hediyesi olduğunu bulamadılar.
 • Bulunamayınca ben söyledim ve “bunu kullanmak istiyorum” dedim.

Önce epey karıştılar. Sonra da “Turkcell ile Blackberry’nin server’ları ayrı. Birini diğeri yerine kullanamazsınız” dediler.

 • Ben “kedi buysa ciğer nerede, ciğer buysa kedi nerede” diye sormaya çalıştım. Hizmeti RIM/Blackberry Türkiye Ofisi veriyorsa, neden müşteri tecrübesini dikkate almayıp beni Turkcell’in eline bırakıyor; hizmeti Turkcell veriyorsa fiyatlama konusunda neden topu RIM/Blackberry TR’ye atıyor.

Friendfeed yazışmaları sırasında “4GB 42 TL değil, 30 TL” diye öğrendim.

 • Turkcell’den daha sonra öğreniyorum ki, bunun için bir “Turkcell Aktivasyon Merkezi’ne gidip şahsen imza atmam gerekiyormuş”
 • İlk aşamada fiyatları verirken söylenmemiş olmasını iyi niyet ile bağdaştırmıyorum. Üstelik ahlak dışı buluyorum.
 • Birçok şeyi telefonda yapabilirken, neden bir Turkcell Aktivasyon Merkezi’ne gidilmesi gerektiğini anlamıyorum.

Bu 4GB ile, Turkcell’in bana hediye ettiği 4GB arasındaki farkı sorgulamaya çalıştım.

 • Ayrıca “Bilgisayara bağlayıp 3G modem olarak kullanma hakkımı, TRCELL’in 4GB’ından mı, yoksa Blackberry’nin 4GB’ından mı kullanabildiğimi” öğrenmek istedim.  Doğru yanıt alamadım.

Friendfeed’e yazdığım cümleler nedeniyle bir öğrencim araya girdi. Onun sayesinde beni aradılar.

 • Yukarıda yazdıklarımı anlattım. Arayan kişi bazı yanıtlar verdi.
 • Aslında paket aboneliği biterken uyarı gönderdiklerini, benim olayımda bazı filtrelere takıldığını söyledi. Benim başıma gelen olay dolayısıyla süreci değiştirdiklerini ve artık hiçbir müşteri için filtreye takılmayacağını da ekledi.
 • Modem olarak kullandığımda, hediye 4GB’dan kullanacağımı bildirdi.
 • Bunları yazılı olarak da göndereceğini söyledi. Tahmin ettiğiniz gibi, doğru çıkmadı. Yazılı bir açıklama gelmedi.
 • Friendfeed’de Burak Bardakçı “BIS hizmetinden alınan 4 GB hakkınızı, ister bilgisayara bağlayarak ister cihaz üzerinden kullanıyorsanız. Aynı 4 GB yani, ekstra bir TRCELL’den BB’den durumu yok. 2 aydır bu şekilde kullanıyorum, hiçbir sorun yok” diye yazdı.

18 Nisan‘da Turkcell’den bir SMS geldi.

 • “Internet paketinizin limiti dolmuştur, son 48 saatlik kullaniminiz harictir. Paket yenileme tarihine kadar paket asim ücreti ile ücretlendirileceksiniz” yazıyordu.
 • Sanıyorum Burak Bardakçı’nın bana yardımcı olmaya çalıştığı yorumu doğru değil.

Yine Turkcell’i aradım. Paket aşımını, hediye 4GB’dan almalarını söyledim.

 • “Nisan ayında hediye 4GB’den hiç kullanmamışsınız” dedi. “ne bekliyordunuz?” diye sordum. Turkcell’e hiç güvenmediğimi vurguladım.
 • Sorunuma yine bir yanıt bulunamadı. Fatura gelince anlayacakmışım.

🙁

Bu tartışmaları zaman zaman friendfeed’e aktarmıştım. İşte bağlantılar

😉

* Gazeteci sendromu konusuna gelirsek… Halihazırda Turkcell’de çalışan bir eski gazeteci, başka bir konuda  friendfeed ortamında tartıştığımızda beni bu deyim ile suçlamıştı.

“Kişiyi nasıl bilirsin” diye sormuşlar dervişe, cevap “kendim gibi” olmuş. Beni kendisi gibi sanmasın diye yazdım bunca yazıyı…

😛

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: pazarlama, yaşamın içinden

“"Hate mark" vakası” yazısına şu ana kadar 10 yorum yapılmış:

 1. Eğer aylık kullanım için Turkcell ofislere gider ve 1 yıl kullanacağım dersen, yani anlaşma yaparsan fiyat düşüyor. Malesef bunu müşteri hizmetlerinden yapmıyorlar. Neden yapmıyorlar bende anlamıyorum, sonuçta görüşmeler kaydediliyor.

  Blackberry konusunda Turkcell müşteri hizmetleri topu hep RIM’e atıyor, bazı programlar için için APN bilgisi istiyorum bilgiyi veremiyorlar, farz-ı misal X birşey soruyorum, sizin telefonunuz Blackberry, biz birşey yapamıyoruz diyorlar. Anlamak mümkün değil.

  Allah sabır versin.

 2. Didem Günsel :
  21 Nisan 2010
  11:48 am

  Okurken bunaldım olan bitene, olayı yaşan kişi olarak siz sabırlı davranmışsınız.

  Normalde turkcellde çalışanlar, müşteri temsilcileri böle şuursuz olmaz aslında ya da bana hiç denk gelmedi ama hakikaten “hatemark” denilmesini haketmişler.

 3. 10 yıllık numaramı sırf bu gereksiz bürokrasileri sebebi ile başka bir markaya taşıdım. bu nefret dolu aşk ilişkisine daha fazla dayanamadı bu beyin 🙂

 4. Hocam geçmiş olsun. Ben de geçenlerde kendi başıma gelenleri yazmıştım. Süreç tasarımı sorunu bir felaket.
  http://begenmezsenokuma.blogspot.com/2010/04/musteri-iliskileri-yonetimi-konusunda-2.html

 5. Cok denk geldigi icin yaziyorum. Amerikada yasiyorum, blackberry’im var. t-mobile’ de servis saglayicim. 3 gun once beni arayip, data plan’i icin odedigim para karsiligi, yeterince servis’i kullanmadigimi, bir dusuk abonelik sinifima gecersem hem t-mobile icin hem de benim icin daha iyi olacagini soylediler. Ben de, benim icin cok guzel ayni servis icin daha az odeyecegim, fakat sizin icin neden guzel dedim, gulerek, karsida ki yetkili de guldu zaten:)) Bana soyle bir cevap verdi, simdi biz sizin gibi daha bircok musteriyi daha dusuk abone grubuna gecirisek, gelecekteki altyapi guncellemelerimiz hem daha az hem de yuksek dogrulukta olacak, ve de siz az odediginiz icin hala musterimiz olacaksiniz bu yuzden biz long-term’de cok daha fazla kazanacagiz zaten dediler:))
  Veriyi kullanmak cok onemli, ve bunun icin de zeka gerekiyor. Turkcell’in daha zeki muhendis ve yoneticilere ihtiyaci var.

 6. Büyük (!) markaların esnaftan biraz olsun ilham almaları gerek. Bence Amerika’da yaşanan örnek de bu. Hangi ölçekte olursa olsun, uzun dönemde kazanan bu mantık oluyor.

 7. Tablet’in yaygınlaşmasına çok ben sevineceğim. Mesaj geldi mi diye yanımda taşıdığım Turkcell/Blackberry’den kurtulacağım.

 8. Turkcell ile ilişkim, müşteri tecrübesi yönetimi açısından felaketler dizisi biçimindedir. Blogumda genelde şikayet yazmam. Sadece birkaç tane firma için yaptım. Turkcell açık ara birincidir.

 9. Benim “hate mark’ım Turkcell” ama GSM şirketlerine eşit uzaklıkta durmak için başka markaları da konu ediyorum.

 10. Blackberry’den nefret etmekte hep haklı çıkıyorum.

Yorum Yazın