9 Ekim 2015 Cuma

Hızlı Koşan Çözüm

Bir çok operasyoncu, müşterilerin söylediklerine aldırmazlar ve Henry Ford’un söylediği iddia edilen “Müşterilere sorsaydım, daha hızlı koşan at isterlerdi” sözünü tekrarlarlar.

  • Önce şunu vurgulayayım, ciddi araştırmalarda Henry Ford’un bu sözü söylediğine dair ipucu bulunamamıştır. 2003 senesinde birinin yazdığı iddia ile başlamıştır. Şurada araştırmaların sadece bir tanesi var. Google teyze size daha birçok araştırmayı sunuyor.

Steve Jobs’un en sevdiği cümlenin yakıştırma olması ayrı bir mizah konusu. Jobs’a özenti çok sayıda girişimcinin tekrarlaması daha da ilginç.

Müşteriden uzak yaşayanların egosunu tatmin eder gibi görünse de, pazarlamacı olarak bu sözü tamamen farklı yorumluyorum.

Müşteriler aslında çözüm istiyor. Bu çözümü, kendi bildikleri çerçevede tanımlıyorlar. Kelimelere takılmak yerine müşterileri dinlemeyi bilirsen gerçekten ne istediklerini anlar ve çözüm üretirsin.

Henry Ford’un “Siyah istedikleri sürece, istedikleri renk araba alabilirler” sözü Sanayi Dönemi’ne uygun. En hızlı kuruyan renk siyah olduğu ve sırada bekleyen çok sayıda müşteri olduğu için rahatça söylemişti.

O bile, birkaç sene sonra her renkte araba üretmeye başlamıştı.

🙂

 

Etiketler: , , , , ,

Kategori: pazarlama

“Hızlı Koşan Çözüm” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

  1. Hocam elinize sağlık…

    Mesele gercekten dogru sekilde musteriyi dinlememek.

    “Hızlı at istiyorum” sorusundan sonra “neden daha hızlı at istiyorsun” diye sorup ben bunu daha iyi nasıl saglayabilirim diye iki soru daha sorarsan işin temeline iniyor ve çözümü uretebiliyorsun.

  2. Belki bir yazım yok ama bir çok yerde aynı önermelerle Henry Ford’a ithaf edilen bu sözün (ki ben onun söylediğine inanmışım nedense araştırmadım hiç

  3. Tasarımın her aşamasında müşteri vardır. Müşterinin ihtiyaçlarını – kendisini iyi ifade edemezse de – iyi anlamak gerekir.

Yorum Yazın