4 Ocak 2013 Cuma

İçerikle pazarlama

İçerikle pazarlama onyıllardan beri devam ediyor. Sosyal medyalara yansıyan uygulamalarından biri olan bloglarda pazarlama’dan 3 yazılık bir dizide [1] , [2] , [3] bahsettim.

Bugün, sosyal medya öncesine ait 20+ yıllık bir örneği anlatacağım.

🙂

Banka’da üye işyeri pazarlamasından sorumlu olduğum günlerdeydi. Ortak yapılabilecek bir proje için Toys R Us ile görüşmeye gittim.

Toplantı sonrasında ürün kataloğunu verdiler. Çocuklarım küçüktü. Tam da Toys R Us ürünlerine uygun yaştaydılar. Onlara hitap eden ürünleri uzun uzadıya inceledim.

Bunlardan biri çocuk yatağıydı. Katalogda çok ayrıntılı anlatıyordu. Parmaklık arası şu kadar olmalı, çocuk oraya başını sıkıştıramamalı… Ağacı şu olmalı, boyası şöyle, verniği böyle olmalı; çocuk dişlerini geçirdiğinde zehirlenmemeli… ve saire, ve saire.

Bunları okuduktan sonra kolaysa mobilyacılar sitesine git de rasgele bir yerden çocuğu yatak al.

😉

20 küsür yıldan sonra aklımda kalanlar mobilyanın özellikleri değil, içerikle tanıtım yapıldığı zaman ne kadar ikna edici olduğu…

Geçenlerde Alemşah Öztürk’ün bir tweet’inde okumuştum. “İçerikle pazarlama yeniden güçlenecek” diye. Fatoş Karahasan’ın kitabında da değiniliyor.

Kesinlikle aynı fikirdeyim.

😀

 

 

Etiketler: , , ,

Kategori: interaktivite, pazarlama

“İçerikle pazarlama” yazısına şu ana kadar 8 yorum yapılmış:

 1. Barış Demir :
  4 Ocak 2013
  5:31 pm

  Sonrasında bu özelliklerde bir ürün mü aldınız yoksa direkt Toys R Us’tan mı aldınız?

 2. ne acidir ki e-ticaret anlatan insanlar ilk donemlerde

  “content yogun, icerik yogun siteler yapmayin, kullanicinin “FOCUS”u alisveris yapmak, onlari en hizli sekilde alisverisi sonlandiracaklari, satin almayi yapacaklari sayfaya yonlendirin” gibi hurafeler ile e-ticaret “DOGRULARINI(?!)” yaydilar ve bu bir trend haline geldi ki ne zaman duysam kulaga hos gelmeyen tepkiler veriyorum 😉

  gunumuzde e-ticaret sitelerine baktigimizda, ozellikle de drop shipping ve alternatif modellerin gelismesi ile ozgun icerik, tanitici yazi veya urune ozel icerik goremiyoruz.

  web3.0 uzerine arada atip tutuyoruz, ogrenebilen teknolojiler, karar alma noktasinda belli algoritmalar ile harmanlanmis, kullaniciya ozel icerik, kullanici davranis ve karar modeline gore kontent sunma gibi seylerden bahsediliyor.

  herkese ayni sekilde sunulan tek tip kontent ve etiket sistemine sahip urun tanitim ve e-ticaret ekosistemi bunlara yonelik nasil bir hazirlik yapiyor, diye sorsam ne cevap gelir acaba 😉

 3. Barış Demir,

  Zaten büyük çocuğumun kullandığı bir yatak vardı. Küçük olanı için de aynısını kullanmaya devam ettim.

 4. Sets Turan,

  Cevap gelmez. TR’yi evren zannedenler, ne zxaman anlamlı önermelerde bulundular.

 5. içerik her zaman etkilidir. Nasıl ki bir mağazadan ürün alırken satıcıya ürün özelliklerini anlattırıyoruz internet içinde çok farklı değil. Müşteri (doğru) açıklama bekler bu hem fiziksel mağazada hem de internet için geçerli.

 6. marka değeri dedikleri şey tam da bu sanırım, artık ne zaman yatak alacak olsanız aklınıza Toys R Us gelecektir, başarmışlar adamlar yani marka olmayı.

 7. Bloglarda Pazarlama dizisinin devamı

 8. Ajansların bir yandan “Bloglar iş yapmıyor” derken, peşisıra “İçerik kraldır” demelerini anlayan var mı?

Yorum Yazın