6 Aralık 2014 Cumartesi

İhtiyaç belirlemek

Gerek pazarlama veya ürün geliştirme, gerekse CRM sohbetlerinde önce “Hangi sorunumuz var?” veya “Böyle bir ihtiyaç var mı?” sorularına odaklanmayı öneririm. Dünkü Vitringez.com sohbetimizde de Natali’ye ilk olarak bunu sormuştum.

Bazıları kendi ihtiyacını geneller. Herkesin aynı sorunu yaşadığını zanneder.

ihtiyac-istek

Anadolunun orta ölçekli illerinden birinin büyük bir ilçesine gitmiştim. Tarıma dayalı sanayi ağırlıklı bir ilçeydi. Konuşma yapmak için çağrılmıştım. Bu vesileyle bölgenin bazı tesislerini gezmek ve bazı sanayici ailelerle tanışmak fırsatım da oldu.

Yörenin ileri gelen ailelerinden biri (birçok tesisin yanında) otel de yaptırmış. (Zaten konferans otelin balo salonunda yapıldı.) 1000 (yazıyla BİN) kişilik bir balo salonu… Aralar bölmelerle kapatılarak salon ufaltıldığı zaman bile 50 – 100 kişilik toplantılar kayboluyor. Öylesine büyük…

😉

Otelin ve birçok tesisin sahini olan aile düğün yaparken 1000 kişilik davetli listesinin tamamını içine alabilecek bir salon bulamamışlar. Bu ihtiyacın olduğuna karar vermişler. O devasa balo salonunu inşa etmişler.

Yılda 2 – 3’ü geçmeyen nadir önemli günler dışında salon boş kalıyordu.

😛

Kendi özel sorununu genel ihtiyaç zanneden, sonra da bu fikre aşık olup geri bildirimleri dinlemeyenlere bunu anlatıyorum.

🙂

 

Etiketler: , , , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama

“İhtiyaç belirlemek” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

  1. Sevgili Uğur, evindeki yardımcısının öngörüsüyle deterjanın formülünü, parfümünü değiştirtenler, eşinin vıkvıklamasıyla ambalaj fikri geliştirenler veya evinin yanındaki eczaneye ürün hala girememiş diye penetrasyon sorunu olduğunu zannedenler… de var. 🙂

  2. Sevgili Hakkı,

    Kendisi hedef kitlede olmadığı halde, “Neden bu kartı gittiğim dükkanlarda kullanamıyorum?” diyen banka yönetim kurulu üyesi ve ona yalakalık yapmaya hazır GMY’ler yüzünden bankanın kredi kartı projesini öldürenler de var. Hikayesi şurada http://ugurozmen.com/pazarlama/idealimin-olumu Son 4 – 5 paragraf, ortadan kalkış nedenini anlatıyor.

    🙁

    “Hepimiz müşteriyiz” sözünü duyduğumda sinirleniyorsam… nedeni budur!

  3. MBA programında verdiğimiz Ürün Geliştirme derslerinde ilk olarak müşteri ihtiyacının saptanması ve bunun ürüne dönüştürülmesini anlatırız

Yorum Yazın