21 Kasım 2008 Cuma

İşe giriş görüşmesi… (3)

Bankalardaki iş hayatım sırasında, pazarlamanın her dalında görev yapan ekiplerim oldu. Ürün geliştirme işlerinden CRM’e, kanal yönetiminden proje tasarımına kadar tüm yelpazeyi kapsadık.

Bu nedenle, oldukça değişik bilgi birikimlerine gerek duyduk. Ben çoğunlukla yeni mezun ve tecrübesiz elemanları tercih ettim. “Kendimiz yetiştirelim” diye düşündüm. Bazen de “yetiştirecek zamanımız yok” diyerek az ya da çok tecrübeli kişileri de işe aldım.

İlk 2 yazıda [1] ve [2], tecrübesi az elemanlar için soru kalıplarımı vermiştim. Bu sefer sıra tecrübelilerde…

“Neden ayrılmak istiyorsunuz?”, “Orada neyi beğenmediniz?” sorularını herkes soruyor. Bu sorulara nasıl yanıt verileceği dergilerde bile yazıldı.

Benim sorum ise şöyledir: “O görevde siz olsaydınız, neleri farklı yapardınız?

Gelen yanıta bağlı olarak daha sonra bir çok soru sorulabilir. Ben önermenin tutarlılığı üzerinde dururdum. Üst yönetimin fizibilite, adam yönetimi, şirket içi dinamikleri, müşteriler, diğer paydaşlar konusundaki kaygılarını görebilmiş mi? Piyasadaki gelişmeleri izliyor mu? Rakipler konusunda bilgili mi? Kurumun bakış açısı dışına çıkabiliyor mu? Yabancı uygulamalar hakkında bilgi sahibi mi? Duygusal mı, rasyonel mi?

Bir çok soruyu ayrıca sormaya gerek kalmaz, bu soru ile çoğu anlaşılır.

.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama, yaşamın içinden

“İşe giriş görüşmesi… (3)” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Deniz OKTAR :
  21 Kasım 2008
  5:51 am

  Merhaba Uğur Abi,

  Bir sorum var: sektörü bilmeyen birisine ne tür bir soru sorardın eğitmek için? Yeteneği olup olmadığını nasıl anlarsın?

 2. Deniz,
  Sektöre ilişkin yetenek anlama konusunda özel bir çabam olmadı. Belki de IT gibi bir iş yapmadığımız için… Çoğunlukla öğrenme eğilimi, feedback alıp almadığı, hatalardan ne kadar ders aldığı, dünyaya nasıl baktığı gibi konularla ilgilendim.
  Toprak iyi ise, her çiçeğin açabileceğine inanırım.

 3. Özlem Kılıç :
  17 Mart 2009
  12:05 pm

  Hocam,kaleminize sağlık:)

 4. Her yazınızda çok güzel şeyler öğreniyor ve bu öğrendiklerimi kendimle kıyaslayarak eksiklerimi görmeye çalışıyorum. Gerçekten tekrar tekrar okunası bir bloğunuz var. Eğer CRM okusaydım öğrenciniz olabilmek için can atardım 🙂

Yorum Yazın