6 Ekim 2013 Pazar

Kahve ve Kitap

Bizim yakınlarda Kahve ve Kitap diye bir yer açıldı. (Başka semtlerde benzer isimde yerler olabilir.)

Ev-ofis çalıştığım için toplantılarımı, hatta öğrencilerle ofis saati görüşmelerimi ev civarındaki mekanlarda yapıyorum. Yakın zamanlara kadar Starbucks ve MADO’yu tercih ediyordum. Artık başka yerlere bakıyorum.

Girişimci arkadaşlarla bir proje konuşacaktık. Kahve ve Kitap’ta buluşmayı önerdim.

Mekan çok şirin. Tavana kadar kitaplarla dolu raflar, 2 kişilik küçük-şirin masalar… Sanki ister kitabını getir, ister orada raftan seç, kahveni söyle, otur oku…

kitapciResim mekandan değil şuradan alıntıdır

Fikir güzel, tasarım da fikre uygun… Lakin… Deneyim farklı.

Sahibi gürültülü müzik seviyor, bangır bangır sesini açıyor. Bu müziği, aynı tonda Hard Rock Cafe’de duyduğum zaman hoşuma gidiyor. Hele çalışanların bazı nakaratları bağırarak söylemesi ortama neşe katıyor. Müşterileri bile dolduruşa getiriyor, birbirini tanımasa da onlarca kişilik koro oluşturuyor.

Ama adı Kahve ve Kitap olan, okumak veya proje konuşmak için gittiğiniz yerde o müzik ve ses tonu pek hoş kaçmıyor.

🙁

Diyorum ya… Reklamcı değil girişimciyseniz, fikir ve tasarım değil uygulama önemlidir. Sadece internette değil, kiremit – tuğla (off-line) ortamlarda bile fikir veya tasarım ne kadar iyi olursa olsun, uygulama yani müşteri deneyimi en önemli unsurdur.

😉

Etiketler: , , , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama

“Kahve ve Kitap” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Hocam affınıza sığınarak birkaç şey söyşeyeceğim. Bu arkadaşlar konseptlerine çokda uymayan uygulamaları ile sonuç alıyorlarsa ve kâr ediyorlarsa yaptıları pek de yanlış değilmiş gibi geliyor bana. Facebookda üniversiteden arkadaş olanlar için kurulmuş bir platform değilmiydi diyesim geliyor. Hatta google bile, benzer içerikli sitelerden link alma temel prensibi ile yoluna çıkmış olmasına rağmen, zaman içerisinde defalarca algoritmasını değiştirip, arama tekelini kaybetmeden, daha çok reklam geliri nasıl üretirime odaklanmış durumda değil mi? AVM lerdeki döner(iskender) satan işletmeleri bilirsiniz, bence bunlar da döneri merkeze alıp toplam satışa odaklanıyorlar.(Döner 11 lira, kola 3 lira, tatlı 6 lira, tatlı üstündenki kaymak 3 lira) Mevzu bahis cafe için belki de, kitap ve kahve bahane, kar şahane 🙂 durumu sozkonusudur.

 2. Bu dükkanın kâr ettiğini nereden çıkardınız. Yeni açıldığını belirtmiştim. Üzerinden bir-iki yıl geçmeden anlayamayız. Sermayeyi tüketene kadar dayanmış mı, kârlı mı diye bilemeyiz

  🙂

  Önünden sıkça geçiyorum. Çoğunlukla boş. Oysa gerek MADO, gerekse Starbucks dolu. Yıllardır tüm öğrenci görüşmelerimi, proje toplantılarımı bu ikisinde yapıyorum.

  Rahat kitap okunmayan veya çalışılmayan bir yer benim gibiler için “denemelik” olmaktan öte gidemez. Sonuçta daha rahat ettiğim yere giderim.

  🙂

  Ayrıca Facebook ile benzerlik bulunması anlayabileceğim bir bakış açısı değil. Etrafındaki rakiplerin durumu, Ataşehir’de rahat oturulan ve çalışılan mekan sayısı, bu yerin ayrıcalığı olup olmaması gibi etmenleri gözardı edip Facebook, Google ve döner örneği ile bakıyorsak, ciddi şekilde bahane üretiyoruzdur.

  Facebook da, Google da, döneri merkeze koyan da önce işini başarıyla yapar, sonra o gelişmeleri hayata geçirir. yeni açılan mekan işini doğru yapmazsa… Yanlış benzetmelerden hayal üretebilir.

  Batık girişimlerin birçoğu ile görüşmelerimde benzer ortak http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/2-noktadan-1-dogru-gecmez yazısındaki bakış açıları vardı. Feedback almayıp, akıllarındaki benzerleri öne çıkarıyorlardı.

  Mesela http://ugurozmen.com/crm/sadakat-kartini-birlestirmek Kendilerine kurdukları dünyayı irdelememişler bile.
  Mesela http://ugurozmen.com/bilisim/big-data-modasi modası gelmiş, bigdata projesi yapacaklarmış.

  😉

  Bence önce doğru dersi çıkarmaya çalışalım. Fikir ve tasarım önemli değil, müşteri deneyimi önemlidir. Sonra istisnaları ve onları farklı yapan koşulları düşünelim. Neden farklılar diye düşünmeden bodoslama dalan gençler, Jobs, Gates ve Brandon’un ortak noktasını okulu terk etmek sanıyorlar.

 3. Çok teşekkür ederim hocam, değerli vaktinizden zaman ayırıp uzun bir cevap yazmışsınız. Kâr ettiklerini “Müşterileri bile dolduruşa getiriyor, birbirini tanımasa da onlarca kişilik koro oluşturuyor.” cümlesinden çıkartmış olabilirim ama anlıyorumki zayıf bir bağlantıymış benimkisi. Tekrar teşekkürler, derinlemesine analiz yapmadan ve gerekli zamanda testi geçmeden bir yargıya varmamız gerektiğini çok iyi anlamış oldum.

 4. Uğur Özmen :
  9 Ekim 2013
  8:45 am

  O “Müşterileri bile dolduruşa getiriyor, birbirini tanımasa da onlarca kişilik koro oluşturuyor.” cümlesi Hard Rock Cafe‘ye ait, Kahve ve Kitap’a değil.

  😉

  Bence yanlış bağlantı orada.

 5. Tavsiyeler için teşekkürler yorumlardanda 2-3 tavsiye alınmıştır…

Yorum Yazın