10 Ocak 2009 Cumartesi

Lüks, pahalı, farklı, vs.

Lüks ile pahalı’nın farkını, kendimce irdelemeye çalıştım. Biraz da bunların etrafında dönen diğer kavramları işleyelim.

Hava alanındaki “özel alanlar”. Bildiğim kadarı ile İşbank, HSBC ve Akbank-Wings kartların havaalanında “özel salonları” var.

O yıllarda Fortis’te çalışıyordum. Ayda en az bir kere yurt dışına, Belçika veya Hollanda’ya gitmem gerekiyordu. Havaalanına arabayla gitsem, park yeri pahalı; taksi ile gitsem, daha pahalı. Wings kart almaya karar vermemin nedeni, özel park hizmeti (valet service) idi. Hayatımda ilk defa “rakip bir kurumun ürünü” cebime girmiş oldu.

Bir süre, sadece park hizmetinde kullandım. Sonra yurt içi hatlarda “özel salon” açıldı. Yararlandım. Akbank’a karşı biraz suçluluk duydum ve arada bir kullanmaya başladım. Sonra, Fortis’ten ayrıldım. Yarattığım İdeal kartın iyi yönetilmediğini düşündüm. Şimdi ilk kartım Wings.

Benzeri öyküyü, HSBC kart hamillerinden de dinledim. Sık aralıklı yurt dışına çıktığı için “özel salon” kullanmak amacıyla kartı almışlar. Giderek ufak tefek kullanılmış… Sonra sürekli kullanılmaya başlanmış.

Bir seferinde Wings özel salonu mahşer yeri gibiydi. Benim için “ayrıcalık” özelliği yıprandı. “Farklılık” azaldı.

Tam da aynı günlerde bir yazı okudum. Sadece Wings kartı olanların bu salona alınmasını eleştiriyor, kart başvuru formu doldurulması için bu fırsatın kullanılmasını öneriyordu. Yani, “ver başvuru formunu da doldurayım” diyen herkesi özel salonda ağırlayacaklardı. (Nedense kulağımda, “kaç paraysa verek” ile aynı tınıları çağrıştırıyor.)

Özel salonda oturmak için form dolduran kişilerden verim elde edebilirler miydi? Onların gerçekten müşteri olup olmayacağını nereden bileceklerdi? gibi soruları hiç düşünmüyorum. Bunlar bankanın soru(n)ları…

Şu soruları soruyorum. Her isteyen o salona girince, benim için Wings’in salonu “özel” olur muydu? Daha rahat edeceğim başka bir “özel salon” aramaz mıydım?

Pazarlama ile satış arasındaki görüş farkı budur. Pazarlama demek farklılık demektir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: pazarlama

“Lüks, pahalı, farklı, vs.” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

  1. Biz bu güne kadar 50 liralık ürünü 500 liraya satan ve sonrasında senin için zarar ediyorum. diye ahkam kesen pazarlamacı adı altında başka kişileri gördükten sonra, sizin aktardıklarınız için kalite işte bu diye düşünüyoruz.

  2. @Gazanya:Tanımladığınız kişiler pazarlamacı olarak anılsa da satışçı oluyor esasen. Genellikle ne kadar çok satarsalar o kadar başarılı sayılıyorlar. Ancak başarının tek ölçütü sayılar değil ve çoğu insan(yöneticiler) bunu farkemiyor maalesef.

  3. Benim en merak ettiğim konular arasında şu var: bu tür şirketlerin yönetim kurulu üyeleri olsun, üst yönetimdeki pazarlamacılar olsun gerçekten hizmet verdikleri yerleri dolaşıp sorunları görüp çözüm üretme kaygısına giriyorlar mı acaba?

  4. […] ile Satış’ın arasındaki farklar konusunda çok şey söylenmiş ve yazılmıştır.  Ben de değinmiştim. 30 yıla yaklaşan iş yaşamım içinde en beğendiğim kısa tanım şöyle: Satıcı […]

  5. Bir çok kavramı ve gerçek hayat uygulamalarını ders haline getirdik.

Yorum Yazın