19 Mart 2009 Perşembe

Marka yaratma çabası

Enver Altın ile “marka yaratma çabaları” konusunda tartışmamız aklıma getirdi.

Eski amirlerimden biri idi.

Ekonomi bölümünden mezun olmuş. Okul hayatı boyunca reklama harcama yapılması yerine ucuza verilse daha iyi olur diye öğrenmiş. (Boş yere ekonomist fıkraları üretilmiyor 🙂 )

Okuldan sonra Kurumsal Bankacılık bölümüne girmiş. Yıl 1980’ler. Zaten perakende veya bireysel bankacılık diye bir şey yok.

Kurumsal Bankacılık’ta başarılı olmuş. Sonra Bireysel Bankacılık başlarken, pazarlama sorumluluğunu üstlenmiş.

Reklam ile, marka yaratma çabaları ile böyle tanışmış. Pazarlama çabalarının fazladan maliyet anlamına gelmediğini, aksi koşulda müşterinin öğrenemeyeceğini, kısaca iletişim olmayınca var olunamayacağını fark etmiş. Bunları bir itiraf sırasında anlattı.

Biz işletmecilik kökenlilere olağan geldiğini, bilinçsel çelişki yaratmadığını görünce…

Hikayenin sonunu da söyleyeyim. Bireysel Bankacılık’ta da çok başarılı oldu. Bir çok marka yarattı. Bunlardan birisi en az “elma” kadar biliniyor.

Niye mi yazdım. Marka yaratma çabasının kazıklama olmadığına inandığımı anlatmak için.

🙂

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: pazarlama

“Marka yaratma çabası” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Özlem Kılıç :
  19 Mart 2009
  12:16 pm

  Biz işletmeciler ile ekonomistlerin arasında hep bir açı farkı olmuştur.Hocam,bizim için özellikle pazarlama kanadında tutundurma çabaları çok özenli planladığımız aktiviteler olmasına rağmen,iktisatçılar öncelikli bütçeye odaklanırlar.Ancak ben hep şunu düşünmüşümdür reklam bütçesi yani bu iş için cebimizden ne kadar para çıkıcağı önemlidir ancak biz işletmeciler sadık müşteri yaratmanın son nokta olduğunu çok iyi bilir ve ”kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez”:)misali bütçe hikaye,sadık müşteri şahane derim ben!!!Ayrıca ekonomistlerde bu ilişkiye opportunity cost olarak bakarlarsa ki bunların işi bence onlarda biz işletmeciler gibi vazgeçtiğimiz ya da ayırdığımız bütçenin esasında bize getirisinin çok daha fazla olacağını görebileceklerdir inancındayım.sevgilerimle…

 2. 4 – Sponsorlukla Marka Yaratma Başarısı – Fatoş Karahasan, Fatoskarahasan.azbuz.com
  5 – Marka Yaratma Çabası – Uğur Özmen
  6 – Markalar ve Sloganları – Marka Tescil Ofisi

Yorum Yazın