22 Nisan 2013 Pazartesi

Ne iş yaptığını bilmemek – 2

Yine Customer360 konferansında, yine Karen Purves‘in Social Branding (Sosyal Markalaşma) seansının başlarındaydı.

Herkesin kısaca çalıştığı firmayı, sektörü ve B2B mi yoksa B2C mi olduğunu söylediği aşama devam ediyordu.

Bir başka hanımefendi, “bankalardan birinin teknoloji şirketinde çalıştığını” söyledi. Karin “Hangi sektör?” diye sorunca, onu beklemeden “Bankacılık” diye atıldım. (Maalesef bana bariz görünen durumlarda kendime hakim olamıyorum.)

Belki de bir gün önceki konuşmamda IT’ciler hakkında anlattığım fıkra nedeniyle, hanımefendi alındı. Sektörünün IT olduğunu “Bin kişilik bir IT firmasıyız” diye vurgulayarak söyledi.

B2B mi yoksa B2C mi?” sorusuna “B2C” diye yanıt verdi.

Son kullanıcıya nasıl hizmet sundukları soruldu. Uygulamalar mı, oyunlar mı?.. Ürettikleri neleri bireyler kullanıyor?

IT’ci hanımefendi yanıt vermekte zorlandı. Hemen yanında oturan aynı bankadan bir delikanlı “ATM’leri onlar yönetiyor” gibi cümleler söyledi.

😛

Bu sefer aculluk yapıp araya girmedim.  “B2C diye vurguladığın zaman, IT şirketi değil BANKA demeliydin. Ya da IT’de ısrarlıysan, tek müşterin banka olduğundan B2B demeliydin” demedim.

Ah şu ücretli (profesyonel ≠ ücretli) çalışan banka ve GSM şirketi IT’cileri.. Hangi iş kolunda olduklarını bilmezler. Fıkrayı çoğunlukla haklı çıkarırlar.

😀

 

Etiketler: , , ,

Kategori: pazarlama

“Ne iş yaptığını bilmemek – 2” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. İnternet sağlayıcıların yaptıklarına bakıldığında durum farklı görünmüyor,bağlantı kalitesi ile alakalı sorun yaşayanlara hizmet satmak istiyorlar ama telekom altyapılı bu sorunu yaşıyorsa, a-dan b-ye c-ye geçmenin alicengiz oyunlarından başka birşey olmadığınıda tüketici bilinçlendikçe anlıyor farkında değilller. linkteki örnekte anlatmıyor mu ? https://www.google.com.tr/search?q=fx+passage&rlz=1C1AVSX_enTR475TR475&aq=f&oq=fx+passage&aqs=chrome.0.57j0l3.5715j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  2. arama motorlarında yapılan reklamlar,hedefsiz saçma sapan düzende yürütülmesi,arama motorunun işlevselliğinimi ajansın başarısınımı yoksa firmanın ürünlerine verdiği değerin dandikliğinimi ortaya koyuyor ? Hangi mecrada olursa olsun hedefsiz, olmuş olsun diye yapılanların sonucu değilmi bunlar?

Yorum Yazın