24 Ocak 2017 Salı

Dijital Oyun ve Reklamlar (2)

Dijital oyunlara reklamların yerleştirilmesi konusunda yaklaşık beş buçuk sene önce bir yazı yayınlamıştım.

15 Haziran 2011’da Oyun konulu toplantı ile Webrazzi Gündem‘de konuşmacılardan bazıları “Gelecekte oyunların reklam mecrası olarak kullanımının azalacağı” iddia etmişlerdi.

Yazıda  bu görüşün yanlışlığını anlatmaya çalışmıştım.

😉

O yazıya bu hafta gelen bir yorum, konuyu hatırlamamı sağladı.

Ben demiştim” demeyi çok severim. Ama bunu anlamak için deha olmaya gerek yoktu zaten. Kişisel dilek ve temennilerini trend zannetmekten vazgeçmek yeterliydi. (Kendi projelerine aşık olan girişimciler ve kendisini nihai tüketici zanneden satışçılar, bu tuzağa sıkça düşerler.)

Aşağıdaki resme iyi bakın.

Bir çocuğun 3’üncü doğum gününde gelen oyuncak kamyonet.

oyun-reklam

Dikkat ederseniz, forklift ve paletler de var.

🙂

Oyuncak ekskavatör, loder, kazıcı, vb’nin markası da CAT  cat

Dijital dünyadan çok daha zor olan bir ortamda, oyunların içine reklam yerleştirilmişken, dijital oyunlarda reklamın azalacağını iddia etmek…

Dijital ajanslardaki yaratıcı ekipler, benden daha fazla konuşmalı bu konuda.

😛

Etiketler: , , , , ,

Kategori: pazarlama

“Dijital Oyun ve Reklamlar (2)” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

  1. Hocam 2 yazınızı da okudum. Degerli tespitler. Oyun mecrası konusunda öngörüde bulunmak için oyunun altyapılarını da bilmek gerekiyor. Mesela ben oyun ile eğitim veriyorum. Ayrıca Oyunlaştırma danışmanlığı yaparak zor ve isteksiz süreçleri kolaylastiriyorum. Bugune kadar oyunla ilgili ne yapildiysa başarılı oluyor. Cunku insanlar oyunla karşılaşınca belirli savunma etmenlerini ortadan kaldırıyor. Bir cesit satisa karsi olusan direnç, oyunlaştırılınca o direnc kalkanı dusmesine sebep oluyor. Oyunun bu yonunu bilmeden öngörü beyanı sizin de dediginiz gibi kişisel amatör temennilerden öteye geçemez. Klavyenize sağlık.

  2. […] Kaynak: Dijital Oyun ve Reklamlar (2) […]

  3. Gizem Akgüney :
    1 Şubat 2017
    10:00 am

    Eşimin yeni PlayStation’ıyla oynarken fark ettim ki PES’te aynı gerçek stadlardaki gibi aradaki reklam panolarında markalar dönüyor. Biraz araştırınca online olarak zaman zaman güncellendiğini öğrendim. Kullanıcıya/konuma göre hedefleme yapılıyor mu bilmiyorum ama çok ilgimi çekti. Araba oyunlarında da ara güncellemelerle son model arabaların eklendiğini öğrendim. Aksiyon oyunlarında bile arka planda bol bol marka logosu görebiliyoruz.

Yorum Yazın