12 Ocak 2021 Salı

İletişimde Özen. Lütfen

Bilmediğim bir nedenle, e-posta adresim birçok Halkla İlişkiler (Hİ) ajansının listesinde… Kendi iletişim kanallarımda bahsetmem için bazı içerikler gönderiyorlar. Web sitemde şimdiye kadar bu nedenle yer verdiğim hiçbir kurum veya kişi olmadı ama, Hİ ajansları çoğunlukla araştırma yapmadıkları için, mesajlar gelmeye devam ediyor.

Ara konu: Yaklaşık 10 sene önce de bana çok sayıda benzer mesaj gelince bunaldım. Sorunun çözümü olarak, “kime ne konuda iletişim mesajı gönderilmeli konulu bir çalışma var mı?” diye merak etmiştim. Araştırdım. Bu sayede Burak Arıkan ile önce yazıştım. Sonra bir ABD yolculuğumda tanışma fırsatı bulmuştum.

Eğer gönderilen mesajlarda “listeyi terket” seçeneği varsa çoğunlukla tıklıyorum. Birkaç tane Hİ ajansını ise genelde öncü kurumlar oldukları için [etkinliklerden ve olgulardan erken haberdar olmak amacıyla] izliyorum. Elbette blog sitesinde yayımlamamaya devam ediyorum.

😉

Bugün “BELİRSZİLİĞİ YÖNETEN, KAZANACAK” konulu bir mesaj geldi.

Mesajın altında “listeyi terket” seçeneği de yok.

Hİ ajansının birkaç satırlık kapak mesajında bu kadar yanlış yapması üzerine hemen gönderilen içeriği de gözden geçirdim.

Türkçe hatalarının yanı sıra, yanında Türkçesi yazılmayan İngilizce kavramların bolluğu dikkatimi çekti.

Huysuz ihtiyar” veya “dilbilgisi polisi” gibi davranmak istemem ama… öğrenci ödevlerinde bile önce dil bilgisi hatalarını düzeltip sonra okuyorum. Aksi takdirde aklım hatalara takılıyor. Halkla ilişkiler veya kurumsal iletişim kurumlarının bu konularda çok (ama gerçekten çok) özenli olmasını bekliyorum.

Ne de olsa, beni yetiştirenler “Böyle yazarsan da anlarlar. Ama sen en doğrusunu yazmalısın” diyorlardı.

Okuyan herkesin VUCA, back to basics, PL ve DIY kavramlarını anlamasını beklemek… bence yanlış.

🙂

Mesajı bana gönderen kişiye şöyle bir yanıt gönderdim.

Değerli [Adı Soyadı],

Benim e-posta adresimi hangi gerekçeyle, nasıl bir liste ile aldığınızı bilmiyorum. 22 yıldan beri veri ile uğraşan, Türkiye’de ilk defa CRM web sitesi açıp bildiklerini paylaşan biri olarak bunu çok merak ettim. Müsait bir zamanınızda bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. [E-posta adresimden de anlaşıldığı gibi Bilgi Üniversitesi öğretim üyesiyim. Genç arkadaşlara yardımcı olmak, ufuklarını zenginleştirmek isterim.]

Neden?” diye sorarsanız, mesajının ilk satırında belirttiğiniz gibi “Uğur hanım” değilim. Eğer bu listeye para verip satın almışsanız, sizi kandırmışlar. Yok “boş atıp dolu tutayım” diyorsanız, “veriye dayalı pazarlama” derslerimizde “sakın ha yapmayın” dediğimiz tam da budur.

Müsait zamanınızda e-posta sürecini benimle paylaşırsanız mutlu olurum.

Dikkat ettiyseniz, metnin içindeki yanlışlara değinmedim bile… Sadece sunum mesajını irdeledim.

Yanıt, bana mesaj gönderen kişiden değil halkla ilişkiler şirketinin yöneticisinden geldi.

Ugur bey merhaba 

Oncelikle yanlis yonlendirme ve anlaşılma icin ozur dileriz.Ben [Adı Soyadı] ve sirket kurucusuyum.Sektorde 20 yıllık bir is deneyimim bulunmakta.Ancak XXX bey jr pozisyonunda calisan bir arakdasimiz ve meslege yeni baslamis biridir.Yani sizinde belirttiginiz gibi genc arkadaslara daha ılımlı ve olumlu bir yaklasim icinde olabilirsek belki daha ilk maillerinde tokat yemis gibi hisssetmezler kendilerini.Bu genclerde emin olun ileride cok basarili yoneticiler olacaklardir.Sizin dediginiz gibi bos atıp dolu tutmak ancak aklını kullanmayan kisilere özgüdür.

PR sirketleri listelerini ve mail gonderimlerini Faselis ve MBR inden alirlar.Yani yasal olmayan bir konu yada veri gizliligini ihlal etmisligimiz bulunmamaktadir.

Listeyi Medya Bilgi Rehberinde yer alan Pazarlama bolumu altindan ulaşılmıştır.

Saglikla kalin.

Mesajı aynen alıntıladım. Yazım ve dilbilgisi hatası varsa, bana ait değil.

Ben “iletişimci” olduğunu söyleyen herkesten daha özenli iletiler bekliyorum.

Not: MBR beni Bedriye Uğur Özmen olarak kaydetmiş. Defalarca listeden çıkmak için ilgili yere tıkladım. Nafile…

Godot pek sık gelmiyor.

😉

Etiketler: , , ,

Kategori: pazarlama

“İletişimde Özen. Lütfen” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Okuyan Bilir :
  19 Ocak 2021
  3:09 pm

  Bedriye kısmına gelince kocaman bir kahkaha attım.

 2. Burak Ali Gül Communications / Marketing / Crisis Management / Sustainability Outreach / Brand Management

  Müthiş ibretlik, sektörün aynası bir paylaşım.
  .
  Bülent Fidan MARKA KONSEYİ YK BAŞKANI / BRANDMAP Genel Yayın Yönetmeni / BRAND SUITE Marka Danışmanı- Marka Deneyim Uzmanı-Tasarımcı

  Selamlar,
  paylaştığınız bağlantıyı herkesin okumasını isterdim. Size cevap veren 20 yıllık iletişimcinin üslubu ve feci haldeki Türkçe hataları ile dolu mesajı-mektubu da derslerde okutulması gereken bir malzeme.
  30 yıllık reklamcılık, öğretim üyeliği, danışmanlık ve yayıncılık sürecimde sektördeki değişimi, olumlu olmayan dönüşümü adım adım gördüm. Ne yazık… Dergimize gelen basın bültenlerinin başlıklarını, gövde metinlerini, selamlama şekillerini, Türkçe hataları, hangi yayına hangi kategori basın duyurusunu yollamaktan aciz olan halkla ilişkiler şirketlerini görseniz eminim ağlardınız… Sabır, diyerek her seferinde markalara ve halkla ilişkiler şirketlerine basın bülteninin nasıl yazılması gerektiğini anlatan mektuplar yolluyoruz ama nafile…
  Dilerim gelecekte herkes yaptığı işi “ciddiye alır”. Şu anda kimse işini bilerek yapmıyor inancındayım.
  Sevgiler Uğur BEY… 🙂
  .
  Erinç Aşıcıoğlu BEZE3D Digital Marketing Agency şirketinde Managing Director

  Kime ne gönderdiğini bilmemek ve üzerine aynı hataları tekrar etmek, işte tüm mesele bu. Zahmet edip Uğur hocanın, veriyi anlamak ile ilgili bir yazısını okusaydınız en azından iletişim ajansı olma değerinizi korurdunuz. Bu konu için mantıksız gibi görünen tek bir yorumum olacak,
  ucuzcu zihniyetin yahnisi, sizi itibardan eder… ” #CRM #pazarlama #marketing #PR
  .
  Belgin Yazıcı Dr. Öğretim Üyesi/Assistant Professor

  Sınavlarda, ödevlerde en çok uyardığım konulardandır dil kullanımı. Özellikle iletişimcilerin bu konuda çok daha özenli olması gerektiğini düşünüyorum ama maalesef deneyimlerimiz bu konuda çok gerilerde olduğumuzu gösteriyor. Uğur Bey’in deneyimini ve yazısını okumanızı öneririm.
  .

 3. .
  Hasan Gökhan ŞAHİN Bilgi Sistemleri Yöneticisi

  Google Translate in eski bir sürümünden çıkmış bu metin
  .
  Ugur Ozmen

  Sanmam… Eski sürümlerde bile bu kadar yanlış yoktu 😉
  .
  Berrin Cankay Turkish Yatırım şirketinde Board Member

  Ah Ugur’cugum bunlara özen gösteren bir avuç insan mı kaldık acaba?
  .
  İbrahim Uzun Lifelong Learner, Minimalist, Consultant

  Göz kanatan bir iletişimci. MBR’deki herkese spam yapabiliyor muyuz şimdi?
  .

 4. Uğur Emecan
  Hocam siz hiç bir zaman huysuz ihtiyar olmayacaksınız eleştiri ve analizlerinizin sektörü, dünyayı, size dokunan kişileri geliştirmek, ileri götürmek için olduğunu hem 12-13 senelik takipçiniz hem de öğrenciniz olarak ben biliyorum sizden yüksek not alamamak kalıcı bir öğrenme fırsatıdır. Sevgiler saygılar
  ·
  Haluk Mesci
  İbretlik bir durum ve yazı! :-)) Ne diyeyim, Uğur hanım, Allah kurtarsın.
  🙂 🙂 🙂 🙂
  ·
  Hakki Ozmorali
  Sevgili Uğur Hanimcigim, ne diyeyim ne olsunlar.

Yorum Yazın