11 Nisan 2009 Cumartesi

Pazarlama Miyopluğu

Bugünün yazısı tamamen alıntı. Theodore Levitt’in 1960’da Harvard Business Review’da yayınladığı Pazarlama Miyopluğu (Marketing Myopia) makalesinin çook kısa özeti.

Son günlerde bu makaleden çok bahsettim. Önemli… Dünyada en çok alıntı yapılan makaledir.  Düşünün ki milyonlarca kez alıntı yapılmış, milyonlarca kez bu kavramdan bahsedilmiştir. Bir çoğunuz biliyordur. Ola ki okumaya fırsat bulamayanlarımız da vardır. Bu nedenle kısa bir özet vermek faydalı.

Pazarlama Miyopluğunun örneklerinden biri hepimize aşina.

 • Hollywood yıllar önce kendi iş kolunu “sinema için film yapmak” diye tanımlamıştı. Dünyada TV öne çıkmaya başlayınca, ciddi bir krize girdiler. (Benzer durum Türkiye’de, Yeşilçam’da da olmuştu.)
 • Bu krizi Hollywood (ve Yeşilçam) nasıl aştı biliyor musunuz? Yıllarca rakip olarak tanımladığı TV için film yaparak. Yani Hollywood (ve Yeşilçam) asıl işinin “eğlence üretmek” olduğunu anlayamamıştı. Öğrendikten sonra krizden kurtuldu.

Bazı sektörler, bazı şirketler, bazı kişiler kendilerinin temel faaliyetini yanlış tanımladıkları için krize girerler. Bu dar görüşlüğe, Pazarlama Miyopluğu adı veriliyor.

Gelecekte bir çok örnek vereceğim.

🙂

Pazarlama Miyopluğu konusunda güzel bir videoyu şuradan izleyebilirsiniz.

🙂

Etiketler: , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama

“Pazarlama Miyopluğu” yazısına şu ana kadar 7 yorum yapılmış:

 1. Hocam,
  Çok güzel bir yazı teşekkürler.

 2. Diğer örnekleri de bekliyoruz hocam.

 3. Bu yazıdaki diyagram web sitenizden maddi kazanç elde ederken kullanıcılarınızın servisinize sağlayacağı hem maddi hemde içerik yönündeki katkılarını geleneksel pazarlamanın ötesinde önemli bir internet pazarlama modeli olduğunu önümüze sunuyor.

 4. […] Sadece pazarlama konusunda miyop değiliz; insan sevgisi ve insani ilişkilerde de miyopuz. Gözümüzün önündeki gerçekleri, güzellikleri çoğu zaman göremiyoruz. Birlikte çalışmanın ne kadar eğlenceli ve kolay olduğunu görmemiz lazım. Bunun için gözlere lens değil, kulaklara küpe lazım. Bir de İstanbul’un kireçli sıradanlık sularından bozulmuş kalplere kireç çözücü… Share and Enjoy: […]

 5. Satış ve Pazarlama arasındaki farkları zaman zaman yazıyorum.

 6. Bir çok kavramı ve gerçek hayat uygulamalarını ders haline getirdik.

 7. Gazetelerin bugünkü krizinin nedeni Pazarlama Miyopluğu. Yani gazeteciliğin asıl işinin haber aracılığı ve buluşturma ortamı olduğunu bilmeyip, kendilerini basılı kağıt işinde zannetmeleri

Yorum Yazın