15 Aralık 2008 Pazartesi

Pazarlama planı

Yıllar önceden bir anı… Kurumsal İletişim’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Ermert, tüm pazarlama gruplarına sürekli olarak “pazarlama planlarınızı önceden gönderin” diye baskı yapıyordu.

Anneler gününe 15 gün kala, perakende ürünlerden birinin pazarlamasından sorumlu grup, Murat Ermert’e “biz yeterince hazırlanamadık” dedi.

Murat’ın yanıtı: “Mayıs ayının ikinci pazarı olduğunu bilmiyordunuz muhtemelen… Tabii, her sene değişik günlerde kutlanıyor da ondan… Zaten dünyada da yeni başlandı kutlanmaya… Hepi topu 100 yıl falan oldu. Acelemiz yok. Gelecek yüzyıl içinde hazırlanırsınız, inşallah…”

Pazarlama planının mantığı, “bu benim ne işime yarar, ben bundan kar edebilir miyim?” diye önceden düşünmeye dayalıdır.

 • Bu” dediğim bir tarih olabilir. Örneğin anneler günü, babalar günü, aşçılar günü, kanarya sevenler günü, Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün kuruluş yıldönümü, Birinci Geleneksel Pilav Günü…
 • Bu” dediğim bir etkinlik olabilir. Örneğin Sarı çizmeli Mehmet Ağa’nın şehrinize gelişi, Hüsmen Aga’nın oğlunun düğünü, Ayak bacak fabrikası’nın açılışı…

Önceden bildiğiniz her şey “bu” ve “plan” parantezine girebilir. Hemen “nasıl işe yarar duruma getiririm” diye düşünmelisiniz. Önceden dediysek, 4 – 5 ay öncesini söylüyoruz. Aksi takdirde… Yukarıda yazılı…

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama

“Pazarlama planı” yazısına şu ana kadar 8 yorum yapılmış:

 1. Aksi takdirde fircayi yeriz eger calisansak, eger sirket sahibiysek sanirim fircadan daha buyuk bir sorunla karsi karsiya kaliriz.

 2. Hocam konuyla alakası yok ama bir maruzatım var.
  Son zamanlarda sıkça konuşulan LONG TAİL kavramıyla ilgili bir araştırma yaptım fakat Türkçe kaynak az ve yetersiz.Bu kavramla ilgili örneklerin de olduğu bir yazı yazarsanız çok seviniriz.

 3. […] İş hayatımın bir çok noktasında, resmi uyarıların pek ciddiye alınmadığını gördüm. O zaman abartılı bir cümle, daha etkin oluyor. (Sonraki yazıda da bir örneği var) […]

 4. Bu Long Tail dediğimiz, bildiğimiz 80-20 kuralı ya da Pareto eğrisi değil mi? Ya da benim bilmediğim bir başka Long Tail mi var?

 5. Pazarlama planı yapabilmek için, iletişim entegrasyonu yapmak gerekir.

 6. Planlama konulu yazı dizisinin devamı

 7. Artık pazarlama planını bir ders kapsamı içinde sunmaya başladık.

 8. Yıllık Pazarlama Planı’nın bir örneği ve yöntemi bu yazıda

Yorum Yazın