10 Eylül 2009 Perşembe

Pazarlamacı / satışcı farkı…

Değerli takipçilerden bir arkadaş dün akşam e-posta göndermiş, sormuş.

“Bir pazarlamacı ile satış danışmanı arasındaki fark nedir?”

 • Gecenin bir vakti okudum. (24 saat ağlarda gibi görünsem de, gerek ağlara gerekse posta kutusuna sürekli bakmıyorum.)

Soruya dikkat. Pazarlamacı ile satıcı (veya satışcı) farkı değil. (Bu farktan birkaç kere bahsetmiştim. Aşağıda bir listesi var)

Bir pazarlamacı ile satış danışmanı arasındaki fark…

Soruya anladığım gibi yanıt vereceğim önce…

Satış danışmanı deyince aklıma, kendisi bir şeyler satan kişi gelmiyor. Danışman kelimesi olunca… Başkasına nasıl satacağını anlatan, fikir satan kişi geliyor.

Dedikodusunu da yapalım. Yazılım şirketinde yönetici bir arkadaş ile benim  CRM’i anlamayan CRM şirketleri yazımı tartıştık. “O gençlere yazılım uzmanı deyince, işe girmezler. Ama danışman deyince, ayakları yerden kesiliyor” diye anlattı.

Satış danışmanı unvanına da böyle bakıyorum. Pazarlamacı ile arasındaki ilk fark, danışman unvanı aldığı için ayaklarının yerden kesilmesidir.

😛

Gerçi şimdiye kadar bu konuda yazdıklarım var. (Yukarıda sözünü ettiğim liste…)

Ama burada bir de ciddi yanıt vereyim.

Pazarlama ile satış arasındaki farklardan biri de logonun büyüklüğüdür. Birileri “logoyu büyüt” diyorsa, satış yapıyordur.

😛

Etiketler: , , , ,

Kategori: pazarlama

“Pazarlamacı / satışcı farkı…” yazısına şu ana kadar 12 yorum yapılmış:

 1. Satışcılar kabiliyet sahibi özel insanlardır.Akademik eğitimini tamamlayarak yükseklisans yapan birisi pazarlama departmanlarında pazarlamacı olarak ya da pazarlama uzmanı olarak çalışabilir ancak satış yapmak herkese göre değildir.Yıldız satışcılar çok özel yaşar,gündüz insanlara bir şey satarken akşam viskisini yudumlayıp gökyüzüne bakan satışcılar Yıldız satışcılardır.
  Müşterinin kredi kartı numarasını alırken alınan tadı bir satışcıdan başka kimse daha iyi tadamaz ya itirazları karşılarinken müşterin ikna olması..
  Yıldızlar kaygan zeminlerde yetişir.

 2. Elbruz,
  İnsanın kendini motive etmesi iyi birşey. Bence de satışa devam etmelisin. 🙂

 3. Engin Tüzün :
  11 Eylül 2009
  2:26 pm

  Satışçı; oluşmuş talebi yönlendirerek, danışmanlık yaparak satışı gerçekleştirirken pazarlamacı, potansiyel talebi hazır talebe dönüştürerek satışı gerçekleştirir. Daha doğrusu bu şekilde bir izlenim almışımdır bu ünvanlardan.

 4. aslında aralarındaki en büyük fark satış danışmanları istedikleri her apartmana girebilirken pazarlamacıların bazılarına girememeleri. bi de marketingciler ve siaremciler varmış..
  🙂

 5. Hilal…
  Kısa kesmişsin… Bir yanda ürün geliştirmeciler, iletişimciler; diğer yanda plasiyerler de var…

 6. Pazarlamacılar ihtiyaçları saptar ve bu ihtiyaçların yoğunluğunu ölçer ve ortada kàrlı bir fırsat olup olmadığını belirlerler. Satışçılar ise ancak bir ürün imal edilip piyasaya sürüldükten sonra devreye girerler.

 7. Satış ve Pazarlama arasındaki farkları zaman zaman yazıyorum.

 8. Normal gelişimini tamamlamış (genel anlamda ) herkes pazarlamacı sıfatını alıp,olabilirken,her birey satşcı olamaz bu beklenemez..

 9. Satışçı olmak için okumaya bile gerek yokken, pazarlamacı olmak için strateji ve yönetim bilmek gerekir.

 10. Satış ve Pazarlama Arasındaki Farklar konusunda bir yazı

 11. Canan Demir Kurukaya :
  24 Eylül 2013
  3:12 pm

  Ağzı laf yapan herkesin satışçı olabileceği gibi bir teori atmak istemiyorum fakat; genellikle herhangi bir işin ucundan tutamayanlar satışa yönleniyor ve ne projenin öncesinde ne sonrasında ne stratejisinde ne planlamasında yer almadıkları için; sadece satışın gerçekleştiği anı yaşadıkları için şirketin en önemli insanları zannederler kendilerini.Arkadaki büyük işleri algılayamaz vede gerçekleri göremezler. Ha birde satarlarsa satışcı sattı satamazlarsa pazarlama destek olmadı olur 🙂

 12. Pazarlama satıştan önce başlar ve satıştan sonra da devam eder.

Yorum Yazın