4 Ekim 2013 Cuma

Samsung pilleri

2011 yılının son günlerinde Blackberry telefonum ihtiyaçlarıma yanıt vermez duruma gelmişti. Tam o sırada sözleşmesi de bitti (hatırladığım kadarıyla). Yılbaşından bir – iki hafta önce Samsung GT – N7000 satın aldım.

Uzun süre çok memnun olarak kullandım. Birçok iş adamını da Samsung almaya ikna ettim.

Yurt dışına gittiğimde sim kartı çıkartıp eski Blackberry’ye takıyorum. Mesaj iletişimi anlaşmam olmadığı için Blackberry’yi sadece telefon olarak kullanıyorum.  Wireless internet olan bir mekanda ise, Samsung GT – N7000‘i (sim kartsız) açıyorum. Gerekli işlemleri yapıyorum. Küçük çapta bir tablet taşıyor gibiyim.

2013 yılının başlarında Samsung GT – N7000 telefonum garip davranışlar göstermeye başladı. En çok da pili aniden sıfırlanıyordu. Birden iletişimsiz kalmaya başladım. Ev-ofis çalışırken müşteri telefonuna yanıt verememek gibi kötü durumlar yaşadım.

Bana bu cihazı öneren arkadaşımla karşılaştığımızda şikayetlerimi anlattım ve “Şunu al, istersen çöpe at. Bıktım” diye verdim.

Telefonun arkasını açtı, pilini çıkardı. “Bu pil şişmiş” müjdesini verdi.

Şişen pil nasıl oluyor diye merak ettiyseniz:

samsungPil-1

Yukarıda 2 adet orijinal Samsung pili görüyorsunuz. Soldakinin kalınlığı, üstten bakınca bile farkediliyor.

Bu pillere yandan bakınca

samsungPil-3

soldakinin neredeyse 2 katı kalınlığa ulaştığını görüyorsunuz. Dolma misali…

Daha 1.5 yıl dolarken cihazın paketinden çıkan orijinal Samsung GT – N7000 pilinin durumu böyle.

Orijinal Samsung GT – N7000 pili bulmak epey zamanımı aldı. 11 dükkandan birinde Çin malı kopyası vardı, diğerlerinden HAYIR yanıtını aldım. Neyseki 12’inci dükkanda vardı ve 170 TL ödeyerek satın aldım.

🙁

Yukarıda anlattığım gibi, genelde Samsung GT – N7000‘den memnunum.

 • Mesaj ekinde gelen dosyaları rahatça okuyabildiğim için Blackberry’yi hiç aramıyorum.
 • Yurtdışına gittiğimde yine sim kartı çıkartıp tablet gibi kullanacağım.
 • Hatta bu resimleri de yine o cihazla çektim.

Ama pil daha da şişip patlarsa, kimseye zarar vermesin diye bir kutuya koydum.

İsteyen Samsung yetkilisine gönderebilirim.

😉

EKLEME: Yeni aldığım pil, daha bir yılı dolmadan şişti.

🙁

Etiketler: , , ,

Kategori: pazarlama

“Samsung pilleri” yazısına şu ana kadar 7 yorum yapılmış:

 1. Nevzat Akkaya :
  4 Ekim 2013
  11:13 am

  Aynı durum benim de başıma geldi. 2 yılı doldurmadan orjinal pil aynı sendromları gösterdi, ekranda titremeler, aniden şarjın sıfırlanması. İnternetten (güya orjinal Samsung )yeni batarya aldım, aynı sendromlar onda da var. Maalesef internette bu konuyla ilgili çok vaka var. Note’un ya bataryalarında, ya da donanımında bir problem var gibi görünüyor, resmen hatalı üretim gibiler. Benim de Samsung’a güvenim sarsıldı.

 2. Tolga Turgay :
  4 Ekim 2013
  3:46 pm

  Ben de aynı sorunu yaklaşık bir yıl önce yaşadım. Şişmiş orjinal pil hala bende. Bu arada ben yan sanayi pil aldım. Bir yılı aşkın süredir mutlu mesut kullanıyorum.

 3. Aynı cihazı kullanıyorum. Aynı şikayetler bende de 1 ay önce oldu. Fotoğrafta ki gibi pilim şişti. Kadıköy’de ki Samsung yetkili servisi pile 79 TL dedi ve sadece 6 ay garanti verebiliyoruz dedi. Daha sonra neden 6 ay garanti olduğunu araştırdım. Doğbank’a gittim ve birçok kişiyle konuştum. Pillerin her elektronik cihazda olduğu gibi bir ömürleri var ve yaklaşık 500 şarj etme gibi bir hakkı varmış. Bu tip cihazların günde 2 kere şarj edilebileceğini öngörüyorlar. Bu da yılda 720 eder. 1 yıl garanti olmamasının sebebini buna bağladılar. Ben de gittim en uygun pillerden birini aldım. Şebekede ki dalgalanmalar yüzünden özellikle cep telefonunuzu gece şarj etmeyin diyorlar.

 4. Sayın hocam,
  Akıllı telefonlarla ilgili birşeyler yazmışsanız altına aklıma gelen bişeyler yazarım niyetiyle açtım sayfayı,konu akıllı telefon ama içerik farklı yine de niyetimi bozmayıp buraya yorumu yazacağım.
  Bazen dostlarımızı veya aileden akrabadan birilerini uzun zaman ihmal etmiş oluyoruz.GSM firmaları özellikle telefon rehberini sınıflandırmış ve paylaşmış kişilere böyle hatırlatmalar yaptırarak hem çağrı yaptırıp para kazanabilir hem de bizi de “gerçek sosyal ağımızla” barışık tutar diye düşündüm. Bu tür bir hizmet veren var mı bilmiyorum ama benim gibi unutkanlara iyi bir bonus olurdu.İş küçük bir yazılıma bakar çok da zor değil aslında…

 5. merhaba. bende 4 orijinal + 1 yan sanayi olmak üzere 5 adet note pili var. harici şarj cihazı ile doldurup biten pille değiştirerek kullanıyorum. yani daha az şarj/deşarj döngüsüne maruz kalacaklardı güya… ancak telefonla birlikte gelen pil şişti ve bir süre sonra şarj tutmaz oldu, attım. henüz şişmemiş olsalar da diğerleri de çok geçmeden ömürlerini tüketmeye yaklaştıklarının sinyalini veriyorlar. özellikle enerji düzeyleri %30 ların altına indiğinde ekranda titremeler oluyorsa, telefon kapanıp açılıyorsa artık pil yavaş yavaş ömrünü tamamlamaya yakınlamıştır. maalesef hiçbiri ilk zamanlardaki performansıda değil. özetle, 18 ayını doldurmuş bütün piller bu kaderi paylaşmaya yaklaşmıştır. pilleri eriten yalnızca şarj/deşarj döngüsü değil… yalnız siz pil için çok fahiş bir ücret ödemişsiniz. 50-60 liraya bulunabiliyor orijinal piller. ebay’de koreli satıcılardan da 20-25$ civarına alınabilir.

 6. Pil şişer, orjinal olmayan şarj aletleriyle (araba da şarj dahil) şarj ederseniz 1 yıldan kısa sürede ömrü de biter.
  Ama genel olarak “iPhone kullanın” 🙂

 7. Mert,

  Sadece orijinal şarj cihazı kullanıyorum.

Yorum Yazın