29 Aralık 2012 Cumartesi

Taşlar Yerinden Oynarken

Fatoş Karahasan uzun süredir bu kitap üzerinde çalışıyordu. Kendisiyle zaman zaman konuşurduk ama, hem öğretim üyesi, hem de pazarlama ustası olan Fatoş Karahasan’ın dijital pazarlamanın çeşitli konularına nasıl baktığını merak da ediyordum. Nihayet, 2012 bitmeden kitaba kavuştuk.

Taşlar Yerinden Oynarken, dijital pazarlamanın tematik ansiklopedisi gibi yazılmış. Tematik derken, ansiklopedilerin çoğu gibi kelime veya kavramlar üzerine inşa edilmemiş. Konular açıklanmış.

Pazarlamanın hemen her konusu, geleneksel kökenlerinden başlanıp ele alınmış. Bugüne gelene kadar geçirdiği aşamalar, bu aşamalara neden olan değişiklikler, bunlardan ötürü değişen veya yeni oluşmaya başlayan kurallar, değişime karşı koyanların bakış açıları anlatılmış. Geleceğe ilişkin olası sonuçlar da tartışılmış.

Kolay anlaşılır duruma getirmek için maddeler şeklinde yazılmış. Mutlaka yapılması ve kesinlikle uzak durulması gerekenler de listelenmiş. 

Pazarlamanın bugüne gelmesine neden olan onlarca önemli kitabın özünü yazmış, anlamlı özetlerini vermiş. Öylesine ki, bazılarını okumanıza gerek bile kalmamış. Kitapta özetlenmişi var!

Her bölümün sonunda sektörün ve iş dünyasının pek çok tanınmış ismi de yazılarıyla katkıda bulunmuş.

Ahmet Pura, Alemşah Öztürk, Ali Levent Orhun, Bülent Hiçsönmez, Emre Sayın, Erkan Akdemir, Faruk Eczacıbaşı, Gökhan Öğüt, Gürkan Coşkuner, İzzet Karaca, Karpat Polat, Rima Erdemir, Serdar Erener, Serhat Akkılıç, Serhat Gürcü, Suat Özyaprak, Tahsin Yılmaz, Tamer Özmen, Tolga Tatari, Tuna Tiryakioğlu, Uğurcan Ataoğlu ve Yüce Zerey dijital alana bakış açılarını, saptamalarını ve öngörülerini aktarmışlar. Ben de bloglara ilişkin bazı saptamalarımı yazmıştım.

Kitabın tanıtım videosuna da gözatabilirsiniz.

Okurken, bazı yerlerde kısa bahsedildiğini, aslında tek bir satır için bir-iki paragraf (veya blog yazısı) gerektiğini düşündüm. Sayılı bazı noktalarda ise farklı fikirde idim, “Fatoş Karahasan ile bunu tartışmalıyım” diye karar verdim.

Bu kitap  bir ansiklopedi. Türkiye’nin dijital pazarlama dünyası için önemli bir rehber. Bir kere bakıp sonra rafa kaldıracağınız bir kitap değil.

Geleneksel veya dijital farketmeksizin ister marka temsilcisi, ister ajans çalışanı olsun pazarlamayla ilgilenen herkes önce baştan sona okumalı. Sonra da, ihtiyaç anında yeniden göz atmak için hep el altında bulundurmalı.

 

Etiketler: , , , ,

Kategori: pazarlama

Yorum Yazın