12 Ekim 2011 Çarşamba

Tez konusu

Son dönemlerde şöyle mesajlar almaya başladım.

Uğur Hocam,

Ben Bilmemne Üniversitesi ŞuVeyaBu Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisiyim.

Blogunuzu büyük  ilgiyle takip ediyor, paylaşımlarınızdan kendimce faydalanmaya çalışıyorum.

Pazarlama ile yakından ilgileniyorum. Bu sene, hem ŞuVeyaBu alanında, hem de konusu pazarlama olan bir bitirme tezi  hazırlayıp bu alandaki bilgi ve birikimi artırmak düşüncesindeyim.

Güncel, klişe olmayan, yeni tartışılmaya başlanmış veya henüz tartışılmamış olup gelecekte bi iş fikri, modeli olarak kurgulanabilecek  pazarlama konularından bana birkaç tanesini önerirseniz veya bir fikir sunarsanız çok sevinirim.

😛

Daha sonra mesaj gönderecek arkadaşlar, isterlerse yukarıdaki mesaj örneğini kopyala-yapıştır yaparak zahmetten kurtulabilirler.

 • Yukarıdaki örnek, birçok mesajın çeşitli bölümlerinden üretilmiştir. Beni veya bloglarımı öven kısımlar özellikle kısa tutulmuştur. İsteyen arkadaşlar, yaratıcılıklarının elverdiği ölçüde abartabilirler. 🙂

😉

Gelelim işin diğer cephesine…

Bizzat kendi öğrencilerimle Bitirme Tezi hazırlarken bile (şuradan okuyabileceğiniz) ağır şartlarım var. Pek taviz vermiyorum. Son aşamada “Hocam, yeter… okulu bırakmak zorunda kalıyorum!” diyen öğrenciler oluyor.

Tezlerini bitirenlerin sonuçlarına baktığımda, iyi yaptığımı düşünüyorum. Aşağıda bir kısmının listesi var.

Ahmet Naci NARŞAP, “Customet Experience Management – Internet Banking Case in Turkey”, 2008

Canan ULUŞAHİN, “Single customer view screen design in B2B. Enthone Turkey Case”,  2009,

Hilal CURA, “Building a CRM model for making the right offers to the right customers in sports retailing: A Case Study of Intersport Turkey”, 2009.

Işık AYDIN. “Banka çağrı merkezi ekranlarının müşteri odaklı duruma getirilmesi”, 2009 (bir kısmı şurada)

Ahmet Numan CEBECİ, “Customer Lifetime Value Calculation for best path determination”, 2009,

Ercan OĞUL, “Behavioral segmentation in Affluent Banking”, 2010.

Ahmet SUBAŞI, “Business Horizons of Semantic Technologies: Applications in CRM, E-commerce and Social Media”, 2011

 • Sadece bu kadar değil. Şirketler özelinde geliştirilmiş önerileri içeren bazı tezleri yukarı listeye almadım.

Hepsiyle gurur duyuyorum.

😀

Hariçten katkıda bulunduğum tezler de oldu. Özellikle Erdem Özşen ile birlikte epey zaman geçirdik.

yazılarına kaynak olan bir tez hazırladı.

😀

Eğer ilk aşamada, daha önceki şu yazıya dair bağlantı göndermemişsem, benim yanıtım şöyle oluyor (şu andan itibaren yeniden yazmamak, sadece bu yazıyı referans vermek için yazıyorum)

Merhaba,

Blogumu takip ettiğin için teşekkürler. Aslında 2 tane olduğu için bloglarımı demek daha doğru olurdu. Muhtemelen Türkiye’nin en kapsamlı CRM içeriğini bulunduran www.uzaktanCRMegitimi.com dan haberin yok.  🙁

Ancak benim bakış açıma göre, şurada (2’inci maddede) dediğim gibi bir tez konusu saptamak,  üzerine tam uyacak bir elbise almak gibi birşey. Tamamen kişiye özel, tamamen becerilere, niyete, çabaya bağlı… Eğer birinin Facebook’ta bulunan kişisel bilgilerine bakarak yapılabilseydi, ben de hemen birkaç tane önerebilirdim. Lakin olamıyor işte…

Özetle, uzaktan yazışarak “Güncel, klişe olmayan, yeni tartışılmaya başlanmış veya henüz tartışılmamış olup gelecekte bi iş fikri, modeli olarak kurgulanabilecek  pazarlama konusu” önerisi yapabileceğimi sanmıyorum.

Sevgiler,

😉

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: pazarlama

“Tez konusu” yazısına şu ana kadar 10 yorum yapılmış:

 1. Arif olan anlar 🙂

 2. Canan Onat :
  12 Ekim 2011
  12:35 pm

  E severiz biz milletçe kestirmeciliği hocam! Uzun uzun uğraşıp ilginç bir tez konusu bulmak için çırpınmak yerine üstada sorarım olur biter.

  Belki biraz ağır oldu ama bu genelde böyle maalesef. Eminim ben de bazı konularda kestirmeciliğe kaçıyorumdur. Hatta kaçıyorum da yani…

  Bugün yönetici bir arkadaşıma “haydi gel yemeğe dışarı gidelim” dedim. Bunalmıştım. Sohbet esnasında bana dedi ki: “İşin ucundan tutayım, yoğunluk var destek olayım dediğim anda çalışanlar o işi üstüme bırakıveriyorlar. Öyle de ustaca yapıyorlar ki bunu konuya uyanmam zaman aldı”. Kendisi aramıza kısa bir süre önce katıldı da:) Bir sefer aynı ekipten birine ben “bu tür yazıları şirket dışına böyle göndermeyelim, yanlış anlaşılabilir” dediğimde, karşımdaki de ” o zaman ben mailleri bundan sonra size göndereyim, siz okuyun, forward edin” deyince bir anda kendimi tutamayıp, “ben sizin mail göndericibaşınız mıyım? Yok artık! Mantığınızın süzgecini kullanıverin!” diye adetim olmadığı halde bir astıma sert çıkışmıştım.

  Ama yanlış anlaşılmasın tüm bu uyanıklık aslında enerji tasarrufu için:) Yok kötü bir niyet yani…

 3. Ugur Hocam, tez konusu istemesek ama illada sizden bir ricamiz olsa?
  Acikcasi ben uzun zamandir sormayi dusunuyordum, Ugur Ozmen kendi alaninda veya “Business” kitaplarindan neleri okur, neleri begenir?
  Bununla ilgili bir yaziniz varsa beni oraya yonlendirirseniz sevinirim, buyuk ihtimalle gozumden kacmistir. Yoksa da bu konuyla ilgili bir yazi rica etsek cok sey istemis olmayiz umarim.

 4. Blogunuzu uzun süredir takip ediyorum. Muhteşem bir arşiviniz var. Tamam öyle övgülere falan girmeyeceğim. Ama sizin öğrencilerinizden biri değilim, sadece bir firmanın satış departmanında çalışanım.Ama fikirleriniz ve düşünceleriniz sayesinde 2-3 sene önce oluşturduğumuz CRM’in şu an geldiği noktaya ben bile şaşırıyorum. Bunda da payınız çok fazla. Öncelikle teşekkür ediyorum. Hep satış satış diyoruz ya. Bazen öyle ilginç şeylerle karşılaşıyorsunuz ki… Bir çocuk bile size ders verebilir..Bazen de hiç bir eğitim size hiçbir şey katmaz.
  Bugün vermiş olduğum Temel Satış eğitiminde kızımın geçen yıl bana yazmış olduğu mektubu, katılımcılarla paylaştım. Müthiş ilgi gördü. Sizinle de paylaşmak istedim. Buyrun efendim;
  http://sadberk.blogspot.com/2010/03/sandiktakkiler-3-kubranin-mektubu.html?spref=fb

 5. Tuncel Ergün,

  CRM projenizin geldiği güzel noktada payım olduğunu söylemeniz benim için çok gurur verici. Çok teşekkür ederim.

  Kızınızın mektubunu ben de çok beğendim. Friendfeed’den paylaştım. http://ff.im/MOk2C

  Sevgilerimle

 6. Mert,

  Bununla ilgili bir yazı, son zamanlarda kitap okumayı oldukça azalttığım için, bir “itiraf” yazısı olur ancak. Ama bu konuda birşeyler yazayım.

  Kendimi de motive etmiş olurum.

 7. Hüseyin POLAT :
  31 Ekim 2014
  2:53 am

  sosyolojiye yönelik bir tez konusu önerebilir misiniz

 8. Keşke yukarıdaki yazıyı sonuna kadar okusaydınız.

 9. Ali KESKİNER :
  14 Temmuz 2015
  3:13 pm

  Hocam iyi günler Ağaç ileri endüstri teknolojisi y.l. öğrencisiyim bu yıl tez aşamasındayım fakat henüz tez konusu bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

 10. Yukarıdaki yazıyı sonuna kadar okudun mu? Önce okumayı öğrenmeyi öneririm.

  Yok eğer niyetin şaka yapmaksa… Hiç de eğlenemedim.

Yorum Yazın