5 Aralık 2014 Cuma

Vitringez’in Ortaya Çıkışı

Dün Trendwalkers vardı.

Trendwalkers-2041204

Uzunca bir aradan sonra bir masa etrafında tekrar buluştuk. Hasret giderip güncellendik. Toplantıdan sonra Natali Yeşilbahar ile Vitringez.com’u konuştuk. Çoktandır merak ettiğim “ihtiyaçtan fikire yönelme, dikey site kavramı,  iş ortağı seçimi” gibi bazı soruları sordum.

Sohbetimizi bir röportaj gibi sunuyorum. (Koyu renkliler benim sorularım. Mavi renkliler Natali’nin yanıtları.)

Başarıyla uygulanan fikirlerin, bir ihtiyacın sonucu olduğunu düşünürüm.  Vitringez’i ortaya çıkaran fikir, nasıl bir ihtiyacın sonucu. Internet kullanıcılarında nasıl bir ihtiyacın olduğunu gözlemledin?

Uzun süredir tüm ihtiyaçlarımı online alışverişle karşılıyorum. Vitringez.com’u kurmadan önce ihtiyacım olan bir ürünü satın alabilmek için pek çok internet sitesini tek tek gezmek zorunda kaldım ve bu işin nasıl daha kolay yapılabileceğini düşünmeye başladım. Online alışveriş için internette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir sistem olmalıydı.

Vitringez-01

Buradan hareketle 16 yıllık IT ve e-ticaret deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile birlikte “online alışveriş yapan diğer insanların da böyle bir ihtiyacı var mı?” diye detaylı bir araştırma yaptık, sonuçları analiz ettik. Hem e-ticaret siteleri hem de buralardan alışveriş yapanlar için önemli bir eksik olduğunu gördük ve Türkiye’nin Alışveriş ve Moda Arama Motoru Vitringez.com’u hayata geçirdik.

Fikrin hayata geçişine kadar, seni en çok zorlayan aşamalar hangileriydi?

Vitringez.com’un işleyen ve sürekli gelişen bir platform olabilmesi için,  ortağım Önder Göğebakan ile  vizyon sahibi, işinde uzman iletişimciler ve mühendislerden oluşan, işe gerçekten  inanan tutkulu bir ekip oluşturduk.  Ekibimizden ve fikrimizden aldığımız güçle her zaman dejavantajları avantaja çevirdik.

Üst düzey satış ve iş geliştirme pozisyonlarında görev aldığım Groupon, XING, Blackberry gibi yenilikçi kurumlarda kazandığım tecrübelerim, aynı şekilde ortağım Önder Göğebakan’nın IT alanında başarılı bir geçmişe sahip olması, ikimizin de sektörde tanınırlılığı ve güvenirliliği Vitringez.com’un kısa süre içerisinde  daha hızlı gelişmesine yardımcı oldu.

Daha 2 sene önce, internet yatırımcılarının bolca bulunduğu toplantılarda “Artık dikey siteler iş yapamaz” deniyordu. Bu iddiaya ben de inanmamıştım. E-ticaret’in bin türlü halinden sadece bir tanesine odaklananların kısa vadeli öngörüsü olarak niteliyordum. Vitringez.com ile aksini ispatladın. Sence onların yanılma nedenleri veya senin farklı yaptıkların nelerdir?

İyi ki onlara katılmamışım .İnsanların ve firmaların ihtiyaçlarını, taleplerini incelemek onu görebilmek çok önemli. Kendi ihtiyacım sonucu oluşan bu fikre, online alışveriş yapanların ve firmaların gerçekten ihtiyacı var mı?  diye aylar süren detaylı araştırmalar yaptık, sonuçları analiz ettik. Hem e-ticaret siteleri hem de buralardan alışveriş yapanlar için önemli bir eksik olduğunu gördük.

Buradan hareketle e-ticaret siteleri ile e-ticaret kullanıcılarını bir araya getiren; kullanıcıların aradıkları ürünlere tek tıkla ve en kısa sürede ulaşmalarını, marka ve e-ticaret sitelerinin verimli ürün tanıtımlarına olanak sağlayan bir sistem yarattık.

Vitringez-03

Bu sistem ile kullanıcıların, internette çok zaman kaybetmeden marka, renk, model ve fiyat filtreleriyle tarzlarına ve bütçelerine en uygun doğru ürüne kolayca ulaşmalarına yardımcı olurken, büyük markaların yanı sıra, küçük işletmelerin ve tasarımcıların da tanınırlığını arttırmaya, sosyal medyada güçlenmelerine ve sitelerindeki trafik akışının doğru şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz. İşbirliği yaptığımız markaların web sitelerine tamamen satın alım odaklı, hedeflenmiş ve bilinçli kullanıcılar gönderiyoruz.  Birbirlerine ihtiyaç duyan iki tarafı da tek bir platformda bir araya getiriyoruz.

Kullanıcılarımızın özellikle ihtiyaç duyduğu ve araştırmalarımıza dayanarak geliştirdiğimiz; seçilen marka ve ürünlerin indirimlerinin takip edilmesine olanak sağlayan İndirim Alarmı; sevilen markaların ve tasarımcıların ürünlerinden herkesten önce haber almalarına yardımcı olan Moda Alarmı gibi uygulamalarımız oldukça şaşırtan ve ilgilerini çeken özelliklerimiz arasında yer alıyor.

Diğer yandan sitemizde yer alan markaların Vitringez.com’a özel olarak sundukları “Kuponlar” da en çok ilgi gören, kullanıcılarımızı en çok memnun eden ve ziyaretin alışverişe dönüşmesini sağlayan farklılıklarımızdan. Yani kullanıcılarımız satın almak istedikleri ürünü alacakları e-ticaret sitelerine bizim üzerimizden giderlerse; istedikleri ürünleri daha da indirimli satın alma imkânı buluyorlar.

İşiniz neredeyse tümden firmaların sizinle çalışma isteğine bağlı. Firmalar neden sizi tercih etmeli? Vitringez firmalara nasıl bir fayda sağlıyor?

Vitringez.com’un pazarlama ve satış stratejisi planlamasıyla; büyük markaların yanı sıra, küçük işletmelerin ve tasarımcıların da tanınırlığını arttırmaya, sosyal medyada güçlenmelerine ve sitelerindeki trafik akışının doğru şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz. İşbirliği yaptığımız markaların web sitelerine tamamen satın alım odaklı, hedeflenmiş ve bilinçli kullanıcılar gönderiyoruz

Vitringez-01-a

Tüm bunların yanı sıra Vitringez Blog için hazırlanan içeriklerle, Vitringez.com’da yer alan yüzbinlerce ürün ve kategori ile ilgili yönlendirmeler sağlıyoruz. Paylaştığımız içerikler ile e-ticaret sitelerini yeni kullanıcılarla ve doğru hedef kitleyle buluşturmaya çalışıyoruz.

Ziyaretçi sayısı ve sitede kalma süresi gibi objektif verilerin ışığında; işbirliği yaptığımız markalar, kendilerine bugüne kadar yönlendirdiğimiz trafikten oldukça memnunlar.

Kullanıcılar Vitringez’den nasıl yararlanıyor? Diğer e-ticaret sitelerinden farklılaşan kullanıcılara özel uygulamalarınız var mı?

Vitringez.com’a girenler hem arama kutucuğundan, hem de kategoriler üzerinden tarzları için aradıkları her şeye tek tıkla ulaşabiliyor. Ayrıca marka, renk, model ve fiyat filtreleriyle en doğru ürüne kolayca ulaşabiliyor, beğendikleri ürünleri listeleyip favorilerine ekleyebiliyorlar.

Örneğin Vitringez.com arama kutusunda “siyah çanta” arayan bir kullanıcımız, Vitringez.com’da yer alan tüm siyah çantaların listelendiği bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu sayfadaki yüzlerce siyah çanta içerisinden zevkine ve bütçesine uygun olanı seçtikten sonra satın alma aşamasında o çantanın satıldığı e-ticaret sitesine yönlendiriliyor.

Vitringez-02-b

“Moda Alarmı” ve “İndirim Alarmı”  kullanıcılarımızın en çok sevdiği uygulamalarımızdan. İndirim Alarmı ile kullanıcılarımız seçtikleri ürünlerin indirimlerini takip ederken, Moda Alarmı ile en sevdikleri markaların ve tasarımcıların yeni ürünlerinden herkesten önce haberdar olabiliyorlar. Diğer yandan sitemizde yer alan markaların Vitringez.com’a özel olarak sundukları “Kuponlar” ile deneyimlerini avantajlı bir alışverişe dönüştürebiliyorlar.

Sohbetimiz bitmedi.

🙂

Girişimciler için önemli olacak bazı ipuçlarını yarın yayınlayacağım.

.

Etiketler: , , , ,

Kategori: pazarlama

“Vitringez’in Ortaya Çıkışı” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Merhabalar Uğur Hocam ve (potansiyel olarak) Natali,

  Anladığım kadarıyla, vitringez.com daha çok ne aradığını bilmeyenlere; yani karar aşamasından önceki analiz ve karşılaştırma kısmında destek olmayı seçen bir site. Ama aslına bakarsanız. burda dikkatli olmak gerekir. çünkü karşılaştırılan ürünler birbiriyle rakip bile olamayacak ürünler olabilir. Burada daha detaylı filtremeyle destekleyebilmek, satın alma kararı verdirebilmek için kritik. Deri etek ama (deri mini mi, yırtmaçlı mı, sentetik deri mi vs..). Bunu filtreyebilmek önemli. Gördüğüm kadarıyla henüz detaylı filtreme seçeneği henüz yok. Zira ha başka sitede vakit kaybetmişim, ha burda.. Pek de önemi olmayabilir kullanıcı açısından.

  Satın alma karar sürecinde, karar aşamasına gelmemiş tüketiciye mal satabilmek daha mı kolaydır, daha mı zordur bilemem. Ancak genel fiyat esnekliği çok yüksek olan Çek Cumhuriyeti’nde çalışan bir modelden bahsedeyim. Site: heureka.cz (Yalnızca Çekçe)
  Bu site, kararını vermiş ve karar verdiği ürünü en ucuz nerden temin edeceğini gösteren bir site. Siz biliyorsunuz ki iPhone 6 alacaksınız, en ucuz nerde bulurum diye tüm mağazaları tarayabiliyorsunuz. Belki vitringez.com’un modeline ek olabilir. heurekaç.cz Çek Cumhuriyeti’nde en çok zyaret edilen 10. site.(Hatta google.cz ile google.com’u birleştirirsek, 9.sırada)

  Son olarak, ola ki, fikir öldüren adam 2’yi çekerlerse burdayım.
  Sevgiler,
  Mali

 2. Sohbetimizin başında Natali’ye yönelttiğim “Böyle bir ihtiyaç var mı?” sorusu bir girişim için önemlidir. Kendi ihtiyacını herkesin sorunu zannedenler yanılır.

  😉

  Ayrıntısı bu yazıda

 3. EBRU ERDEM :
  7 Aralık 2014
  1:47 am

  Natali hanım,
  Vitringez zekice düşünülmüş ilham verici bir girişim, tekrar sizi kutlarım. Tesbit ve görüşlerim ise konunun uzmanı olmadan kullanıcı safiyetidir.
  Yukarıdaki yorumu görmeden önce kategorilerin detaylandırılması” derken tam da bunu söylemek istemiştim.. Mesela tam olarak nasıl bir ısıtıcı alacağıma henüz karar vermeden evim için bir ısıtıcı aradım ama bunu ev kategorisi içinde bulamadım ofis kategorisi içinde ısıtma soğutma olarak buldum.(Fanlı,seramik fanlı, ufo,klima, ayaklı vb arama ayrımları olsa kısa sürede sonuca ulaşılabilir). Daha sonra ise ne istediğini tam bilen biri olarak seramik fanlı bir ısıtıcı aradım ve ne aradığımı çok iyi bildiğim için ara kelimelerini bu şekilde girerek sonuca ulaştım. Ama yönlendirildiğim mağazada tükendiğini gördüm.
  En başta tükenenleri gösterme filtresi olabilir miydi? Ya da alarm hizmetiniz ile “aradığınız ürün ….mağaza, alışveriş sitesinde stoğa girmiştir” mesajı verilmesi mümkün olur muydu?
  Aynı şekilde ortopedik terlik arayışım oldu ve bunun için Kadın-Ayakkabı kategorisine girdim. Ayakkabı- alt başlığında Terlik-plaj terliği, günlük terlik ev terliği yer alıyordu. Ancak ortopedik terlik göremedim oysa bu da bir ihtiyaç ve aranabilir. Olsaydı bunu da tam ortopedik, yarı ortopedik ayrımlı olarak görmek isterdim .Arama kelimelerimi ortopedik terlik olarak yaptığımda sadece MPT marka tek bir ürün geldi. Tıpkı ısıtıcı gibi ne aradığımı çok iyi biliyordum Birkenstock 36 numara terlik .Arama kelimelerimi bu şekilde yazdım ve bir dolu seçenek geldi yönlendirildiğim sitede ürün var ancak 36 numara tükenmişti. Numara, beden, tükenenleri gizle filtresi burada da yararlı olabilir mi ? Bu arada görüşüm terlik ayakkabıdan farklı bir giyim aracı ve başlı başına alt türleri var. Mesela ev terliği panduf kışın çok popüler oldu ve bilenler internet sitelerinde arama yaparken bu şekilde arıyorlar terlik alt seçeneği olarak eklenebilir.

  sevgi ve saygılarımla

 4. Herşey gayet iyi planlanmış ve işlerken ev,ofis kategorilerini neden açtıklatını merak etmiyorum. Merak ettiğim moda arama motorunda ne işleri var bu kategorilerin. O noktada amaç dışına çıkıldığını düşünüyorum.

Yorum Yazın