21 Ekim 2010 Perşembe

Volkan Kırtok

Eşim Şule Özmen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde e-Ticaret dersi veriyor. Başarılı internet girişimcilerini  konuşmacı olarak çağırıyor.  Bir de e-Ticaret kitabı var.

 • Şule “e-Ticareti bu girişimcilerden öğrendiğini, onların deneyimlerini kitabında yazdığını” saklamıyor. İşin güzel tarafı, bazı girişimciler de “keşke bu kitabı daha önce okusaydım, yaptığım tüm hataların orada yazıldığını gördüm. En az 2 yıl kazanırdım” diye yorumlar yapıyor.

Şule’nin dün akşamki konuğu Volkan Kırtok idi. Sınıfları birleştirdik. CRM dersinin öğrencileri de Volkan’ı dinledi.

😀

Internet’te pazarlama henüz okulların programlarına girmiş değiş. Oysa şimdilerde öğrencimiz olanlar, internet’te pazarlama ile yaşayacak. Bu açığı elimden geldiğince gidermeye çalışırım.

 • 2 yıl önce Yüce Zerey’in dersine konuşmacı olarak Alemşah Öztürk gelmişti. Sınıfı oraya aktardım. “CRM ile doğrudan ilgili olmayabilir. Yine de gelecekte içinde olacağınız ortamın önemli aktörlerini dinleme fırsatını kaçırmayın” dedim. Alemşah’ı dinlediler.

Aradan geçen bunca zamandan sonra “o günü unutmadım” diyen birçok öğrencim oldu. İçlerinden biri kariyer çizgisini değiştirdi. Şimdi bir e-Ticaret şirketinde Pazarlama Müdürü.

Dün de aynı nedenle sınıfları birleştirdik. Dinleyiciler sadece öğrencilerimiz değildi. Internet girişimcisi adaylarından bazıları da bize katıldı. Tanıdıklarımdan Afşin Avcı, 2 arkadaşı ile oradaydı.

🙂

Volkan, ilk defa ticari kaygı taşımayan bir sunum yapıyordu ve  ilk defa Türkçe sunum yapıyordu.  ABD’de ağabeyi Ahmet Kırtok ile birlikte çalışırken firmalara sunum yapmaya alışkın olmasına rağmen, ilk dakikalarda heyecanlandı.

Türkiye’de iyice sakız olmamış çeşitli konulardan bahsetti. Affiliate marketing, performance marketing, information product girişimlerinin başarılı örneklerini sıraladı.

Kendi tutkusunun, en iyi bildiği konunun peşinden giderek çok başarılı olanları anlattı. (Bir örneği Ferrari Market Letter. İçerik üretme konusunda uyarılarımın haklı olduğunu duymak keyifliydi.)

Sadece yurtdışı uygulamalar değil; hem kendi yaptıkları işlerden, hem de Türkiye’den örnekler verdi.

Dersin nasıl bittiğini anlamadık. Saati gelmiş olmasına rağmen, yangından kaçar gibi gitmedi öğrenciler.

😀

Diyorum ki:

İnternet’ten para kazanma konusunda, dar alanda kısa paslaşmalar ile sınırlı kalmayın. Ahmet Kırtok ve Volkan Kırtok, ufkunuzu açacak konuların üzerinde duruyorlar. Ben her ikisinden de çok şey öğreniyorum. Size de öneririm.

😀

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, pazarlama

“Volkan Kırtok” yazısına şu ana kadar 8 yorum yapılmış:

 1. Değerli Uğur hocam, babam da yıllarca farklı sektörlerden başarılı kişileri davet etmişti derslerine, emin olun yıllar sonra, hala eski öğrencileri bir davetliyi dinledikten sonra nasıl hayatlarının değiştiğini anlatırlar.

  Türkiye’de eğitim sorununu sizin gibi değerli hocalarımızı klonlayarak çözebileceğimizi düşünüyorum 🙂 işin şakası bir yana, dün Volkan’dan ve bugün sizden duyduklarımdan sonra gerçekten çok gurur duydum.

  Öğrencisi büyük adam olmuş bir öğretmen gibiyim 🙂

  Ben de her Türkiye’ye gelişimde sizin sohbetinizden ve sizden öğrendiklerimden dolayı çok mutluyum. Yeni blog yazınızı gördüğüm zaman resmen heyecanlanıyorum.

  Özellikle son Türkiye’ye gelişimde sizinle ve Şule Hocamla yaptığımız öğretici ve samimi sohbetler için tekrar teşekkürler.

  En kısa sürede görüşmek üzere.

 2. Sayın Hocam;

  Yıllardır takip ettiğim ve her yazısında birçok yeni şey öğrendiğim blogunuzda Volkan Kırtok başlığı ile bir post görmek beni gerçekten çok mutlu etti. Sizinle, Şule hocamla ve değerli öğrencilerinizle yaptığımız sohbet benim açımdan çok verimli geçti. Umarım diğer katılımcılar da böyle düşünmüştür.

  Sevgile ve Saygılar

 3. Volkan KIRTOK’un sunumu

 4. Murat Kılıç :
  21 Ekim 2010
  1:46 pm

  Uğur Hocam,

  Gerçekten Volkan Bey uzun süre unutamayacağımız çok güzel bir sunum yaptı. Sınıfları birleştirdiğiniz için çok teşekkürler.

 5. Emre KOÇALİ :
  21 Ekim 2010
  4:29 pm

  Volkan abicim bilgi ve birikimlerini bizlere açtığın için çok teşekkür ederiz. Seni en kısa sürede Çukurova Üniversinede bekliyoruz.
  Sevgiler ve Saygılar

 6. Geçen hafta Volkan Kırtok, Bilgi Üniversitesi’nde Şule Özmen’in konuğuydu 1 2. O derse ben de katıldım. Uğur Özmen de sınıfını getirmişti. Ders sırasında konu Sosyal Medyaya gelince Uğur Özmen Türkiye’de Sosyal Medyanın kişisel teşhir olarak algılandığından bahsetti.

 7. Sevgili Uğur Hocam,

  Bundan 2 sene önce beni CRM ile doğrudan ilgili olmayan bir dersi/konuşmacıyı dinlememi sağlamanız önce Yüce Hocan’nın dersini almamı sağladı, arkasından Şule Hoca’nın e ticaret dersini almama yöneltti. Bir süre sonra geriye dönüp baktığımda e-ticaret ve sosyal medya hakkında konusunda fikir olmaktan öte bilgi sahibi olmaya başlamışım.

  Sadece kariyerimde e-ticaret alanında ilerlemek değil aynı zamanda sosyal medyanın, dijital pazarlamanın hayatımızda ne kadar büyük bir yere ve öneme sahip olduğunu, bunun da giderek artan bir trend içerisinde olduğunu görme şansını yakaladım sayenizde.

  Herhalde “o günü hiç unutmadım” lafını için doldurarak söyleyebilecek insanların başında geliyorum 🙂 Eminim bir çok öğrencinize de aynı şekilde gösterdiğiniz farklı yollarla çok büyük katkılarınız olacaktır.

  Sevgiler,

 8. Şule Hocamın e-ticaret dersini almak için sabırsızlanıyorum. Kitabını az önce sipariş ettim bile 🙂

Yorum Yazın