16 Kasım 2009 Pazartesi

Young Guns – Atölye süreci

Cumartesi günü, saat 10.00’a doğru, Young Guns adaylarını kapıda karşıladık. Sonra toplantı salonunda klavye tuşları üzerine oturdular.

Simto Alev, daha önce gelmişti. Adayların gelişinde oradaydı. Sonra neredeyse bütün günü orada geçirdi. Young Guns-1 ve Young Guns-2 gruplarının tartışmalarını izledi.

Saat 10:07’de Cüneyt Devrim‘in açılış konuşması ile başladı.

Sonra sözü Hakan Senbir aldı. Saat 11:00’de briefing verilmiş oldu. Kura çekimi de ilginç idi. Küçük browni kurabiyelerinin altında çalışma yerlerinin adı yazılıydı.

Gençler grupları ile çalışmaya başladılar.

Internet bağlantısı olmadığını, sadece kurşun kalem ve kağıt ile çalışacaklarını öğrendiler. Yaratıcılığın internet ile ilgisi olmadığını anlatmak istemiştik. (Bu konuda karar, çoşkulu bir Danışma Kurulu toplantısında alınmıştı.)

Brief’in son dakikalarında Hakan Senbir onlara “Birbirinizle tanışın. Neyi sever, nelerden hoşlanmaz öğrenin.” demesine rağmen bazı gruplar daha birbirlerinin adını öğrenmeden konuyu tartışmaya başladılar.

Öğle yemeği yenildi.

Saat 14.00 gibi, bir arkadaşımız bu yöntem ile çalışmayacağını söyledi. NİLAY OTURUMUNU KAPATTI yazıp masaya bıraktı. Arkadaşları ile vedalaştı.

Sonra çalışmalar devam etti. Hakan Senbir, Cüneyt Devrim, Serhat Akkılıç, Sinan Günal, Tuğçe Esener, Cabbar Cem Özdemir gruplar ile birlikte zaman geçirdiler.  Hem grupları, hem de bireyleri tanımaya çalıştılar. Project House’un çalışanları da bizleri yalnız bırakmadılar. Gurplara tecrübelerini aktardılar.

Saat 17.30‘da Tunç Kılınç geldi. Farklılık üzerine sohbet etti her grup ile. Tunç’un farklılığı ile birlikte olunca, bazı grupların kafası fena karıştı.

18.00‘de Devletşah Özcan geldi. Havuçlu kek getirdi. Hemen bir kısmına el koydum. Grupların her birine de bol miktarda ikram edildi.

Devletşah, “reklamveren” olarak her grubu ziyaret etti. Birden karşılarında gerçek bir reklamveren gördüler. Sorgulayan, her şeyi beğenmeyen… Onları oldukça sarstı.

Saat 21.00 sonrasında Özkan Altuner geldi. Üzerinden paltosunu çıkarmadan Street Fighter oyununa koyuldu. Serhat Akkılıç’ı perişan ettiğini duyduk.

Gece yarısına doğru Dilek Ergenekon ziyarete geldi. O da reklamveren tarafında katkıda bulundu.

Bu arada adaylar biraz yorulmuştu. Ara vermeyi kararlaştırdık. Onları yine bir araya topladık. Şakalaştığımız bir yarım saat geçti. Ben sürekli olarak Onur ile Burak’a mesaj gönderdim. Çabuk gelin diye…

Gece yarısı, Burak Bayburtlu ile Onur Atahan (yanlarında 50 şişe soğuk bira ile) geldiler.  Hemen arkadan da Serhat boyunca pizza getirdi. Onur’un Hammur‘daki bir masadan kalkıp yanımıza gelmesi bizde hayranlık uyandırdı.

Burak ve Onur, daha sonra her grubu ziyaret ettiler. [1], [2], [3], [4], [5]… Onlara kendi tecrübelerini anlattılar.

Gruplardan Right Click, yemek salonunu tepeden gören bir yerde olmasına rağmen (muhtemelen sert tartışmalar nedeniyle) olan biteni pek farketmemiş. “Bize sadece soğuk pizza kaldı” diye şikayet ettiler.

Uzun bir geceydi. Bazıları uykusuz geçirdi, bazıları dayanamadı

Ben de saat 03.30 – 07.00 arasında uyudum. Kalktığımda grupları şöyle bir dolaştım. Her grupta birkaç kişi uyuyor, diğerleri de uykusuz gözlerle çalışıyordu.

Saat 09.00 gibi Cüneyt Devrim, Serhat Akkılıç ve Sinan Günal bol miktarda simit ve poğaça ile geldiler.  Kahvaltıya oturduk.

O sırada Young Guns duvarına graffiti yapacak olan Resul Bilgin geldi. Biraz sonra da boyaları ile sanatını duvara yansıttı. Ekipler son satırlarını yazarken, nasıl sunum yapacaklarını tartışırken, Resul sürekli olarak çalıştı. [1], [2], [3]…

Kahvaltı bitip de ekipler masalarına henüz dönmüşlerdi ki, Pozitif TV ekibi’nden Cem Evren Ateş ve Betül Kara geldiler. Betül’ün kamera karşısındaki ilk röportajı imiş. Cüneyt ve ben de kamera önüne geçtik. Soruları yanıtladık. Bizim dışımızda 3 aday ile de röportaj yapıldı. (Yanılmıyorsam, Salı günü yayında olacak.) Orada da göreceksiniz, Resul arkamızdaki duvarda çalışmasını sürdürüyordu.

Az sonra Hasan Başusta aramıza katıldı.

Bu arada Danışma Kurulu üyeleri de geldiler. Yeniden Hakan Senbir, Yüce Zerey, Devletşah ve Barış Özcan, Dilek Ergenekon, Cabbar Cem Özdemir, Tuğçe Esener ile yeniden bir arada olduk.

Tuğçe dün unuttuğu şarj cihazını makinesine takıp resim çekmeye başladı. O süreçteki en güzel ifadeleri kalıcı kıldı.

Artık adayların sunum öncesi son saatleri olduğundan, tekrar  onlarla zaman geçiremediler.

Sonra sunumlar başladı. Danışma Kurulu üyeleri dışında, Pazar günü ziyarete gelen ziyaretçiler de sunumları izledi.  Danışma Kurulu üyeleri her projeyi sorguladılar.

Katılımcıları uğurladıktan sonra, ziyaretçileri de uğurladık. Her bir aday detaylıca tartışıldı.

Sonuçta 12 değil, 13 isim açıklandı.

 • Ferhat Can Ardıç
 • Aytaç Bayrak
 • Neşe Bektaş
 • Sibel Ergeç
 • Argun Ertekin
 • Serkan Başar Gündoğdu
 • Pelin Yelda İpekçi
 • Cenk Medeni
 • Tuba Tırın
 • Emine Sezen Türker
 • Mehmet Ürgüp
 • Taci Yalçın
 • Türker Yiğitalp

😀

Bu süreç hakkında yazılar:

(Yenisi yazılınca buraya ekleyeceğim.)

😀

Unutmayın… Her sene bir daha tekrarlanacak…

😀

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: pazarlama

“Young Guns – Atölye süreci” yazısına şu ana kadar 14 yorum yapılmış:

 1. Sunum hazırlamam gerekiyorken işi bırakıp yazıyı heyecanla okudum. Ofisi gezip ortamı görmek çok istiyordum ama gribi bulaştırmaktan korktum. Ekipler belli olduğunda her birine kupa alıp hayırlı olsuna gelmek çok isterim.

  Tekrar kolay gelsin…

 2. Çok keyifli bir gündü Hocam, teşekkürler.

 3. Bu zorlu seçme sürecinde gözlediklerimi yazdım. Yeni Young Guns’lara şimdiden bilgi vermek için…

 4. […] ben sahneyi devraldım. Young Guns sürecini anlatmak için… Bu kavramı, bulan kişi olan Cüneyt Devrim’in ağzından dinlemek üzere, […]

 5. […] ben sahneyi devraldım. Young Guns sürecini anlatmak için… Bu kavramı, bulan kişi olan Cüneyt Devrim’in ağzından dinlemek üzere, […]

 6. Young Guns fikri de zaten böyle bir seminer sonrasında aklıma gelmişti. Zamanını internette geçiren dinleyicilere “internette reklam veya pazarlama” konusunda ders alıp almadıklarını sormuştum. Yanıt HAYIR idi.

 7. Marketing Anadolu Kulübü’nün düzenlediği Sıfırın Altında Marketing‘de Young Guns’ı anlattığımda “Sorularınız varsa…” aşamasında ilginç bir soru gelmişti. Görüşlerimi bu link’te bulabilirsiniz.

 8. Uğur Özmen ile Young Guns projesinden bahsettik, döner dönmez projenin sürecini ve konuyla ilgili bazı yorumları hem Uğur Bey’in hem de Simto Alev‘in blogundan okumaya giriştim.

 9. 2009 Aralık ayında, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Marketing Anadolu Kulübü öğrencilerinin düzenlediği “Sıfırın Altında Marketing” etkinliğinde Young Guns’dan bahsetmiştim.

  Orada, bir “mini Young Guns” yapacağız.

 10. Young Guns 1.1 konusunda rahat ve samimi cevaplarla oldukça fazla şey öğrendik. Bu sohbeti kaçıranlar [1], [2], [3], [4], [5] serilerinden bilgi alabilirler.

 11. Yeni dönem için mini Young Guns deneyimi yaşatacağımızın müjdesini vermiştim. Artık BAŞLADI…

 12. Young Guns ekibi ilk konkurunu kazandı. Artık, Cumartesi’nin 2010 yılı interaktif iletişim ajansı Young Guns…

 13. […] Daha önce bu deneyimi yaşayanlar, unutulmaz olduğunu belirttiler. […]

 14. Young Guns projesi’nde birlikte çalıştığımız Project House, çok gururlandığı bir haber aldı. 2010’daki projeleri birçok ödül almıştı.

Yorum Yazın